Obchod na Jižních Svazích, kde nakupovali první otrávení nahradí služebna městské policie.

Obchod na Jižních Svazích, kde nakupovali první otrávení nahradí služebna městské policie. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zlín nabídne lidem otestování jednoho vzorku alkoholu zdarma

  • 1
Obyvatelé Zlína si budou moci od příštího týdne udělat bezplatné rozbory alkoholu, který mají doma. Umožní jim to radnice. Město navíc vypovědělo nájem majiteli večerky, jenž prodával jedovaté pití.

Zlín se po čtyřech týdnech od vypuknutí metylové aféry, která si v kraji vyžádala už tři lidské životy, přiřadí k městům jako Praha, Ostrava či Plzeň. Umožní totiž lidem, aby si bezplatně otestovali svůj alkohol, zda neobsahuje smrtící množství metanolu.

Testy alkoholu

Lidé budou moci přinést své lahve do budovy magistrátu v ulici Zarámí. Je nutné mít s sebou občanský průkaz.

Odborníci ze společnosti ITC vzorky zkontrolují na počkání. Testování jednoho vzorku bude zdarma, za další dva se platí částka v řádech desetikorun.

Přístroj, který městu i s obsluhou poskytne zlínská společnost ITC, bude od 1. října v provozu v budově magistrátu v ulici Zarámí.

"Chceme obyvatele města co nejvíce ochránit před životu nebezpečným pitím. Ve třech termínech během příštího týdne si budou moci otestovat svůj alkohol," řekl primátor Miroslav Adámek.

Radnice ještě upřesní, o které tři dny (nebo jejich části) půjde. Otestování jednoho vzorku bude ale zcela jistě zdarma, případné další dva za poplatek v řádu desítek korun. "Kdo má doma třeba jednu lahev vodky nebo rumu, měl by je však raději vylít," vzkázal Adámek.

Místo prodejny bude na Jižních Svazích služebna strážníků

Zlínská firma ITC, která s nabídkou přišla, ještě v úterý nevěděla jistě, jestli přístroj poskytne. Když totiž jeho účinnost v posledních dnech a hodinách ověřovala, zjistila, že měření má rozptyl: asi tři procenta metylalkoholu.

"Město má ale zájem i o takové měření. Přístroj totiž dokáže spolehlivě poznat jedovatý alkohol, který může být smrtící. Výsledek dodá do minuty," vysvětlil ředitel divize zkušebnictví ITC Jiří Samsonek.

A to je podle Adámka podstatné. Pokud by takový případ nastal, radnice informaci předá policii, aby vypátrala, z jakého zdroje alkohol pochází. Město za přístroj a jeho obsluhu nezaplatí více než 20 tisíc korun.

Náklady se můžou zvýšit úměrně s délkou poskytované služby. S ní začali tento týden v Plzni, ale po hodině museli příjem vzorků ukončit, protože jimi byli doslova zahlceni. Zájem může být i ve Zlíně obrovský.

Radnice proto stanovila podmínku, že je testování určeno jen pro obyvatele města. Každý bude muset předložit občanský průkaz.

Ve Zlíně bude víc míst, kde se nesmí pít na veřejnosti

V souvislosti s metylovou aféru udělal zlínský magistrát ještě jeden krok. Vypověděl z nájmu provozovatele večerky, v níž se prodával nebezpečný alkohol. Dva lidé, kteří si tam koupili tuzemák, skončili ve vážném stavu v nemocnici.

Trochu symbolicky bude v uvolněných prostorách v přízemí I. segmentu na Jižních Svazích sídlit městská policie. Ta už tady služebnu má, ale malou.

"Její rozšíření nám umožní zvýšit počet strážníků, kteří působí na sídlišti," naznačil náměstek primátora Ondřej Běták, který má tuto oblast v kompetenci. Dnes na Jižní Svahy, kde žije přes 20 tisíc lidí, dohlížejí pouze tři strážníci.

Zlínští radní také navrhli, aby se o sedm lokalit rozšířil seznam míst ve městě, kde bude zakázáno veřejně popíjet alkoholu. V centru Zlína přibudou území v okolí Kvítkové ulice, u Věžových domů na Dílech, dále ve čtvrtích Podhoří nebo Malenovice. Návrh ještě musejí schválit zastupitelé.

Vyhláška, která omezuje popíjení alkoholu, ale nevztahuje se na restaurace, platí od loňského roku. Strážnici na jejím základě udělali už tisíce kontrol. "Velmi se nám osvědčila. Z ulic, na které se vztahuje, se podařilo vytlačit nepřizpůsobivé osoby. Přesunuly se však jinam," řekl Běták.