Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlín vytlačí hazard z centra, za tři roky zmizí stovky automatů

  13:10aktualizováno  13:10
Zlín se připojil k tažení proti hazardu, herny a automaty vykáže z centra. Ve zbytku města budou podniky existovat jen na základě výjimek. Herny také nebudou smět mít žádné poutače a reklamy.
Takové poutače už ve Zlíně neuvidíte. Radnice hazard novou vyhláškou vytlačí z centra a i ostatní podniky budou mít zakázané umístit na ulice poutače či jiné reklamy (Ilustrační snímek)

Takové poutače už ve Zlíně neuvidíte. Radnice hazard novou vyhláškou vytlačí z centra a i ostatní podniky budou mít zakázané umístit na ulice poutače či jiné reklamy (Ilustrační snímek) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

V samém srdci Zlína na náměstí Míru jsou tři klasické herny. Mnoho videoterminálů je i v hospodě Celnice, kde se také vaří. Ze všech podniků ale budou muset přístroje do tří let mizet. Nařizuje to nová vyhláška, kterou schválili zlínští radní.

Podmínky pro herny ve Zlíně

- provoz nesmí rušit noční klid
- okolí 50 metrů od vchodu do herny nesmí být znečištěné ani nějak poškozené
- na stejném území nesmí dojít k veřejnému pohoršení
- na herně nesmí být umístěny poutače, reklamy, nápisy ani žádná světelná upozornění nebo informace o jackpotu
- rovněž tam nesmí být uvedeno nic o nápojích ke hře zdarma

Zdroj: Vyhláška města Zlína

"Nechceme, aby bylo město zahlcené hernami," uvedl náměstek primátora Ondřej Běták z TOP 09/STAN. "Současně by ale člověk měl mít možnost si někde zahrát," shrnul podstatu vyhlášky.

Zatímco v centru města začne platit plošný zákaz hazardu, na zbývajícím území budou herny fungovat na základě výjimek, jež bude udělovat radnice. Podmínek pro její získání je několik. Mezi jinými třeba to, že herna nesmí mít žádné poutače a reklamy a v jejím okolí musí být klid.

Hospodští se bojí, že bez automatů zkrachují

Dnes je ve Zlíně kolem 1 200 povolených videoterminálů, které ve velkém nahrazují klasické výherní automaty. Jejich počet by se mohl po zavedení vyhlášky do praxe snížit na 800 až 900. "To považuji za docela přirozený úbytek," naznačil Běták.

Hospodští, na které vyhláška dopadne, z ní ale radost nemají. Bojí se, že by je mohla zlikvidovat. Příjmy z hazardu jsou pro ně důležité a v mnoha podnicích na nich provoz doslova stojí.

"Mělo by to na nás existenční dopad. Už teď jsme na hraně," obává se Marek Majc, majitel restaurace Celnice, která leží v zóně, z níž mají zmizet všechny automaty.

"Zákazy a výjimky jsou vždycky špatně. Vyhláška znamená pro všechny z branže velkou nejistotu," podotkl Jan Řehák, spolumajitel restaurace Kanada, jež leží nedaleko centra a zákaz se jí netýká.

Tři roky "hájení" hazardu lze obejít

Všechny vyhlášky omezující hazard začnou platit v roce 2015. Nový zákon totiž zavedl tříleté přechodné období, po které nemůžou města na herny sáhnout.

Jenže tak stoprocentní to zase není. Obec Chrastava si ještě před tím, než nový zákon začal platit, schválila vyhlášku, která regulovala hazard v obci. A Ústavní soud v Brně, ombudsman a před pár týdny i ministerstvo vnitra potvrdili, že je to v pořádku.

Z toho vyplývá jediné - obce mohou rušit herny ve velkém už teď. "Ustanovení je v souladu se zákonem," píše ministerstvo vnitra v rozkladu chrastavské vyhlášky.

Ve Zlíně ani v jiných městech na východě Moravy tuto možnost ale nezkusí využít. Tříleté přechodné období tam bude platit, aby nebyl zlom příliš radikální.

Běták oponuje, že tři roky do ledna 2015, kdy začne vyhláška platit, mají hospodští využít k tomu, aby se na novou situaci připravili.

Zákaz podporuje i opozice

Zlín stál stejně jako jiná města před dilematem, zda herny rušit nebo z nich mít peníze. Tato kompromisní cesta ho připraví o miliony. Podle některých odhadů by letos mohl Zlín z hazardu získat až 80 milionů korun. Radnice to ale odhaduje nejvýš na 20 milionů.

Pokles příjmů z omezení hazardu nevadí ani opozici, která podobnou vyhlášku v minulém volebním období chystala. "Je to krok správným směrem," řekl zastupitel za ODS Miroslav Hladík.

Někteří hospodští říkají, že systém zavedený ve Zlíně může vést ke korupci. To naznačil i zakladatel společnosti Synot Tip Ivo Valenta, podle něhož by měla města stanovit pevná pravidla, jež by platila bez výjimek. "Potřebujeme k podnikání jistotu," řekl Valenta.

Synot Tip před časem otevřel hernu právě na náměstí Míru ve Zlíně. Valenta připustil, že je ochoten omezit její reklamu, ale pouze pokud budou daná jasná pravidla. "Jde i o návratnost investic. Loterijní společnosti do heren vložily miliony korun," dodal Valenta.

Jiná města byla ohledně potírání hazardu ale ještě radikálnější než Zlín. V Kroměříži či v Otrokovicích zakázali herny úplně. A to při vědomí toho, že městská kasa přijde o miliony korun.

Naopak v Uherském Hradišti, kde sídlí Synot Tip, nezruší jediný přístroj. Podle tamních radních nejsou ve městě s hernami žádné potíže.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční předehrávce 5. kola proti...

Další z rubriky

Okupanti ho zastřelili hned 21. srpna, jeho pohřeb se stal protestem

Národní výbor vypravil Jaroslavu Novákovi státní pohřeb a jeho rakev zahalili...

Byl jednou z prvních obětí vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 a jeho pohřeb se stal...

S referendem o zlínských vodárnách už souhlasí přes pět tisíc lidí

Ilustrační snímek

Více než pět tisíc podpisů už sesbírali iniciátoři referenda, v němž by se mohli obyvatelé Zlína vyjádřit k tomu,...

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Najdete na iDNES.cz