Vítězslav Chromek tragicky zahynul v noci z pátku 4. na sobotu 5. dubna 2014.

Vítězslav Chromek tragicky zahynul v noci z pátku 4. na sobotu 5. dubna 2014. | foto: Agentura Vichr Produktion

Chromek uměl přitáhnout i zahraniční hvězdy, vzpomínají hudebníci

  • 0
Majitel pořadatelské agentury Vichr Production Vítězslav Chromek, který o víkendu utonul ve slepém ramenu řeky Moravy, výrazně zasáhl do hudební nabídky celého kraje. Po jeho smrti agentura zrušila zatím jeden koncert, další letošní akce se bude snažit zachovat.

Jméno známé daleko za hranicemi Uherského Hradiště. Promotér, bez kterého by nebylo Buchlovské hudební léto, Hradhouse ani koncerty ve Slavkově.

Člen hradišťského undergroundového podhoubí, který v 90. letech povýšil klub Mír na oázu zaslíbenou rocku a bigbeatu a dokázal do ní přitáhnout i muzikanty ze zahraničí.

Letošní akce agentury Vichr

  • 26. dubna ve Zlíně: Omega
  • 30. května v Buchlovicích: Desmod
  • 7. června v Buchlovicích: Electric light orchestra
  • 13. června v Buchlovicích: Dan Bárta a Illustratosphere
  • 20. června v Buchlovicích: Vojtěch Dyk + B-side band
  • 21. června ve Slavkově: Jarek Nohavica
  • 27. června v Buchlovicích: No name
  • 18. července v Buchlovicích: The Crimson projekct
  • 25. července v Buchlovicích: Supergroup.cz + Hudba Praha
  • 16. srpna v Buchlovicích: Tři sestry
  • 30. srpna v Buchlovicích: Suzi Quatro + Věra Špinarová
  • 16. listopadu v Kunovicích: RockStarNight 5 - Colosseum a další

Zdroj: www.vichr.cz

A pestrý soubor koncertů měl naplánované i letos. Zástupci agentury se zatím rozhodli zrušit jedinou akci, a to dnešní bratry Ebeny ve Zlíně.

"Další koncerty se budeme snažit dodržet," ujistila za agenturu, která pokračuje dál, její pracovnice Alžběta Šáchová.

Na facebookových stránkách se po rozšíření zprávy o Chromkově úmrtí objevilo množství vzpomínek českých hudebníků.

Na setkání s ním vzpomínají třeba kapely Kryštof, Tři sestry, Tata Bojs, Desmod, Insania, Mňága a Žďorp, Bez ladu a skladu, nebo Tonya Graves z Monkey Business.

Pro MF DNES přidal svou vzpomínku i Michal Kaščák, pořadatel festivalu Pohoda, který je jednou z největších hudebních akcí na Slovensku.

"Pohoda je totiž i Víťovo dítě. Mnohokrát jsme si volali, dával nám rady, pomáhal s propagací," připomněl Kaščák.

V Mírovém sboru hrál spolu s Petrem Čtvrtníčkem

Chromek celý svůj život prožil v Traplicích na Uherskohradišťsku. Po krátké a (naštěstí) nepříliš úspěšné kariéře instalatéra byl v 90. letech spojeným především s hradišťským klubem Mír, kde pořádal mimořádné koncerty a další akce, které dosahovaly republikového významu.

Přijel David Koller, Ivan Král, finští Waltari, J. A. R., Vladimír Mišík, Psí vojáci, australská Tribal Drift, legendární Abraxas nebo Mírový sbor, ve kterém kromě Chromka hrál třeba Petr Čtvrtníček.

Poté, co v roce 1998 založil vlastní agenturu, do regionu dostal třeba kapely Smokie, Uriah Heep, Alphaville nebo zpěvačku Suzi Quatro, nedávno i Beth Hart.

S mnoha umělci udržoval Chromek nadstandardně dobré vztahy, pro vystupující i diváky se snažil zařídit vždy maximum.

Své práci se věnoval s enormním nasazením, protože byl jedním z těch šťastných, kterým je zaměstnání zároveň největším koníčkem.

Nebyl přitom významný jen tím, že dokázal přivézt známá jména. "Dával šanci také regionálním kapelám," vysvětlila Šáchová.

Díky němu v létě ožívaly i Buchlovice, kde pořádal festivaly.

"Byl to velmi spolehlivý a seriózní pořadatel, který věděl, co tento region unese," dodal bývalý tajemník úřadu Miloslav Hrdý.

Poslední rozloučení s Vítězslavem Chromkem se koná v sobotu 12. dubna ve 13 hodin v obřadní síni v Mařaticích.

Vzpomínka ze Slovenska

Víťa Chromek, můj hudební bratříček, je velmi důležitý pro můj život. I když zemřel, stále tu pro mě je, protože to, co dělám, dělám i díky němu. Často jsem vzpomínal, že to byl vlastně on, kdo odstartoval festival Pohoda.

Když jsem si mu v roce 1997 stěžoval na to, že se na Slovensku nic neděje, vychvaloval jsem jeho klub a mnohé české festivaly, Víťa se jen pousmál a řekl: "Tak proč něco neuděláš?"

To byla odpověď, která šla přímo do srdce. Víťovsky jednoduchá, on toho totiž udělal vždy hodně. Byl to moment, kdy jsem se rozhodl uspořádat první ročník Pohody. Od té chvíle stál Víťa při festivalu jako jeho poradce a dobrá duše. Každoročně jsme si nesčetněkrát volali, dával mi rady, pomáhal nám s propagací. Vždy to ale byla hlavně setkání a debaty s člověkem, se kterým vám je dobře. Velmi dobře.

Bez Víti by byl můj život úplně jiný. Budu si muset zvykat, že se už tu na Zemi nesetkáme. Bude mi velmi chybět - ale udělám všechno pro to, aby, když se podívá na náš festival shora, se pousmál a měl dobrý pocit.

Pohoda je totiž i Víťovo dítě. A jednou mu tam udělám i jeho zbožňovanou Janu Kratochvílovou.

Díky za všechno, bratříčku...

Michal Kaščák
pořadatel festivalu Pohoda u Trenčína