Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlín i Olomouc se strachují o letiště v Bochoři

  7:38aktualizováno  7:38
Škrty na ministerstvu obrany znervózněly hejtmany Zlínského i Olomouckého kraje. Ti se bojí o osud letiště v Bochoři, kde je vrtulníková základna pro záchranáře. "Na ministerstvu obrany se šetří, takže z opatrnosti chceme zjistit, zda není ohrožena jeho existence," poznamenal hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.
Hejtmani Zlínského i Olomouckého kraje se strachují o budoucnost letiště v Bochoři

Hejtmani Zlínského i Olomouckého kraje se strachují o budoucnost letiště v Bochoři | foto: Roman Gřegoř, Záchranná služba Moravskoslezského kraje

To se budou oba hejtmani snažit zjistit na jednání vlády s Asociací krajů. "Koná se 25. srpna. Také bychom chtěli pozvat nového ministra Alexandra Vondru, aby do Přerova přijel," objasnil hejtman olomouckého kraje Martin Tesařík.

Pro Olomoucký kraj je letiště důležité hlavně kvůli rozvoji podnikání. Význam pro Zlínský kraj je možná ještě větší. "Někdo by si mohl říct, proč se staráme o letiště, které není v našem kraji. Ale létají odtamtud vrtulníky záchranářů," vysvětlil Mišák.

Kdyby na provoz letiště peníze nebyly, vrtulníky by zřejmě létaly až z Náměšti na Hané. "V takovém případě by byl daleko více omezený manévrovací prostor vrtulníku, protože má velký dolet," upozornil Mišák.

Osud bochořského letiště je v rukou nového ministra. Zatím to ale nevypadá, že by se nad ním stahovala mračna. "O zrušení letecké základny Bochoř u Přerova se v současné době neuvažuje," uvedl Jiří Štábl z tiskového odboru ministerstva obrany.

Spojení krajských měst narušily škrty v dopravě

Zeštíhlování státního rozpočtu má ale už teď vliv na jinou investici, na které se dohodli hejtmani obou krajů. "Chceme vytvořit novou železniční dopravní trasu Zlín - Otrokovice - Hulín - Přerov - Olomouc, kde bude přímými vlaky zajištěno spojení obou krajských měst," nastínil Tesařík.

"Bylo by to napojení na trasu Pendolina, navíc by obě města byla napojena na letiště v Bochoři i na průmyslovou zónu v Holešově," zmínil Mišák. Celý nápad má ale jeden podstatný problém. To vše bude možné uskutečnit až poté, co bude elektrifikovaná trať mezi Zlínem a Otrokovicemi. A ta doplatila na škrty v rozpočtu.

"Příprava této stavby se kvůli úsporným opatřením pozastavuje. Termín pokračování přípravy zatím není známý," informoval Pavel Halla, mluvčí Správy železniční dopravní cesty, která trať vlastní.

Navíc na přímé spojení Olomouce a Zlína by chtěli hejtmani vzít peníze z fondů Evropské unie. Ty se ale musejí vyčerpat do roku 2015, a není vůbec jasné, zda se s elektrifikací do té doby začne.

"Pokud se tento projekt pochová, tak se tím pochovávají peníze z Evropské unie," konstatoval Mišák. Peníze určené na regionální železniční dopravu totiž nejde převést do jiného balíčku a vyčerpat jinde. Evropské miliony by tak vyšly nazmar.

Autor:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Po čelní srážce dvou motocyklů jeden skončil v lese. Řidič nepřežil

Devětadvacetiletý motocyklista nepřežil u Horní Lhoty na Zlínsku čelní střet s...

Devětadvacetiletý motocyklista zemřel při srážce dvou motorek nedaleko Horní Lhoty na Zlínsku. S druhým strojem se...

Další z rubriky

Ve Zlínském kraji zase přibývá členů ODS, lidovci a komunisté vymírají

(ilustrační snímek)

Pirátům, SPD Tomia Okamury, ale také ODS ve Zlínském kraji přibývají členové. Naopak lidovců či komunistů je čím dál...

Kvůli pochybnému hospodaření zlínské nemocnice je obžalovaná někdejší šéfka

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Policie ukončila vyšetřování hospodaření zlínské nemocnice kolem roku 2012. Výsledek potvrdil podezření na zkreslování...

Kvůli pseudomoru na Zlínsku není důvod k panice, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Kvůli pseudomoru, který minulý týden napadl slepice malochovatele v Šanově na Zlínsku, by mohly některé země mimo EU...

Najdete na iDNES.cz