Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Natáčejte u nás, zve Zlín filmaře. Nabízí zázemí i zkušené lidi

  11:42aktualizováno  11:42
V kudlovských ateliérech vznikla filmová kancelář Zlín Film Office, jejímž cílem je přitáhnout do kraje filmaře. Štábům připraví seznam atraktivních míst i kreativních lidí, které by mohly využít.

Ředitelka nově vzniklé filmové kanceláře Zlín Film Office Magdaléna Hladká. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Když krátce po sametové revoluci přišel do filmových ateliérů nějaký filmař a chtěl točit loutkový snímek, nebyl to problém. Ve Zlíně i okolí vždy našel šikovné lidi, kteří uměli postavit kostru loutky, i krejčové, jež ji dokázaly obléct.

Tato „infrastruktura“ ale brzy přestala fungovat. Navrátit filmový průmysl do ateliérů, v nichž působili Elmar Klos, Hermína Týrlová nebo Karel Zeman, má projekt nazvaný Zlín Film Office. Stojí za ním zlínští podnikatelé Jindřich Motýl, Martin Růžička a Čestmír Vančura, který je majitelem zlínského filmového festivalu pro děti a mládež.

„Filmové produkce nerady jezdí do vzdálenějších míst od Prahy, protože si všechno musí vzít s sebou, což pro ně představuje velké náklady. Kdyby producenti věděli, že ve Zlíně je šikovný architekt nebo krejčová, mohli by je využít. Tím by ušetřili za jejich dopravu, ubytování či stravu,“ uvedl Motýl.

A přesně to má nabídnout Zlín Film Office. Propojí místní podnikatele, živnostníky a řemeslníky s filmaři. Ti si budou moci například bezplatně k natáčení pronajmout ateliér Karla Zemana.

„Vytvoříme katalog lokací, které by mohly být pro filmaře zajímavé. Producenty také přivezeme k nám, aby si je sami prohlédli. Sestavíme i seznam lidí, jejichž služby by mohli v regionu využít,“ plánuje ředitelka kanceláře Magdaléna Hladká.

Tento nápad by tak mohl přinést do regionu peníze. Štáby totiž musí někde bydlet, stravovat se, k dopravě na místo natáčení si často berou taxíky. A za to všechno místním podnikatelům platí.

„Filmové štáby využívají v místech natáčení služby lokálních dodavatelů. Doufáme, že to povede ke vzniku nových pracovních míst. Už nyní spolupracujeme se dvěma desítkami regionálních podnikatelů a řemeslníků, kteří jsou připraveni nabídnout filmovým produkcím své služby za zvýhodněných podmínek,“ dodal Růžička.

Možnost, jak udržet absolventy

Přivedení filmových štábů do regionu slibuje i možnost praxe a uplatnění pro studenty filmových oborů zlínské Univerzity Tomáše Bati, která se do projektu zapojila. Už sedmnáct let funguje studijní obor teorie a praxe audiovizuální tvorby, za nímž se skrývají dva ateliéry – animace a audiovize. Z nich vycházejí režiséři, scenáristé či kameramani.

„Naši absolventi většinou odcházejí do Prahy, částečně i Brna a Ostravy, nebo do zahraničí. Filmová kancelář je další možností, jak jim v regionu vytvořit zázemí a udržet je tady,“ řekla děkanka Fakulty multimediálních komunikací zlínské univerzity Jana Janíková.

Mladým filmařům se nápad líbí. „Vím, jaký je to problém, dostat filmaře do Zlína, a tento projekt tomu může pomoci,“ je přesvědčen režisér a zlínský rodák Jan Bártek, který je podepsán pod nedávno odvysílaným satirickým seriálem Kosmo. Teď pracuje s kolegy na scénáři k dětské duchařské detektivce, již by rád natočil právě ve Zlíně.

Filmová kancelář sídlí v budově střední filmové školy, která funguje pod hlavičkou Creative Hill College. Její zřízení je dalším krokem k oživení kudlovských ateliérů. Ty před osmdesáti lety založila firma Baťa k natáčení převážně reklamních snímků.

V jejich areálu působí i nedávno otevřený Filmový uzel Zlín (více zde), v němž nyní animátoři pracují například na novém večerníčku O prasátku Lojzíkovi.

Autor:


Nejčtenější

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....Dodávka se srazila s koněm. Zvíře uhynulo, pro jezdkyni letěl vrtulník

Kůň střet s dodávkou nepřežil.

Vážná zranění ráno utrpěla dívka na koni při střetu s dodávkou ve Valašském Meziříčí. Zvíře na místě uhynulo. Jezdkyni...

U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Muž bez přilby nepřežil srážku na cyklostezce, jel zřejmě opilý

Ilustrační snímek

Srážku dvou cyklistů na Valašsku jeden z nich nepřežil. Jel bez přilby a při pádu utrpěl poranění hlavy, jemuž v...

Další z rubriky

Zlínský kraj letos zažívá babyboom, porodnice hlásí plno

Ilustrační snímek

Vyšší počet porodů než ve stejném období loňského roku hlásí porodnice ve Zlínském kraji. Například ve Zlíně se v první...

Zájem o ekologické dřevo roste, českým firmám ale certifikát chybí

V rámci republiky má certifikaci FSC kolem 290 majitelů lesů, celosvětově jich...

Jen jediný vlastník lesů ve Zlínském kraji má certifikát o tom, že hospodaří způsobem šetrným a blízkým přírodě i...

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Najdete na iDNES.cz