Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Torzo na Svazích by mohl odkoupit Zlín, jednání s majitelem začala

  15:50aktualizováno  15:50
Ze středu největšího zlínského sídliště Jižní Svahy po 25 letech zřejmě konečně zmizí obrovské chátrající betonové torzo nákupního centra. Chce ho koupit město, které by místo něj vybudovalo zázemí pro občany. Jedná už s majitelem a podle primátora je vše na dobré cestě. Zatím ale není jasno o ceně.

Betonové torzo půjde každopádně k zemi. Snímek torza z listopadu 2010 | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Ke změně k lepšímu vedou hned dvě cesty, po nichž se vydali zástupci radnice: vedení města jedná o odkoupení budovy s firmou EKZ a stavební úřad ji už vyzval k tomu, aby ji zabezpečila nebo zbourala. Navíc existují rámcové plány, jak by se místo dalo využít. Řeč je především o občanské vybavenosti, tedy o službách.

"Posunuli jsme se směrem k dohodě, že torzo odkoupíme," potvrdil primátor Miroslav Adámek. Se svým náměstkem byl tento týden v rakouském Linci, kde se setkal s vedením EKZ i bankou, v jejíž prospěch je zřízeno zástavní právo na nemovitost. "Jednání bylo vstřícné," shrnul Adámek.

"Další bude následovat do čtyř týdnů, musíme ještě doladit spoustu konkrétních věcí. Jsem však optimista, o ceně bych ovšem zatím nemluvil," dodal primátor.

Betonový skelet obchodního centra vyrostl v roce 1988 na sídlišti Jižní Svahy, kde žije přes 20 tisíc lidí. Původní investor tady chtěl postavit obří komerční centrum s desítkami obchodů, kavárnami a velkým parkovištěm. Po několika měsících se ale práce zastavily, od té doby rozestavěná budova chátrá a mění majitele. Na její střeše rostou břízy, uvnitř přespávají bezdomovci, nosná konstrukce se pomalu hroutí.

Zbourat? To každopádně

Proto je třeba zasáhnout. Podle statika, který torzo zkoumal, už ohrožuje okolí. "Ztužovací vyzdívky neplní svoji funkci, jsou narušené spoje na panelech," vyjmenoval vedoucí stavebního úřadu zlínské radnice Petr Skácel. "Technický stav budovy je tak špatný, že nemusí unést větší zátěž sněhu a mohla by se zhroutit," zdůraznil.

Úřad proto v létě vlastníka vyzval, aby ji zabezpečil. Pokud do konce listopadu nezareaguje, zahájí stavební odbor řízení o odstranění stavby z moci úřední. Na jeho konci by pak byl demoliční výměr a majitel by musel budovu zbourat. S tím, že torzo pošle k zemi, počítá v případě úspěšných jednání o jeho odkupu i vedení města. Čím dřív, tím líp. A co dál?

"Na jejím místě by měla vzniknout nejprve odpočinková zóna, která naváže na současný centrální park," přiblížil náměstek primátora Ondřej Běták. "V dlouhodobějším horizontu bychom zde rádi viděli zázemí pro služby, které dosud obyvatelům Jižních Svahů chybí. Například lékaři nebo detašovaná pracoviště magistrátu," doplnil Běták.

Současně vyloučil, že by město chtělo torzo prodat někomu dalšímu. Konečné slovo budou mít zastupitelé. A jestli řeknou ano, bude záležet z velké části na ceně. O ní však primátor Adámek zatím nechce mluvit s tím, že se o ní jedná.

Podobný problém jako na Jižních Svazích řešilo město před pár lety v lokalitě Čepkov. Tam na místě chátrající betonové konstrukce vzniklo i přes odpor architektů obchodní centrum.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Myslivci musí do měsíce zkontrolovat honitby v zamořené části Zlínska

(Ilustrační snímek)

Honitby v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku čeká důkladná prohlídka zaměřená na vyhledávání uhynulých...

Zlínská nemocnice našla smír s Magellanem, z devíti milionů zaplatí třetinu

(Ilustrační snímek).

Po dvou letech ukončila zlínská Baťova nemocnice soudní jednání, které mělo vyřešit její několikaletý dluh. Společnosti...

Velký Ořechov je novou vinařskou obcí, v Kunkovicích mají smůlu

Petr Stavěl začal ve Velkém Ořechově obnovovat starou vinařskou tradici.

Před dvanácti lety zasadil první hlavy a na jednom a půl hektaru začal obnovovat starou vinařskou tradici. Do Velkého...

Najdete na iDNES.cz