Svatební šaty, ve kterých se vdávala Marie Baťová, jsou k vidění na výstavě...

Svatební šaty, ve kterých se vdávala Marie Baťová, jsou k vidění na výstavě nazvané Zlínské nevěsty. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Marie Baťová měla hedvábné šaty s vlečkou, výstava ale ukazuje mnohem víc

  • 1
Přesnou repliku svatební róby manželky Tomáše Bati mohou až do 1. října vidět návštěvníci Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně na výstavě nazvané Zlínské nevěsty. Pochází z brněnské dílny Salon první republiky, který ji zhotovil podle jediné dochované archivní fotografie.

Psal se 15. duben 1912, když se ve vídeňském chrámu Páně Jednoty sv. Metoděje rozezněly zvony na počest novomanželů Marie a Tomáše Baťových. Nevěsta, která vyšla z kostela, byla oděna do bílých hedvábných šatů a všichni přítomní obdivovali i její pět metrů dlouhý závoj.

„Šaty jsou ušity z hedvábí a vyšívaného tylu. Byl to v té době nejčastější materiál, z nějž si lépe situované dívky nechávaly šaty zhotovovat,“ uvedla kurátorka výstavy Miroslava Štýbrová. „Určitě to byla drahá záležitost,“ doplnila.

A do kategorie „slečna z lepší rodiny“ Marie Menčíková rozhodně patřila. Její otec byl kustodem vídeňské císařské knihovny. Dostalo se jí výborné výchovy – hrála na piano, mluvila několika jazyky.

Při zběžném pohledu vypadá její svatební róba jako jednodílné šaty. „Ve skutečnosti to ale je sukně a živůtek. Tehdy se oděvy šily jako dělené šaty, i když vypadaly jako celek, protože oba kusy byly z jednoho materiálu a držely jeden styl,“ vysvětlila Štýbrová.

Nevěsty se ještě v 19. století podepisovaly třemi křížky

Na výstavě jsou k vidění desítky originálních svatebních oděvů a doplňků z let 1800–2000 z muzejních sbírek a ze zápůjček od soukromníků. Vzácné jsou zejména šaty z éry empíru, biedermeieru a secese.

Ačkoliv Marie se vdávala v bílé, rozhodně to nebyla jediná barva, kterou nevěsty volily. Návštěvníci uvidí svatební šaty šedé, hnědé, růžové, bledě modré i fialové. „Na některých je vidět, že byly v rodině uchovávány jako relikvie, jiné si ženy přešívaly nebo barvily a nosily je pak do společnosti, třeba jako šaty plesové,“ upozornila Štýbrová.

Z doby nedávné si zájemci mohou prohlédnout kostýmek zlínské rodačky a bývalé manželky amerického prezidenta Ivany Trumpové, v němž byla jako host na svatbě svých známých v Americe, nebo šaty její dcery Ivanky. Ta v nich byla na svatbě své kamarádky.

Výstavu doplňuje ukázka soudobé svatební tabule. Jídelníček na Zlínsku býval devítichodový, obsahoval například polévku s nudlemi, maso s křenem, zelí s uzeným masem, krupici a vdolky.

Součástí expozice je i ukázka manželské ložnice z 20. let minulého století, svatební kočár z roku 1871 či příklad svatebních smluv. „Řada nevěst se ještě v 19. století podepisovala třemi křížky,“ poznamenala kurátorka.