Dirigent Debashish Chaudhuri se zlínskou filharmonií dlouhodobě spolupracuje.

Dirigent Debashish Chaudhuri se zlínskou filharmonií dlouhodobě spolupracuje. | foto: MAFRA

Tuba a violoncella mají svá sedadla, filharmonie jim koupila letenky

  • 0
Zlínská filharmonie vyráží na turné do Indie, tak daleko orchestr ještě nikdy nehrál. S exotickou cestou souvisela i náročnější logistika. Hudebníci se v Bombaji a Kalkatě představí pod vedením indického dirigenta.

Když ředitel zlínské filharmonie Josef Němý začal se svými kolegy připravovat turné do Indie, na něž orchestr v pondělí vyráží, věděl, že ho čeká spousta náročných úkolů.

Potřeboval všechno domluvit s indickou stranou, podstoupit očkování, zajistit pojištění, leteckou přepravu pro hráče - i nástroje.

A právě to jej překvapilo nejvíce.

„Nikdy jsme ještě tak daleko nebyli, takže jsme neměli zkušenost s tím, jak přepravit velké instrumenty. Do zavazadlového prostoru samozřejmě jít nemohou. Nakonec jsme violoncellům a tubě museli koupit letenku, aby měly svá sedadla,“ popsal ředitel.

„S indickou stranou jsme domluveni, že kontrabasy a tympány budeme mít připraveny,“ dodal Němý.

Filharmonie Bohuslava Martinů je po 57 letech první tuzemský orchestr, který míří do Indie. V Bombaji a Kalkatě zahraje Čajkovského Koncert pro klavír a orchestr b moll a Dvořákovu Novosvětskou.

Obě vystoupení povede indický dirigent Debashish Chaudhuri, který už od roku 2001 žije v Česku a s nímž filharmonie spolupracuje, sólistkou bude Jana Chaudhuri. Koncerty jsou charitativní a výtěžek bude věnován na lepší vybavení tamních vesnických škol.

Po návratu chystají speciální koncert i besedu se Zikmundem

Už před odletem podstoupili hudebníci „školení“ s dirigentem Chaudhurim, s nímž filharmonie turné připravovala. Pochází z Kalkaty a seznámil je s hlavními kulturními rozdíly obou zemí.

„Při seznamování se nepodávají ruce, člověk se jen lehce ukloní. A nic se nesmí brát do levé ruky,“ připomněl Němý.

I v oblasti vážné hudby představuje Indie úplně jiný svět.

„Je to jedna z mála asijských zemí, která nemá stálý symfonický orchestr. Jen pro srovnání, v Česku jich máme čtrnáct,“ řekl ředitel.

Turné čítá 62 osob. Na hráče čekají sály pro zhruba 1 500 posluchačů.

„Hudebníky vybírali vedoucí skupin nástrojů. Ale nikoho jsme nenutili. Chápu, že někdo může mít obavy z hygieny, někdo nemůže kvůli tomu, že má malé děti. Také očkování bylo náročné, týkalo se žloutenky A i B, břišního tyfu a meningokoka,“ upozornil Němý.

Z Indie orchestr odlétá poslední únorový den. Na 23. března chystá program nazvaný Vzpomínky na Indii, zazní skladby, které těleso odehrálo v Bombaji a Kalkatě.

Doprovodí je promítání fotografií i asi desetiminutového dokumentu, jenž tam vznikne, a beseda s cestovatelem Miroslavem Zikmundem.