Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Zlín má otevřenou cestu k vodárnám, ale s převzetím otálí. A lidé platí

  • 11
Dlouhé roky bojuje Radek Novotný z firmy Compas Capital Consult za to, aby si Vodovody a kanalizace Zlín (VaK) převzaly zpátky infrastrukturu, kterou v roce 2004 koupil koncern Veolia Water. Teď ve prospěch tohoto akcionáře rozhodl soud, město ale zatím nic nepodniklo.

Na konci listopadu Vrchní soud v Olomouci potvrdil, že valná hromada v roce 2004, kde se o prodeji rozhodlo, byla neplatná (více zde). Novotný teď na základě rozsudku vyzývá vedení vodáren, aby začalo konat.

„V roce 2004 přešly vodárny na Veolii možná během měsíce. Nevidím důvod, proč by se nedaly převést teď hned opačným směrem. Není to tak složité,“ míní Novotný, jehož firma je akcionářem VaK.

Výzvu v tomto duchu rozeslal vedení vodáren i zlínským zastupitelům. Šéf představenstva VaK Svatopluk Březík se však k takovému kroku zatím nemá. Chce počkat, až soud zašle odůvodnění rozsudku a hodlá proti němu podat dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně.

„Rozhodnutí vrchního soudu nepřináší potřebnou právní jistotu,“ argumentuje Březík.

Podle Novotného ale mezitím Moravská vodárenská, jež je součástí Veolie, bude dál inkasovat tučné zisky. Má v nájmu potrubí, které provozuje a účtuje si zisky z vodného a stočného. Na VaK je, aby se o infrastrukturu staral. Navíc kvůli fungování tohoto takzvaného provozního modelu nemůže získat dotace na opravy z Evropské unie.

„Každý další den vede k závažné hospodářské trestné činnosti“

Soud na konci listopadu rozhodl, že prodej podniku byl neplatný. A na něho je vázaná i nájemní smlouva. Vedení vodáren má tak podle Novotného v rukou vše, co k převzetí majetku potřebuje.

„Pokračování tohoto tunelu je nezákonné a každý další den vede k závažné hospodářské trestné činnosti a škodám velkého rozsahu,“ je přesvědčený Novotný, který uvažuje o podání trestního oznámení.

Proti provoznímu modelu vystupují i Otrokovice, Fryšták či Lukov. Naopak Zlín, který je největším akcionářem VaK, váhá.

Zlínský primátor Miroslav Adámek si chce počkat na odůvodnění rozsudku, které pak prostudují právníci radnice a řeknou, co by se dalo dělat.

Pokud by VaK získal majetek zpátky, mohl by sám určovat cenu vody, která je ve Zlíně velmi drahá. Kubík stojí téměř 87 korun. Otázkou by ale bylo, jestli by to mohl udělat hned, nebo až za pár let.

Záleželo by na jeho ziscích. V dalších okresech kraje je voda o více než deset korun levnější. Podle ředitele Moravské vodárenské Martina Bernarda je však provozní model výhodný pro obě strany.