Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřela nejstarší obyvatelka Česka. Bylo jí 109 let, žila na Vsetínsku

  16:32aktualizováno  17:53
Ve věku 109 let zemřela ve středu nejstarší obyvatelka České republiky. Vlastimila Češková žila v Jarcové na Vsetínsku. Až do její smrti se o ni doma starala rodina, která také iDNES.cz potvrdila její úmrtí.

Vlastimila Češková s chirurgem a primářem zlínského Gemini očního centra Pavlem Stodůlkou. | foto: MAFRA

Vlastimila Češková se narodila 2. března 1905 v Mikulůvce na Vsetínsku, brzy by tak oslavila 110. narozeniny. Pocházela z učitelské rodiny, do školy začala chodit ještě za císaře pána a sama také pracovala jako učitelka - ve Valašském Meziříčí, v Hošťálkové, v Růžďce.

Až do své smrti žila doma se svými příbuznými, kteří se o ni starali. Měla pět vnoučat a dvanáct pravnoučat. Po celý život si podle starosty obce udržela nesmírnou vitalitu.

„Měla přehled o světě, i v tomto věku se zajímala o své okolí. Byla to velice příjemná paní,“ zavzpomínal pro iDNES.cz starosta Ivo Veselý.

Učila do války, v roce 1939 ji ale ze školy vyhodili. Protože rodině také sebrali mlýn v Jarcové, šla tam dělat námezdního dělníka. Po roce 1989 rodina Češkův mlýn získala zpět a Vlastimila Češková jej pak svým příbuzným mimo jiné hlídala.

„Často se dívám z okna, teď se nedá chodit ven, když byl sníh. Tak se dívám, jestli naši pořádně obsluhují. A když vidím, že zákazník stojí u dveří, hned volám, aby za ním šli,“ vyprávěla v březnu 2010 při oslavě 105. narozenin.

Kromě toho ale také hodně ráda četla. „Nejraději mám zamilované dívčí romány. Složité knížky, to už není nic pro mě,“ přiznala.

Stará paní měla také jasný recept na to, jak se dožít tohoto věku. „Jíst do polosyta, pít do polopita, vyjdou ti naplno léta,“ doporučovala.

Nejstarší Češka je zřejmě z Plzeňského kraje

Vlastimila Češková byla nejstarší Češkou od listopadu 2013, kdy zemřela 109letá Evangelia Čarasová z Dívčího Hradu na Ostravsku (více zde).

Agentura ČTK zmiňuje, že po Češkové je podle informací České správy sociálního zabezpečení z loňska nejstarším obyvatelem České republiky jedna žena z Plzeňského kraje, která se narodila rovněž v roce 1905, ale v dubnu. Další dvě ženy v Česku se narodily v roce 1907 a nejstarší muž republiky ještě o rok později.

Podle údajů správy z poloviny loňského roku žilo v Česku několik stovek stoletých či starších lidí a převládaly mezi nimi právě ženy. Jen v samotném Zlínském kraji bylo sto- a víceletých přes padesát. Nejvíce jich žilo v Praze (161) a Jihomoravském kraji (126), nejméně v kraji Karlovarském (17).

Ke stým narozeninám senioři vždy obdrží rozhodnutí o zvýšení důchodu o dva tisíce korun spolu s osobním dopisem od ministra či ministryně práce a sociálních věcí.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Další z rubriky

Ve Vizovicích začíná Trnkobraní, láká na návrat Nohavici či Bílou

Jaromír Nohavica na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Na Vizovické Trnkobraní se vrací po dlouhých jednadvaceti letech, kdy býval jeho pravidelným účastníkem. Jaromír...

Žalobci posílají deset lidí k soudu za neoprávněné čerpání dotací

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Za obří podvody s dotacemi obžalovalo zlínské krajské zastupitelství deset lidí. Policisté zabavili nemovitosti za 50...

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA IT PODPORY

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz