Obyvatelé šesti zlínských ulic se přestěhují, byť jen administrativně. Město je musí přejmenovat, protože stejný název má vždy ve městě ještě jedna další ulice. (Ilustrační snímek)

Obyvatelé šesti zlínských ulic se přestěhují, byť jen administrativně. Město je musí přejmenovat, protože stejný název má vždy ve městě ještě jedna další ulice. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Zlín musí změnit jména šesti ulic, nesou je totiž dvě různá místa

  • 4
Šest ulic ve Zlíně čeká velmi brzy změna názvu a zhruba čtyři stovky obyvatel výměna dokladů. Velkou radost z toho nemají, nicméně s tím nic nenadělají. Přejmenování už totiž schválili zastupitelé. A ani jim vlastně nic jiného nezbývalo. Podle zákona se totiž ve městě nesmí jmenovat dvě ulice stejně. Což ve Zlíně není dodržováno hned v šesti případech.

"Smyslem přejmenování je dosáhnout toho, aby ve Zlíně měla jeden název pouze jedna ulice. Dosud mají třeba název Nadhumení ulice v Prštném i v Mladcové," upřesnil vedoucí odboru kanceláře primátora a člen Komise pro názvosloví a místní orientaci Tomáš Lang.

Zákon začal platit loni v červenci a píše se v něm, že do jednoho roku musejí být změněny všechny názvy ulic, parků, mostů a silnic, které jsou shodné. Ve Zlíně proto bude do konce června šest ulic přejmenováno.

Původní název si přitom zachová vždy ta, v níž žije víc lidí a sídlí více firem. Což v případě Nadhumení znamená, že pod tímto názvem zůstane na cedulkách ulice v Mladcové. Na novou adresu si budou muset zvykat obyvatelé v Prštném. Nebudou to ale zase mít tak složité. Ulice se bude jmenovat Nad Humny.

Město lidem zaplatí poplatky za výměnu dokladů

Nicméně nepříjemné pro ně je, že si budou muset vyměnit všechny doklady. Radnice se jim to snaží aspoň trochu ulehčit. "Obyvatele ulic, kterým se změní název, nebudou za nové doklady platit. Náklady spojené s výměnou občanského průkazu a dalších dokumentů uhradí město," uvedla tajemnice magistrátu Helena Eidová.

Lidé ale ani tak z chystaného opatření nadšení nejsou. Upozorňují hlavně na to, že stejná jména ulic mnoho let nikomu příliš nevadila. "Takové zákony lidem jenom komplikují život. Poslanci by se měli věnovat smysluplnějším věcem," zlobila se žena, která bydlí v Potoční ulici v Prštném. Zatím.

Ulice se totiž přejmenuje na Želechovickou. Název Potoční si ponechá ulice ve Štípě, v níž má adresu trvalého bydliště více lidí. Přejmenovávat se musí také ulice Polní, Vysoká a Smetanova v Malenovicích. Nebo Náves v Mladcové.

"Změny se dotknou asi 370 obyvatel, sto fyzických a dvaceti právnických osob," upřesnil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Přejmenovávat budou i další města, poště to ušetří komplikace

Přejmenovávat ulice bude nejen Zlín, ale i další města v České republice, například Bohumín nebo Hranice. Pokud by to neudělala, hrozily by lidem potíže s doručováním dopisů, sociálních dávek nebo důchodů.

Občasné problémy s tím ale mají už teď. Stává se totiž, že dopis, který měl přijít obyvateli Polní ulice na sídlišti Jižní Svahy, skončí v rukách obyvatele Malenovic, kde je také Polní ulice.

Česká pošta přiznává, že podobné případy nejsou ničím mimořádným. Její vnitřní databáze nedokáže při dublování názvu ulic zásilku nasměrovat správně na příslušný doručovací okrsek.

Dopisy se v takových případech musejí třídit podle jiných údajů, například čísla popisného nebo poštovního směrovacího čísla. Pokud všechny možnosti selžou, vrací se zásilka adresátovi. Tomu by nyní měl být konec.