Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Boj s holuby stojí radnice vysoké částky. Nekrmte je, žádají obyvatele

  • 3
Větší města se potýkají se stovkami holubů, kteří znečišťují fasády domů. Jejich očista stojí velké peníze. Populaci ptáků se snaží snižovat mnoha způsoby: vybíráním hnízd, plašením nebo chytáním do klecí.

Když zlínská radnice nechala loni v létě zbourat obří železobetonový skelet nedostavěného obchodního centra na sídlišti Jižní Svahy, tamní lidé to uvítali. Radost obyvatel okolních domů ale brzy zkazili holubi. Dřív hnízdili v torzu, nyní se po stovkách přesunuli k jejich domům a trusem začali znečišťovat fasády či auta.

Likvidátor hnízd: Jsou za komíny i v okapech

Bohumil Michalec pracuje jako pokrývač ak tomu má „vedlejšák“: pro uherskohradišťskou radnici likviduje holubí hnízda na střechách domů.

Závratěmi netrpí, ani se nejistí. Musí ale být maximálně opatrný, v čemž mu pomáhá praxe z hlavního povolání.

„Holubí hnízda nejsou na půdách, ale přímo na střechách – za komíny, v okapech. Kolikrát mám strach. Jenže kdybych se jistil, tak nic nestihnu udělat. Jsem profesionál,“ popisuje Michalec.

Chodí po ostrých hřebenech střech, musí dávat pozor na kluzký holubí trus. Po střechách přechází z domu na dům.

„Kdybych pokaždé slézal dolů a šel do jiného domu, tak to bude na dlouho. Kolikrát se po střechách podívám do několika ulic,“ líčí Michalec.

Na střechu se dostává střešním oknem, sebou nosí kbelík na ptačí vajíčka. „Za jeden den jich můžu nasbírat i sto, většinou jsou v hnízdě dvě vejce. Pak je dám do bioodpadu,“ říká.

Někdy přijde později a musí zlikvidovat i čerstvě vylíhlé ptáky, což mu není dvakrát po chuti.

„Ale jak by město vypadalo, kdyby se holubi přemnožili?,“ vysvětluje. Při sběru se snaží ničit i hnízda. Když to holubi zjistí, postaví si nová a snaží se zase naklást vejce.

„Na stejná místa se vracím asi po čtrnácti dnech a většinou už jsou tam nová hnízda s vejci. Je to pořád dokola, ale díky tomu se daří snižovat populaci holubů,“ říká Michalec.

Tuto službu dělá pro uherskohradišťskou radnici už deset let. A díky tomu už má přehled, kde je ve městě nejvíce ptáků: jsou to kasárna Jana Žižky, Šafaříkova a Štefánikova ulice.

S prací začíná každý rok na jaře, v březnu, nebo v dubnu, podle toho, jak brzy se oteplí. Končí většinou v říjnu. „Musím to dělat poctivě, když mi za to dávají plat,“ dodává Michalec.

Lidé se proto obrátili na radnici. Ta si poté najala společnost, jež začala ptáky lovit do klecí.

„V zimě nemají holubi tolik potravy, proto firma umístila na střechy domů klece se jídlem. Pták do ní vletěl a už nemohl ven. Odchyt ale nebyl příliš účinný,“ řekla vedoucí radničního odboru životního prostředí a zemědělství Vladimíra Pavlovová.

Od prosince do půlky února skončilo v kleci asi šest desítek ptáků, město přitom čekalo, že jich bude alespoň 200.

Problém byl podle Pavlovové v tom, že lidé holuby stále vydatně krmí. „Základem úspěchu je omezená nabídka potravy,“ zdůraznila Pavlovová.

Město proto odchyt, který ho stál 70 tisíc korun, ukončilo s tím, že stovky ptáků na sídlišti zůstaly.

Odstranit trus je podobné jako odstranit graffiti

S holuby se potýkají také jinde. Starosti s nimi mají zejména města s historickými centry, kde ptáci znečišťují cenné fasády, jejichž očista stojí desítky tisíc korun. Jde třeba o Uherské Hradiště a Kroměříž.

„Odstraňování holubího trusu z fasád domů je mimořádné náročné a vlastně je obdobou odstraňování graffiti. Ve většině případů se může narušit původní nátěr,“ přiblížil mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

V Hradišti je nejproblematičtější střed města a lokalita Tůně, včetně vysokoškolského areálu. Vedení města už vyzkoušelo všechny možné dostupné prostředky: umístilo dosedací hroty na římsy, použilo plašičky, nasadilo dravce. Nejúčinnější metodou se ale ukázalo být vybírání holubích hnízd, na což si radnice najala člověka.

„Mám holuby pod kontrolou. Vím, kde jich je nejvíc, likvidace hnízd je ale náročná a také riskantní,“ přiblížil Bohumil Michalec, který pro radnici hnízda vybírá.

Začíná na jaře a končí na podzim. Likviduje vejce i mláďata, ničí celá hnízda. Díky tomu se podařilo v Uherském Hradišti populaci holubů snížit.

„Odhadujeme, že nyní je ve městě maximálně 500 holubů, přičemž původně jich podle odhadů bylo přes tisíc,“ nastínil Pášma.

Kroměříž má „protiholubí“ vyhlášku

Všude platí, že největším problémem při hubení holubů jsou lidé, kteří jim dávají potravu.

V Kroměříži mají dokonce vyhlášku, která krmení holubů zakazuje, i když její smysl je jiný: udržování pořádku na veřejných prostranstvích. „Nicméně vyhláška stále platí a na její dodržování dohlíží městská policie,“ podotkla mluvčí radnice Šárka Kučerová.

V Kroměříži si odchovali několik sokolů, kteří lovili holuby. Aktuálně je pro město střílí malorážkou se speciálními nízkorazantními náboji Jiří Mazel.

„Odstřel na vhodných místech v intravilánu města se dělá od 23 do 3 hodin za přísných bezpečnostních opatření. Předem je to nahlášené na policii,“ sdělil Mazel.

Za posledních šest let v Kroměříži zlikvidovali na 1 800 holubů. Každý rok se jejich počet snižuje, z čehož vyplývá, že je jich celkově méně. Podle Mazela dnes ve městě žije asi 400 holubů.