Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bortící se dům paralyzoval dopravu ve Zlíně. Hasiči část domu odstranili

  19:20aktualizováno  8. března 11:02
Kvůli hrozbě zřícení starého rodinného domu musela policie v pondělí odpoledne ve Zlíně uzavřít frekventovanou Sokolskou ulici. Ta řidičům slouží jako hlavní výjezd z města směrem na Fryšták. O částečnou demolici cenné Štěpánkovy vily se v noci postaralo pásové rypadlo hasičů z útvaru v Hlučíně v Moravskoslezském kraji.

„Rypadlo strhnulo rohovou část domu, objekt průběžně kontroloval statik. Hasiči kropili sutiny vodou kvůli zamezení prašnosti. Statik následně situaci vyhodnotil tak, že náš další zásah již není nutný a kolem 01:00 se hasiči vraceli na své základny,“ popsal mluvčí hasičů Libor Netopil.

Podle něj bude v úterý na místě pracovat firma najatá majitelkou objektu.

Provoz v ulici byl obnoven, ohraničen je pouze chodník před domem a jeho nejbližší okolí.

Fotogalerie

„Čekáme na reakci stavebníka. Především na vyjádření, zda bude pokračovat v asanaci objektu či v jeho rekonstrukci, na které má vydané stavební povolení. Předpokládáme, že nás bude kontaktovat co nejdříve,“ prohlásil vedoucí odboru stavebních a dopravních řízení magistrátu Petr Skácel.

Investor měl stavební povolení na rekonstrukci interiéru a přístavbu domu.

„Ve chvíli, kdy došlo k praskání zdí, pracoval především na interiéru, na který měla navázat výstavba přístavku,“ řekl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

„Policisté prověřují, zda byly při provádění rekonstrukce rodinného domu dodrženy veškeré stavební postupy a zda při ní nedošlo, ať už úmyslným nebo nedbalostním jednáním, k trestnému činu či přestupku,“ poznamenala zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Dvoupatrový architektonicky cenný dům, který už je bez omítky, začal praskat tak hlasitě, že si toho všimli kolemjdoucí a zavolali hasiče a policii. Tu už dříve upozornila i majitelka domu.

„Majitelka domu oznámila na linku 112, že dům může spadnout. Přivolaný statik rozhodl o jeho okamžitém zbourání,“ upřesnil ředitel strážníků Milan Kladníček. Policie kolem 17 hodin zastavila v ulici veškerý provoz, což narušilo městskou hromadnou dopravu.

„Toto opatření má zásadní dopad na fungování celého systému MHD. Uzavírka se týká linek 2, 8, 9, 4, 34, 35 a 36. Dispečeři se je snaží operativně přesměrovávat na jiné trasy, případně organizovat náhradní dopravu i pomocí záložních autobusů,“ popsal mluvčí dopravního podniku Vojtěch Cekota.

Vila bývala dominantou zlínské čtvrti Cigánov.
Štěpánkovu vilu postavil stavitel Winkler, zkolaudovaný byl v říjnu 1904.

Pohled na Štěpánkovu vilu před současnou rekonstrukcí.

Spoje, kterých se uzavírka dotkla, začaly hned nabírat zpoždění. Trolejové vedení v Sokolské ulici bylo odpojeno od proudu. Prostor byl obehnán páskou a nikdo se za ni nedostal. Policisté ve směru do Zlína posílali překvapené řidiče na ulici 2. května, jež se na Sokolskou napojuje. Na boční stěně budovy byla patrná velká trhlina, měřila minimálně dva metry.

Situaci na místě řešila majitelka domu se statikem i technikem stavebního úřadu. Na místě byli i hasiči. „Objekt nebyl připojený na elektřinu ani na plyn. Dělaly se na něm stavební práce,“ hlásil mluvčí hasičů Libor Netopil.

Autoři: ,Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Řidič kradeného auta se rozjel s policistou v okénku, honičku nevyhrál

Nahánění kradeného auta skončilo nehodou

Muž v kradeném autě ujel na Valašsku od silniční kontroly i s jedním z policistů, který se držel pootevřeného okénka....

Další z rubriky

Nová zastávka je příliš úzká, stěžují si cestující. Zlín ji opět opraví

Příliš úzká zastávka Školní v centru Zlína.

Nově upravená frekventovaná zastávka Školní v centru Zlína komplikuje obyvatelům cestování, protože neposkytuje dost...

Církev se části pozemků v Podzámecké zahradě v Kroměříži nedomohla

Zahradnictví tvoří tři budovy - zázemí pro zahradníky, sklady techniky a

Okresní soud odmítl vydat církvi pozemky v Podzámecké zahradě v Kroměříži, na nichž stojí jen pár let staré Zahradní...

Na Valašsku hořela chata u sjezdovky, na hašení posloužila i voda z bazénu

Požár chaty u malé sjezdovky v lyžařském středisku Kohútka v Novém Hrozenkově.

Bez zranění se obešel požár, který zničil chatu u sjezdovky v lyžařském areálu Kohútka v Novém Hrozenkově na Vsetínsku....

Najdete na iDNES.cz