Zlín nakupuje 25 trolejbusů. Mají klimatizaci a jsou nízkopodlažní

  14:14aktualizováno  14:14
Dopravní podnik ve Zlíně ve velkém obměňuje svůj vozový park. Za loňský a letošní rok nakoupí celkem pětadvacet nových trolejbusů, lidé ve Zlíně a Otrokovicích se tak mohou těšit na komfortnější cestování.
Nízkopodlažních trolejbusů ve Zlíně a Otrokovicích v poslední době přibývá.

Nízkopodlažních trolejbusů ve Zlíně a Otrokovicích v poslední době přibývá. | foto: MAFRA

Šestnáct nových trolejbusů začne letos jezdit ve Zlíně a v Otrokovicích. Zdejší dopravní podnik pokračuje v masivní obměně vozového parku, kterou zahájil loni nákupem devíti nových vozů.

Mnohamilionová investice, na níž má velký podíl Evropská unie, by měla přispět k tomu, že budou brzy všechny trolejbusy a autobusy v městské hromadné dopravě nízkopodlažní. Což není jen nezbytnost pro invalidy, ale také velké plus pro starší lidi a maminky s kočárky. Zvýší se tím také pohodlí pro všechny běžné cestující.

"Po nákupu budeme zajišťovat prakticky veškerou dopravu nízkopodlažními vozy. Snažíme se je nasazovat vždy, pokud je to možné," přiblížil ředitel Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice Josef Kocháň.

"Můžeme se rovnat s ostatními krajskými městy," doplnil.

Kloubový trolejbus za čtrnáct milionů, klasický za devět

Dopravní podnik začal v roce 2000 s nákupem nízkopodlažních autobusů. Po jejich obměně se o čtyři roky později pustil do trolejbusů. Postupně je stále mění a nízkopodlažní vozy nasazuje na nejfrekventovanějších linkách.

Kromě upraveného vstupu mají lepší vytápění a klimatizaci, na kterou si lidé pomalu ale jistě zvykají.

"Není možné jezdit stejnými vozy jako před třiceti lety. Potřebujeme také udržet kontinuitu provozu, proto je třeba měnit vozový park průběžně," podotkl náměstek zlínského primátora Jiří Kadeřábek, který má dopravu v kompetenci.

"Díky novým trolejbusům se podstatně zvýší komfort cestování," zdůraznil.

Ze šestnácti nových trolejbusů jich bude devět kloubových. Jeden stojí bez DPH asi 14 milionů korun. Klasický jednoduchý vůz je o tři miliony levnější.

Lidem vadí málo prostoru

Ne všichni cestující jsou ale z nových trolejbusů nadšení. "Zajímalo by mě, jestli ti, co je vymýšlejí a pořizují, jimi taky jezdí," naznačil Jaroslav Novotný, který trolejbusem jezdí denně.

Důvod? "V nových typech, které se v posledních letech objevily, jsou místa na sezení, kam se normálně vzrostlý člověk nevejde," postěžoval si cestující.

Na velkou zakázku dopravního podniku, jehož majitelem jsou města Zlín a Otrokovice, přispěla ze 75 procent Evropská unie prostřednictvím Regionálního operačního programu Střední Morava.

"Nové trolejbusy budou nasazovány na linky přednostně," ujistil mluvčí dopravního podniku Vojtěch Cekota.

Chytré křižovatky urychlují spojení Zlína a Otrokovic

Přímo úměrně nákupu nových vozů bude podnik prodávat ty staré. Vozový park by se měl pořád držet na zhruba devadesáti kusech, z nich většinu tvoří trolejbusy. Jejich průměrné stáří bylo loni 9,7 roku, u autobusů 8,4 roku.

"Nejstarší vozy pravidelně nasazované na linky MHD jsou trolejbusy z října 1995 a autobusy z prosince 2000," doplnil Cekota.

Nákup nových vozů si dopravní podnik nadělil ke svým 70. narozeninám, které slaví letos (o historii trolejbusů ve Zlíně čtěte zde). A není to jediná změna, již si na výročí přichystal.

Začal fungovat i takzvaný projekt preference a plošné koordinace MHD na světelně řízených křižovatkách (více zde). Ten má za následek zkrácení jízdních dob. Například trolejbus číslo 2 doveze cestující z Bartošovy čtvrti do Otrokovic na nádraží o čtyři minuty dříve než v minulosti, v opačném směru dokonce o šest.

Vozy MHD totiž mohou jezdit plynuleji přes křižovatky. Vymožeností je, že trolejbusy, které se k ní blíží, si na semaforu dokážou prodloužit zelenou, která by se měla změnit na oranžovou, a bez zastavení pokračovat v cestě.

"Profitují z toho cestující, kteří se dostanou do cíle o něco rychleji. A má to samozřejmě vliv i na ekonomiku provozu," doplnil vedoucí dopravního úseku dopravní společnosti Pavel Nosálek.

Autor:


Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...

Proč nešlo udržet Traorého? Grygera vysvětluje nejen odchod opory

Zlínský sportovní ředitel Zdeněk Grygera (vlevo) a trenér Michal Bílek sledují...

Vnímá, že na tom mohli být po skvělém vstupu do sezony ještě lépe. Páté místo a zisk 20 bodů ve druhé reprezentační...

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Další z rubriky

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

VIDEO: Chystá se past na medvědího tuláka, návnadou budou jablka a med

Ve valašské obci Oznice připravují klec určenou k odchycení toulavého medvěda.

Do obce Oznice dorazila v úterý večer klec pro odchyt medvěda, který se už několik týdnů toulá po Valašsku, přibližuje...

Nebál se ani Svobody, po nástupu komunistů se ale Němec usadil v Americe

Ve 30. letech studoval Jaroslav Němec na právnické fakultě v Brně.

Jaroslav Němec se za druhé světové války chystal obžalovat nejbližší spolupracovníky Ludvíka Svobody z velezrady. Po...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz