Anna Baťová, Antonín a Tomáš Baťa na archivní fotografii | foto: Státní okresní archiv Zlín

Před 140 se narodil Antonín Baťa. Tomášovi založil ševcovskou živnost

  • 6
S nadsázkou by se dalo říct, že je to Baťa, o kterém se téměř nic neví. Přitom to byl právě Antonín Baťa, kdo podal žádost o provozování ševcovského řemesla a významným způsobem tak stál se svým bratrem Tomášem a sestrou Annou u základů nadnárodního obuvnického gigantu.

V sobotu 7. června to bylo přesně 140 let od chvíle, kdy se v roce 1874 Antonín Baťa, vlastní bratr Tomáše Bati staršího, narodil.

Stejně jako Tomáš se i Antonín vyučil ševcem. Proto zřejmě považoval Tomášův návrh, aby založili vlastní dílnu, za rozumný. V září 1894 podal žádost k okresnímu hejtmanství do Uherského Hradiště, které mu vyhovělo. Sourozencům nic nebránilo v tom, aby si na zlínském náměstí zařídili obuvnickou dílnu.

"Žádost podal Antonín, ale podpis a vlastní žádost se v písmu liší. Je tedy jasné, že si ji nechal někým sepsat, což ale v té době nebylo nic zvláštního," uvedl ředitel zlínského okresního archivu David Valůšek.

Živnost musel ohlásit Antonín, protože Tomáš ještě neměl ani 18 let a podle zákona se tak stal bratrovým tovaryšem.

Do podnikání vložili sourozenci 800 zlatých, tolik činilo jejich dědictví po matce.

"Po vyučení jsem nabyl přesvědčení, že jsem zralý pro samostatnost. Pohnul jsem proto svého staršího bratra a ještě starší sestru, abychom utvořili společnost, abychom se stali továrníky, pány," vzpomíná na začátky podniku Tomáš Baťa v knize Úvahy a projevy.

Tomáš nemocnému bratrovi zařídil léčení u Jadranu

O tom, jaký byl vzájemný vztah obou bratrů, historici mnoho nevědí. "Z dostupných informací soudím, že Tomáš měl k Antonínovi pěkný vztah," domnívá se Pavel Hajný, spisovatel, scenárista a autor knihy Marie Baťová - První dáma Zlína (více o Marii Baťové čtěte zde).

"I když byl Tomáš mladší, staral se o něj. Když byl nemocen, zařídil mu léčení na jadranském pobřeží," doplnil.

Spisovatel a scénárista Pavel Hajný a autor knihy Marie Baťová, první dáma...
Ředitel zlínského archivu David Valůšek drží originál zakládací listiny firmy...

Historik Pavel Hajný, autor knihy o Marii Baťové (vlevo), a šéf zlínského okresního archivu David Valůšek s originálem zakládací listiny firmy Baťa.

Hned od počátku měl Tomáš ve firmě převažující vliv, a když Antonín nastoupil na tříletou vojenskou službu, získal v podniku rozhodující slovo.

"Tehdy Tomáš přišel na to, že Antonín podepsal v dobré víře jménem všech sourozenců směnky, aniž by jim to řekl," uvedl Hajný. "Anna se už provdala, takže vše musel řešit Tomáš. Přesto na bratra nijak nezanevřel," naznačuje dobré vztahy spisovatel.

Po návratu z vojny v roce 1899 Antonínovi už nezbývalo mnoho času, aby se do dění ve firmě výrazně zapojil. Onemocněl tuberkulózou a v červnu roku 1908 zemřel. Jméno obou bratrů nesla společnost až do roku 1931.