Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlín chce do léta vědět, kdo za 170 milionů promění centrum města

  8:49aktualizováno  8:49
Zlínští radní už odsouhlasili veřejné soutěže na dodavatele projektů k přestavbě centra. Týkají se návrhů na rekonstrukci podchodu u náměstí Práce, Gahurova prospektu a parku Komenského. Obchodů v podchodu se ale úpravy týkat nebudou, městu se nepodařilo domluvit s jejich majiteli.

Zlínský podchod se brzy dočká výrazné proměny, obchody ale zůstanou v současné podobě. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Od baťovské éry nezažil Zlín takovou proměnu, jaká ho čeká v následujících letech. "Domlouváme se s firmou, která výběrová řízení vypíše a vybere i výherce. Ty bychom měli znát do léta," upřesnil náměstek primátora Jiří Kadeřábek.

Jde o zakázky značného rozsahu. Předběžně vyjdou na 170 milionů korun, přičemž 120 milionů poskytne Evropská unie. Nejvíc bude stát regenerace parku Komenského - vyjde asi na 77 milionů. Oprava podchodu spolkne asi 70 milionů. Ta bude nakonec o něco levnější, než se čekalo. Ale taky ne úplně povedená.

Město se totiž nedohodlo s majiteli obchůdků, které se táhnou po pravé straně podchodu ve směru od baťovského areálu. Krámky vypadají zvenku zanedbaně, stejně jako celý podchod.

"Obchodníci měli přehnané požadavky"

"Bohužel to nebude takové, jak jsme si představovali. Doplatíme na to my všichni," prohlásil Kadeřábek. Za viníka situace označuje živnostníky z podchodu, kteří podle něho vznesli vůči městu přehnané požadavky. Jejich obchůdky by byly asi půl roku zavřené. Navíc by si je museli znovu vybavit.

To vše si živnostníci vyčíslili na šest milionů korun, pak přistoupili na poloviční částku. Přidali si ale ještě další podmínky, které už město odmítlo akceptovat.

"Jestli za to někdo může, tak je to právě město," tvrdí naopak jedna z majitelek provozovny v podchodu Pavla Kadlčková. "Byla to jen hra. Město se nechtělo dohodnout. Pouze plýtvá penězi daňových poplatníků," myslí si další živnostník Božek Zaharowski.

Osvětlení zabudují do země

Podchod, kterým za časů prosperity obuvnického gigantu Svit procházely denně desítky tisíc lidí, tak bude opravený jen zčásti. Zmizí jeho nadzemní část, upraví se vnitřek a přibude výtah.

Gahurův prospekt, který se táhne od Domu umění dolů do centra města, se také nepromění nijak radikálně. Upraví se zeleň a chodníky, které přetínají svah. Zajímavostí je, že by vedle nich v zemi mělo být zabudované osvětlení. Navíc bude zapuštěné do svahu tak, že jej lidé zespodu neuvidí.

Renovace parku Komenského opodál vyjde na zhruba 22 milionů korun. Budou se v něm kácet stromy a sázet nové. Přibudou chodníky a na místě předprodeje jízdenek MHD u Štefánikovy ulice vyroste prosklený vstup.

Autor:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Obcím klesnou příjmy od státu, starostové se bojí omezení investic

(Ilustrační snímek).

Městům a obcím v posledních letech stále stoupají daňové příjmy, což jim umožňuje více investovat. Teď však může přijít...

Chyba při výběru firmy zpozdí rekonstrukci kolonády v Luhačovicích

Kolonáda v Lázních Luhačovice.

Formální chyba zastavila výběrové řízení na rozsáhlou rekonstrukci kolonády v Luhačovicích. Práce, které mají stát přes...

Kvůli pochybnému hospodaření zlínské nemocnice je obžalovaná někdejší šéfka

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Policie ukončila vyšetřování hospodaření zlínské nemocnice kolem roku 2012. Výsledek potvrdil podezření na zkreslování...

Najdete na iDNES.cz