Baťovské domky ve Zlíně

Baťovské domky ve Zlíně | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zlín přečísluje 1 500 baťovských domků, tisíce lidí si musí měnit doklady

  • 16
Tři tisíce obyvatel známých baťovských půldomků ve Zlíně si budou muset vyměnit občanské průkazy i další doklady. Radnice se totiž chystá všech 1500 charakteristických cihlových staveb přečíslovat.

Změnu zlínské radnici nařizuje zákon, podle něhož nemohou být dva domy pod jedním číslem popisným.

"Jsou běžné případy, kdy má baťovský půldomek s jedním číslem popisným různé vlastníky, přičemž každý z nich má vlastnické právo k části stavby," vysvětlil mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Baťovské půldomky chápe zákon jako samostatné domy. Ale naopak čtvrtdomky už jsou vlastně bytovky s několika bytovými jednotkami. Proto se změna jejich obyvatel netýká.

Baťovské domky ve Zlíně

Přečíslování se ve Zlíně týká dohromady 1 500 domů ze čtvrtí Letná, Lesní čtvrť, Zálešná nebo Podvesná. Akce musí být hotová do 1. července letošního roku. Postihne asi 3 tisíce lidí.

Pokud spoluvlastníci do 25. března na stavební úřad doručí originál dohody o tom, kdo si nechá stávající číslo a kdo nové, bude to úřad respektovat. Ostatním čísla přidělí.

Baťovské domky

Tomáš Baťa a potom jeho bratr Jan Antonín je stavěli na několik desítek let jako obydlí pro zaměstnance. Nepočítali s tím, že budou stát i déle než půl století. Dnes jsou některé části kolonií baťovských domků součástí památkové zóny a patří k urbanistickým unikátům i v evropském měřítku.
Přečíslování však jejich obyvatele není zdaleka první komplikace, s níž se musejí vypořádat. Příčinou většiny z nich je to, že jde o budovy staré 70 i více let. Některé například stále nemají vodoměr.

Obyvatelé půldomků si kvůli změně adresy budou muset vyřídit nové občanské průkazy, technické průkazy k autům, případně živnostenské listy.

"Radost z toho samozřejmě nemám. Vyřizování nových dokladů není moje oblíbená činnost," řekl sochař Radim Hanke, který v baťovském půldomku na Letné žije.

Řada lidí v domcích žije dvacet nebo třicet let, nyní se jim změní adresa, aniž by se přestěhovali.

Výměna bude zdarma, radnice zaplatí i cedulky

Město jim alespoň slibuje, že za výměnu dokladů od nich nebude chtít žádné poplatky.

Radnice zaplatí také nákup i instalaci nových cedulek s číslem popisným, pokud o to požádají. Ušetří tak několik set korun.

Podle náměstka zlínského primátora Ondřeje Bětáka má přečíslování baťovských půldomků i výhody. Může totiž jejich majitelům usnadnit situaci při případných půjčkách spojených s ručením vlastním majetkem.

Pokud by totiž půldomek zastavil jeden z vlastníků, druhý už by neměl šanci udělat totéž. "Současné číslování může opravdu v praxi způsobit potíže," poznamenal Běták.

Baťovské domky ve Zlíně
Baťovské domky ve Zlíně

Zlín není první město, které baťovské půldomky přečísluje, loni stejný krok udělaly sousední Otrokovice, kde se změna týkala asi 500 staveb.

"Duplicitní a vícečetná čísla popisná ztěžují podmínky pro zjišťování z katastru nemovitostí," řekla mluvčí otrokovické radnice Lenka Krupková.