Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlín se snaží chránit seniory před podvodníky, zakázal podomní prodej

  11:53aktualizováno  11:53
Zlín zakázal podomní prodej. Nařízení platí od dubna pod pokutou 30 tisíc korun a má zejména starší obyvatele chránit před nákupem předraženého i nekvalitního zboží. Zlínští radní spolu se zákazem podomního prodeje omezili také nabízení výrobků v ulicích.

Pouliční prodejce na České ulici v Brně nabízí dívce levný parfém | foto: Radek Miča, MAFRA

Důchodkyni Zdeňku Loučkovou z Jižních svahů ve Zlíně jen v únoru navštívili dva podomní prodejci: jeden jí v katalogu nabízel nové vstupní dveří do bytu, druhý kosmetiku. Oba odmítla.

"Vadí mi, že i když jim hned na začátku řeknu, že nemám zájem, oni mi zboží pořád nabízejí. Mluví a mluví a nemůžu se jich zbavit," popsala svou zkušenost Loučková.

Podobný příběh zažilo ve Zlíně mnohem více lidí. A bohužel řada z nich na nabídku obchodníků kývla, což byla většinou chyba. Až potom totiž tito důvěřiví zákazníci zjistili, že si koupili pochybné, předražené nebo obtížně reklamovatelné zboží či službu.

"Podomní prodejci prodávají své zboží díky momentu překvapení. Bez předchozího objednání kontaktují potenciální zákazníky v jejich domácnosti, a tím je dostávají pod tlak," naznačil problém náměstek zlínského primátora Ondřej Běták.

Kupují, aby se prodejce zbavili

"Pak se stává, že lidé koupí zboží bez zvážení a prostudování smluvních vztahů. A často jen proto, aby se prodejce zbavili," dodal Běták.

Takto zareagují většinou důchodci a sociálně slabší občané, kteří se každoročně stávají oběťmi majetkové a násilné trestné činnosti, k níž při podomním prodeji také dochází.

A vzhledem k tomu, že ve Zlíně už tyto případy přesáhly únosnou míru, rozhodli se místní radní zakročit. K začátku dubna pod pokutou 30 tisíc korun podomní prodej zakázali. Pokud bude přesto někdo prodejcem kontaktován, měl by upozornit strážníky.

"Nejlépe prostřednictvím linky 156," doplnil ředitel Městské policie Zlín Milan Kladníček.

Prodej na ulici? Jen coby součást sbírky

Radní zpřísnili i podmínky pochůzkového prodeje: tedy nabízení zboží kolemjdoucím na ulici, s nímž se lidé setkávají hlavně v centru krajského města na náměstí Míru.

Novinkou je to, že prodej v rámci veřejně prospěšných akcí musí být výhradně součástí veřejných sbírek. A na ně musí být poukázána část výdělku. Nezbytností jsou všechna potřebná povolení k prodeji.

"Pochůzkový prodej býval zneužíván jako záminka k realizaci vlastních, ryze komerčních aktivit," odůvodnil tento krok Běták.

Pokuty až 300 000 korun

Zlín však není jediným městem v kraji, který podomní prodej zakázalo. Už loni to udělal Vsetín - ze stejných důvodů.

"Těmi byly narůstající problémy s nekorektním jednáním některých prodejců či poskytovatelů služeb zejména se seniory," vysvětlila mluvčí vsetínské radnice Jana Čadová. Dodržování nového nařízení i tam kontroluje především městská policie.

Za jeho porušení je ovšem ve Vsetíně možné uložit pokutu podnikatelům až 200 tisíc korun, ostatním osobám až 300 tisíc korun. Pochůzkový prodej je možný pouze v okolí nákupních center mimo střed města Vsetín (více čtěte zde).

Podomní prodej zakázala také radnice ve Valašském Meziříčí. Další velká města v regionu podobný krok nechystají.

"Zatím jsme problémy s podomním prodejem neřešili, takže nebyl důvod jej nějak regulovat. V tuto chvíli o ničem takovém neuvažujeme," řekla například starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.

Zákaz podomního prodeje už platí v jihomoravské Břeclavi či v Blansku a před dvěma lety také v Uničově, kde je zakázán i pochůzkový prodej.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Okupanti ho zastřelili hned 21. srpna, jeho pohřeb se stal protestem

Národní výbor vypravil Jaroslavu Novákovi státní pohřeb a jeho rakev zahalili...

Byl jednou z prvních obětí vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 a jeho pohřeb se stal...

Čunka čeká při obhajobě místa v Senátu pět soupeřů, Kunčara šest

Budou úřadující lidovečtí senátoři Jiří Čunek (vlevo) a Patrik Kunčar letos...

Celkem třináct kandidátů bude na podzim usilovat o zvolení do Senátu v obvodech 78 (Vsetínsko) a 80 (část Zlínska a...

Najdete na iDNES.cz