Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tomáš Baťa ovlivnil celé generace. Jak by dnes Zlín vypadal bez něj?

  20:15aktualizováno  20:15
Od narození Tomáše Bati, zakladatele moderního Zlína, uplynulo v neděli 140 let. MF DNES při této příležitosti s pomocí historiků zkoumala dvě možnosti: jak by Zlín vypadal, pokud by v něm Baťové působili dodnes, a kdyby ho minuli.

Tomáš Baťa | foto: Archiv

Podnikatelský život Tomáše Bati provázelo stručné, ale velmi výstižné krédo: „Budovy – to jsou hromady cihel a betonu. Stroje – to je spousta železa a ocele. Život tomu dávají teprve lidé.“

Živnostenské oprávnění mu úřad vystavil 21. září 1894 na jméno jeho staršího bratra Antonína, protože Tomáš ještě nebyl plnoletý.

„Volbou místa, kde bychom se měli usadit, jsme si nelámali hlavy. O tom rozhodoval cit. Rozhodli jsme se pro Zlín jen proto, že to bylo naše rodiště,“ napsal později Tomáš Baťa ve svých vzpomínkách.

A toto rozhodnutí ovlivnilo desítky tisíc lidí, protože s rozvíjením obuvnické fabriky se radikálně měnilo i město.

Rapidně přibývalo zaměstnanců, takže nahoru letěl také počet obyvatel Zlína. Prosperitu však utnula druhá světová válka a komunistická éra.

Zajímavou představou tak může být, jak by se město vyvíjelo, pokud by tyto předěly nenastaly. MF DNES oslovila pět odborníků, kteří si s touto myšlenkou pohráli z různých hledisek a došli k zajímavým a někdy i rozdílným závěrům.

S Baťou? Inovační a technologické centrum

„Zlín už není firemní město, je to město pluralitní a svobodomyslné,“ napsala ve své vizi Barbora Vacková z Ústavu populačních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Podle ní by se dnes ve městě boty nevyráběly, ale bylo by inovačním a technologickým centrem firmy Baťa.

Tomáš Baťa

Slavný podnikatel a král obuvi se narodil 3. dubna 1876 ve Zlíně. Spolu s bratrem Antonínem ml. a sestrou Annou založil v roce 1894 ve Zlíně obuvnickou firmu Baťa a postupně z ní vytvořil rozsáhlý komplex výroby, obchodu, dopravy, služeb a financí. Byl jedním z největších podnikatelů své doby. Zavedl originální metody řízení výroby a obchodu a systém motivace pracovníků (Baťova soustava řízení). Jeho postupy byly na tehdejší podnikání revoluční a jsou stále užívány jako příklady top managementu. Spolu s budováním svého továrního areálu dokázal přebudovat celé město Zlín. Jako jeho starosta prosadil koncepci zahradního města s originální funkcionalistickou architekturou. Tomáš Baťa zemřel 12. července 1932 při leteckém neštěstí v Otrokovicích. Bylo mu 56 let.

„Ze Zlína by možná byl obuvnický Detroit,“ zmínil Martin Jemelka z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.

„I když on vlastně je obuvnickým Detroitem,“ připomněl Jemelka, že stejně jako americký Detroit opustila automobilová výroba, přišel o obuvnickou výrobu i Zlín.

Bez Bati? Jako Vizovice či Napajedla

O něco snadněji se dá najít odpověď na otázku, jak by Zlín vypadal, pokud by v něm obuvnický podnik rodiny Baťů nikdy nepůsobil. Zřejmě by šlo o ospalé městečko, jehož rytmus by byl mnohem poklidnější než dnes.

Lidé by měli blíže k tradicím i k sobě, neměli by ale tolik pracovních příležitostí a možností kulturního či sportovního vyžití.

„Bydlení ve Zlíně bez Bati by vyhovovalo jinému typu lidí než jsou ti, kteří v něm žijí dnes,“ řekl ředitel Státního okresního archivu ve Zlíně-Klečůvce David Valůšek.

Zlín by velikostí patřil mezi města typu Vizovic či Napajedel. Protože jen těžko se dá předpokládat, že by přišel „jiný Baťa“, který by ho proměnil v prosperující aglomeraci.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční předehrávce 5. kola proti...

Další z rubriky

Dobytek se musí dokrmovat a i sena je málo. Produkce mléka klesne

traktor, seno

Farmáři ve Zlínském kraji mají starosti s tím, jak nakrmí svůj dobytek. Na vyprahlých loukách totiž není dost trávy,...

Žalobci posílají deset lidí k soudu za neoprávněné čerpání dotací

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Za obří podvody s dotacemi obžalovalo zlínské krajské zastupitelství deset lidí. Policisté zabavili nemovitosti za 50...

Hubený jedlík vytvořil český rekord, spořádal 202 švestkových knedlíků

Subtilní Dvořáček spořádal  přes dvě stovky knedlíků

Tisíce diváků sledovalo při letošním ročníku Trnkobraní, jak subtilní Radim Dvořáček z Ostravy vytvořil český rekord v...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz