Chci zvýšit prestiž školy, řekl nově jmenovaný rektor Baťovy univerzity

  14:44aktualizováno  14:44
Nový rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Vladimír Sedlařík převzal jmenovací dekret od prezidenta Miloše Zemana. Osmatřicetiletý Sedlařík do čela školy nastoupí 15. prosince. Do funkce bude slavnostně uveden zřejmě až v novém roce.

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě Vladimíra Sedlaříka rektorem Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Vladimír Sedlařík nahradí Petra Sáhu, jehož druhé funkční období končí 14. prosince. Rektor se jmenuje na čtyři roky, Sedlařík by tak měl stát v čele školy do prosince 2022.

Prezident při jmenování rektora vyzdvihl výjimečnost zlínské univerzity. „Máte nesmírnou odpovědnost, protože Baťova univerzita, to je něco úplně jiného než jakákoli jiná univerzita, a může se s ní srovnávat snad pouze Univerzita Karlova,“ řekl Sedlaříkovi.

Tomáš i Jan Baťovi byli podle Zemana nesmírně významné postavy nejen českého podnikání, ale i české politiky. „Nezapomeňme, že Baťa byl dlouhou dobu starostou Zlína a z tohoto města udělal krásné, moderní a zahradní město,“ řekl.

Novému rektorovi poblahopřál ke jmenování a popřál mu, aby zlínská univerzita vychovávala podobné osobnosti, jako byli Baťovi.

Sedlařík chce budovat dynamickou, moderní a respektovanou univerzitu pro 21. století. „To, na co bych se chtěl výrazně zaměřit, je zvýšení prestiže naší univerzity jak na národní, tak na mezinárodní úrovni,“ prohlásil Sedlařík.

Za svou prioritu označil hlavně zlepšení kvality výuky i tvůrčích činností, i když podle něj škola už v posledních letech udělala v kvalitě velký pokrok. Také by chtěl, aby víc působila na své okolí.

O svých spolupracovnících už má jasno. „V lednu předložím akademickému senátu návrh na nové prorektory. Bude to částečná obměna. Někteří zůstanou a někteří budou nahrazeni,“ uvedl. Chce navázat na práci dosavadního vedení školy.

Nový rektor se narodil v roce 1980. Na Univerzitě Tomáše Bati (UTB) v roce 2003 absolvoval magisterské studium oboru technologie životního prostředí. O tři roky později obhájil disertační práci v programu chemie a technologie materiálů.

Na univerzitě nyní studuje asi devět tisíc lidí

Loni ho prezident jmenoval profesorem pro obor technologie organických látek. Svůj mladý věk za handicap pro funkci rektora nepovažuje. Uvedl, že má manažerské zkušenosti jako ředitel výzkumného centra.

Sedlařík byl jediným kandidátem na rektora. Dosud byl prorektorem pro tvůrčí činnosti UTB a ředitelem Centra polymerních systémů UTB. V tajné volbě 16. října získal 23 z 35 hlasů přítomných akademických senátorů. Jeden člen akademického senátu při volbě chyběl.

UTB vznikla v roce 2001, má šest fakult a v letošním akademickém roce asi 9 000 studentů. Sáha byl prvním rektorem zlínské univerzity. Školu vedl od roku 2007.

Autor:

Nejčtenější

Slovácko - Sparta 2:1, dvě zahozené penalty, dvě červené a totální kolaps

Fotbalisté Slovácka (v bílém) slaví cenné vítězství nad Spartou, Pražané naopak...

Kdo neviděl, neuvěří. Fotbalová Sparta v 17. kole nevídaně zkolabovala na hřišti Slovácka. Ve druhém poločase na Moravě...

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Muž souzený za krádeže ve skladu Čepra měl doma 17 milionů v hotovosti

Obžalovaní (zleva) Blanka, Tomáš a Vladimír Žeravíkovi, Pavel Pávek a Marcel...

Více než rok trvaly podle obžaloby velké krádeže pohonných hmot ze skladu státní společnosti Čepro v Loukově na...

Vyloučení Kanga a Čivič dostanou od Sparty nejvyšší možné pokuty

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) v utkání proti Slovácku

Guélor Kanga a Eldar Čivič dostanou od vedení fotbalové Sparty nejvyšší pokuty, jaké stanovuje klubový řád. Oba budou...

Gang vozil na Zlínsko kokain ze Slovenska, šéfové si užívali luxusu

Slovenskému dovozci kokainu policisté zabavili i luxusní automobil.

Policie pozatýkala gang distributorů drog, který téměř rok dovážel ze Slovenska na Zlínsko kokain, ředil jej a...

Další z rubriky

Před 80 lety plulo Baťovým kanálem uhlí. Dnes na něj vyráží turisté

Průkop kanálového koryta v úseku mezi Spytihněví a Uherským Hradištěm z roku...

Na začátku prosince před 80 lety byl oficiálně otevřen Baťův kanál. A začala tak éra jednoho z nejpozoruhodnějších...

Na Zlínsku hořel seník, vzniklá škoda je 1,5 milionu

Požár seníku v Nedašově na Zlínsku (9. prosince 2018)

Devět jednotek hasičů zasahovalo v noci na neděli u požáru seníku v Nedašově na Zlínsku. Jeho majitel se snažil plameny...

Světlo Valmez uspělo mezi světovými festivaly, porota ocenila zapojení dětí

Festival Světlo Valmez získal prestižní mezinárodní ocenění Bea World.

Mladičký festival Světlo Valmez patří mezi světovou špičku. V konkurenci nízkorozpočtových akcí z celého světa získal...

Najdete na iDNES.cz