Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlín přijde o další uměleckou školu, končí vyšší odborné studium filmu

  12:13aktualizováno  12:13
Po dvaceti letech končí ve Zlíně studenti filmu. Vyhlášená škola na kudlovských ateliérech je totiž ztrátová. Mezi její absolventy přitom patří režiséři filmů jako Czech Made Man, Signál nebo Alois Nebel. Současní studenti by se ale o budoucnost neměli bát, některé škola přesune pod Univerzitu Tomáše Bati, ostatní nechá dostudovat.

Ve Zlíně končí Vyšší odborná škola filmová a to především z finančních důvodů a také kvůli nedostatku studentů. Mezi její absolventy přitom patří režiséři známých filmů jako třeba Tomáš Řehořek (na snímku vpravo). | foto: Falcon

"Bylo to to nejtěžší rozhodnutí, ale školu musíme zavřít," potvrdil manažer David Skaunic. V červnu definitivně skončí dva dvouleté obory Vyšší odborné školy filmové. Studenty bakalářského oboru klasická animace si od nového školního roku převezme Univerzita Tomáše Bati.

Zlín tak po loňském zrušení Vysoké školy umělecko-průmyslové přijde o další uměleckou školu. Obě přitom vycházely z tradic světově uznávaných designérů a filmařů. Jedna navazovala na zakladatele českého designu Vincence Makovského, druhá na Hermínu Týrlovou nebo Karla Zemana.

"Je mi to líto," komentoval zprávu o uzavření filmové školy její zakladatel Miloň Terč, který teď vede filmovou školu v Písku. "Moc mě to ale nepřekvapuje. Myslím, že je to jednoznačně chyba špatného vedení. Několik studentů ze Zlína už přešlo studovat k nám," dodal..

Studentů je málo a volí zlínskou univerzitu, říká vedení školy

Podle Skaunice jsou důvody jiné a je jich hned několik. Především je na středních školách méně maturantů, kteří navíc ve Zlíně volí raději bezplatný filmový obor. Ten funguje na Fakultě multimediálních komunikací a studenti si tu mohou vybrat animovanou nebo audiovizuální tvorbu.

Kdo také školu filmu studoval

Tomáš Řehořek
Režisér filmů Proměny, Piko, Czech Made Man či Signál.

Tomáš Luňák
Režisér Aloise Nebela vyslaného do boje o Oscara a nominovaného v několika kategoriích na Českého lva.

Jan Baset Střítežský
Nominovaný na Českého lva za kameru Aloise Nebela, film Dům.

Noro Držiak
Držitel Českého lva za nejlepší výtvarné řešení filmu Alois Nebel.

Další rozdíl je v tom, že zatímco díky studiu na univerzitě získají studenti nejméně titul bakaláře, na vyšší odborné škole to je "jenom" titul Dis. po dvou letech studia. A navíc se na ní platí školné.

"Zlín prostě dvě filmové školy neunese," konstatuje Skaunic, který školu vede sedm let.

Přitom před lety právě z této školy odcházeli točit nebo dál studovat dnes známí filmaři. Například Tomáš Luňák, který má za sebou úspěšného Aloise Nebela.

"Vzpomínám hlavně na režiséra Borise Jachnina, který nás učil a jako první mě seznámil s dějinami filmu. Měli jsme tady dost prostoru a času na tvoření," připomněl Luňák, který na škole studoval ještě za vedení Miloně Terče.

Školu finančně vyčerpává údržba velkých budov s ateliéry

Zástupcům školy ale také docházejí peníze. Vlastní totiž budovu se dvěma uměleckými ateliéry, ve kterých své animované příběhy s loutkami točila Hermína Týrlová i Karel Zeman. Studenti tak měli k dispozici 3 600 metrů čtverečních vybavených technikou a zázemím.

Prostory, které jsou mezi podobnými školami spíše výjimkou, ale mají vysoké náklady, na které nestačí dotace od státu. Celková roční ztráta školy je skoro 4 miliony korun.

Ještě loni současné vedení plánovalo, že vyšší odbornou školu přemění na Institut Alexandra Hackenschmiedta. Tedy českého kameramana a režiséra, který ve 30. letech působil i ve Zlíně.

Kvůli tomu měla v areálu vzniknout i nová budova, na kterou dokonce přišla dotace z Regionálního operačního programu (ROP) ve výši 64 milionů korun. Teď ji museli odmítnout. "Celková plánovaná proměna filmových ateliérů se tím zpomalí," reagoval náměstek hejtmana a člen výboru ROP Libor Lukáš.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...Chyběly jim peníze na opravu domku, tak rozjeli mezinárodní drogový obchod

Dvojice na Uherskohradišťsku vyráběla nebezpečné fénixovy slzy -  silný extrakt...

Velmi silný extrakt ze sušené marihuany, který znají uživatelé konopí pod názvem Fénixovy slzy, vyráběl...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Navzdory statistice. Hokejisté Hradce v předehrávce vyhráli ve Zlíně

Gólová radost hradeckých hokejistů na ledě Zlína.

Teprve podruhé z posledních deseti utkání zvítězili hokejisté Hradce Králové na ledě Zlína. V předehrávce 3. kola...

Další z rubriky

Obce ve Zlínském kraji žijí na dluh, bez toho by se nemohly rozvíjet

Ilustrační snímek

Více než polovina obcí ve Zlínském kraji žije na dluh, všechny jej ale zvládají řádně splácet. Důvodem zadlužení jsou...

Migranti mysleli, že jsou ve Francii. Kamion je dovezl na českou celnici

Poškozená plachta na střeše kamionu, který přivezl cizince do Valašského...

Nelegální lidský náklad přivezl v úterý kamion do prostoru celního úřadu ve Valašském Meziříčí. Překvapení to bylo pro...

Městům ve Zlínském kraji ubývá obyvatel. Nejvíc Zlínu, nejméně Kroměříži

Budova zlínské radnice na náměstí Míru.

Města ve Zlínském kraji se vylidňují. Nejvíce lidí dlouhodobě opouští Zlín, nejméně naopak Kroměříž. Důvodů pro to je...

Najdete na iDNES.cz