Zničený chodník na třídě Tomáše Bati ve Zlíně

Zničený chodník na třídě Tomáše Bati ve Zlíně | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Čtyřicet milionů na chodníky? Peníze chybí na větší akce, tvrdí opozice

  • 21
Zlínská radnice pokračuje v masivních opravách chodníků, loni a letos do nich vloží dohromady 80 milionů korun. Podle opozice je to na úkor smysluplnějších investic, které mohou město posunout dál.

Více než čtyřicet procent chodníků ve Zlíně je ve výborném technickém stavu a dostalo by podle školní klasifikace jedničku. Vyplynulo to z hodnocení, které si udělala radnice.

Tato vizitka však není zadarmo, přesněji řečeno stojí hodně peněz. Za poslední dva roky 80 milionů korun, které šly z městské pokladny do oprav chodníků. Tolik obdobně velká města nedávají.

„Chodníky jsou jednou z priorit a jejich stav je třeba vylepšovat. Částka vždy vychází z možností rozpočtu města. Od našeho příchodu na radnici se finance určené pro dopravu výrazně zvýšily,“ přiblížil radní Josef Novák z hnutí STAN, který má tuto oblast na starosti.

„Jednou z priorit STAN je odstraňování vnitřního dluhu města, tedy i vylepšování stavů chodníků,“ doplnil.

Napsali jsme o zlínských chodnících

Radnice loni vložila do oprav 40 milionů a stejnou částku dá i letos. Chystá rekonstrukci chodníků skoro ve všech částech města, třeba na Dílech, Podhoří, Jižních Svazích, v Malenovicích či na Lesní čtvrti.

Opozice považuje 40 milionů ročně za přemrštěnou sumu. Navíc s ohledem na to, že mezi dalšími letošními investicemi za zhruba 300 milionů nejsou akce, které by město „postrčily“ dál.

„Opravy chodníků jsou potřeba, ale nepřinášejí pro město nic navíc. Od toho jsou prorůstové investice, k nimž však koalice nemá odvahu. Je příliš opatrná,“ myslí si opoziční zastupitel za ČSSD Roman Vaigel.

Opozice: peníze raději na byty, cesty a velké dopravní akce

Podle něho město může postavit byty a pak je pronajímat. Využít má bývalou budovu soudu v centru města, kde by mohla být sídla firem a kavárny či restaurace. „Neinvestuje se do věcí, které mají přidanou hodnotu,“ shrnul Vaigel.

Další opoziční zastupitel Aleš Dufek z hnutí Zlín 21, jež působí společně s lidovci, si zase myslí, že radnice se do oprav chodníků pouští, protože je to velmi jednoduché.

„Složitější věci koalice ani není schopná udělat. O tom svědčí třeba havarijní stav Velkého kina, které město muselo ze dne na den uzavřít,“ naznačil Dufek.

Cesty by si podle něho zasloužily větší péči, protože je tíží ještě větší dluh z minulosti. „Chodníky už jsou na rozdíl od cest v průměrném stavu,“ míní Dufek.

Myslí si také, že město by mělo začít střádat na důležité dopravní veleakce - Prštenskou příčku a obchvat Zálešné.

Primátor: Lidi nezajímají velké projekty, ale chodník

Primátor Miroslav Adámek argumentuje tím, že první, na co se lidé při veřejných besedách s občany ptají, jsou právě opravy chodníků, případně cest.

„Lidi nezajímají velké projekty, ale chodník, po kterém jdou do práce,“ podotkl Adámek.

„Přeneseně se dá říct, že nejdříve musíme opravit dvorek, pak můžeme uvažovat o větších investicích.“

Ani Novák nepovažuje 80 milionů za dva roky za přemrštěnou částku.

„Příliš to určitě není, v této částce nejsou jenom samé chodníky. Většina akcí řeší více věcí zároveň, třeba i doplnění parkování či opravu cesty,“ upřesnil Novák.

V jen o málo větší Olomouci ale loni investovali do oprav chodníků 15 milionů korun, ročně to bývá jen kolem deseti milionů.

„Aktuálně vedení města rozhodlo o rozdělení 2,7 milionu. Tyto peníze směřují do městských částí, v nichž si sami obyvatelé prostřednictvím komisí stanoví své priority,“ naznačila mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá.

„Další peníze pak na jednotlivé akce plynou z rozpočtu města, opravy komunikací a chodníků vnímáme jako významné investice,“ doplnila.

Je správné, kolik peněz dává Zlín do oprav chodníků?

celkem hlasů: 333

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 3. května 2016. Anketa je uzavřena.

ano
ano 199
ne, měl by dávat více
ne, měl by dávat více 72
ne, měl by dávat méně
ne, měl by dávat méně 62