Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlín zvítězil v soutěži Město v květu, o zeleň se stará nejlépe

  13:24aktualizováno  13:24
Ve Zlíně dbají na čisté ulice, vysazují stromy a kolem chodníků nechávají kvést drobné trvalky. Ocenil to i komisař mezinárodní soutěže Města v květu a udělil krajskému městu první cenu. Zlín tak zopakoval svůj triumf z roku 2001.

Zuzana Pecharová z Odboru městské zelěně zlínského magistrátu. | foto: Foto: archiv.

V soutěži se hodnotí celkový obraz jednotlivých měst. "Důraz je však kladený hlavně na zeleň a ekologickou či energetickou politiku města," vysvětlila Zuzana Pecharová z odboru městské zeleně zlínské radnice, která cenu přebírala.

Líbila se jim příroda skloubená s kulturou

Zeleň ve městě posuzovali dva komisaři, kteří sem přijeli v polovině srpna. "Byli jsme doslova dojati, jak oslovujete přírodu a jak ji vnášíte do

města v květu

V soutěži se hodnotí celkový obraz jednotlivých měst, důraz je však kladen hlavně na zeleň a ekologickou či energetickou politiku města.

Magistrát do nákupu letniček, trvalek, hlíny či granulátu investoval statisíce korun.

Krajské město bylo jediným českým zástupcem v projektu a zopakovalo vítězství z mezinárodní sekce z roku 2001.

města, jak je město čisté, upravené, jakým způsobem se k přírodě chováte," podotkl komisař a zároveň zahradní a krajinářský architekt z Kanady Gérald Lajeunesse.

Souhlasil s ním i Maurice Edward Baren z Velké Británie. "Když jsem ráno přišel na náměstí, měl jsem dojem, že je to nejkrásnější město, které jsem viděl. Krásu přírody navíc doplňuje historické bohatství. Tyto dva faktory se tady snoubí," rozplýval se při své srpnové návštěvě Zlína.

Úředníci provedli oba odborníky celým městem. Trasu si ale volili samotní komisaři, kteří chtěli nahlédnout i do zapadlých zlínských ulic a zákoutí. "Líbila se nám výsadba, trvalkové záhony i to, jak se příroda kloubí s kulturním dědictvím," popsal Lajeunesse.

Komise hodnotila nejen to, jak se město stará o zeleň, ale i ekologické aktivity, nakládání s odpady, spolupráci s občany a s neziskovými organizacemi či péči o městské lesy.

V zimě vystřídají květiny jiné dekorace

Výzvu k účasti v soutěži přijal Zlín už popáté za posledních deset let. Letos se utkal se třemi kanadskými, jedním britským a jedním japonským městem. A zopakoval triumf z roku 2001.

"Věnujeme totiž péči o zeleň dlouhodobě velkou pozornost. Jen v letošním roce jsme do výsadeb stromů a květin investovali více než tři čtvrtě milionu korun," řekla mluvčí radnice Marie Masaříková.

Vedení města se podle ní zaměřuje především na celoroční květinovou výzdobu od prvních jarních cibulovin přes trvalkové záhony, výsadbu keřů a stromů až po zimní dekorace.

Stále se chtějí zlepšovat

"Velkou prioritou je ale i údržba zeleně. Nachystali jsme i osazení květinové pyramidy, cedule o ptactvu v zámeckém parku či rozšíření sortimentu růží ve městě," uvedla mluvčí. Díky účasti v soutěži tak lidé ve Zlíně letos v ulicích města viděli bohatší květinovou výzdobou než v jiných letech.

"Bohaté květinové výzdoby se dočkalo i prostranství před Domovem pro seniory U Majáku či Základní školou ve Štípě," doplnila Pecharová.

Z úspěchu je nadšený i vedoucí odboru městské zeleně zlínské radnice Ivo Divoký. "Roční příprava se vyplatila. Je to ocenění pro celý odbor, ale i pro veřejnost a komise místních částí, které se na přípravě výrazně podílely," potěšilo ho.

Výhru bere i jako závazek, aby se péče o zeleň ve Zlíně zlepšovala. "Stále je co zlepšovat," dodal Divoký.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Po čelní srážce dvou motocyklů jeden skončil v lese. Řidič nepřežil

Devětadvacetiletý motocyklista nepřežil u Horní Lhoty na Zlínsku čelní střet s...

Devětadvacetiletý motocyklista zemřel při srážce dvou motorek nedaleko Horní Lhoty na Zlínsku. S druhým strojem se...

Další z rubriky

Vize pro rok 2030: Zlínský kraj bude chytrý, bohatý a atraktivní

Baťův mrakodrap ve Zlíně

Hejtmanství připravuje vizi budoucnosti Zlínského kraje. Řeší veřejnou dopravu, automatizaci ve firmách, problém sucha,...

Na Holešovskou Regatu letos dorazí Chinaski, Mirai i David Koller

Kapela Chinaski v nové sestavě

Přes dvacet tisíc lidí láká každoročně rodinný festival Holešovská Regata. Letos mu bude patřit pátek 22. a sobota 23....

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Najdete na iDNES.cz