Předseda krajské SPO Vratislav Mynář nabídl po prohraných volbách rezignaci, vedení strany ji odmítlo.

Předseda krajské SPO Vratislav Mynář nabídl po prohraných volbách rezignaci, vedení strany ji odmítlo. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Zemanovci ve Zlínském kraji hledají cestu ze dna. Okamura s nimi nepůjde

  • 7
Rozpustit to? Kdepak, Strana práv občanů ve Zlínském kraji s politikou končit nechce. Po dalším volebním propadáku uvažuje o spojení s další stranou či personální obměně.

Letos v létě Jaroslav Schling, jeden ze zakladatelů Strany práv občanů (SPO), o budoucnosti této partaje prohlásil: „Krajské volby rozhodnou. Pokud neuspějeme, vypadá to tak, že Strana práv občanů skončí. Když strana dlouhodobě nepřitahuje voliče, nemá smysl ji držet.“

Tři měsíce poté SPO ve zlínských krajských volbách pohořela. Získala jen 2,2 procenta a po čtyřech letech opustila nejen vedení hejtmanství, ale i krajské zastupitelstvo.

„Nějaké rozpouštění strany je hloupost,“ odmítl Schlingův názor regionální šéf SPO a hradní kancléř Vratislav Mynář.

Zpětně považuje za chybu, že se strana nedohodla na společné kandidátce s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD) - Tomio Okamura, jehož dva zástupci se do zastupitelstva dostali. Navíc spojení SPO a SPD v jiných krajích zafungovalo. Také proto si Mynář myslí, že má budoucnost.

„Tato spolupráce se nabízí. V případě parlamentních voleb, které jsou příští rok na podzim, je to ale na vedení naší strany. A komunální a další krajské volby jsou ještě daleko,“ předestřel Mynář.

A podobný názor má i místopředseda krajské SPO a exnáměstek hejtmana Lubomír Nečas. „Jsme v útlumu, ale neznamená to pro nás konec. Jinde v republice jsme ve spolupráci s SPD uspěli. Dovedu si proto představit, že půjdeme do parlamentních voleb společně s jinou stranou. Jednou z alternativ jsou Okamurovci,“ míní Nečas.

Okamura chce jít do voleb sám

Zdánlivě logický plán SPO ale naráží na postoj SPD. Ta si na nedávném celorepublikovém sněmu odsouhlasila, že do parlamentních voleb půjde samostatně. A o spojení s SPO v dalších volbách její předseda Okamura ještě nepřemýšlel.

„Z naší strany nikdo nic takového nenavrhl. A předpokládám, že ani nenavrhne,“ naznačil Okamura, který má pro parlamentní volby ambiciózní cíl: dostat se přes 10 procent hlasů.

Oba subjekty přitom spojuje volební program, především politika zaměřená proti migrantům a prosazování přímé demokracie a odvolatelnosti politiků.

SPO, jejímž čestným předsedou je prezident Miloš Zeman, v letošních volbách doplatila na silnou konkurenci i zdravotními důvody zaviněnou absenci bývalého předsedy JZD Slušovice a krajského radního Františka Čuby na kandidátce. Právě Čuba dostal SPO před čtyřmi lety díky preferenčním hlasům do vedení kraje.

Bude kandidátka podobná?

Podobné voličsky atraktivní jméno teď scházelo. Lídrem kandidátky byl pracovník prezidentské kanceláře Vladimír Kruliš. Ani záplava billboardů s jeho podobiznou, jimiž SPO oblepila kraj, ale nepomohla. „Je to o osobnostech, které se nám podaří přesvědčit, aby kandidovaly. Což však není jednoduché,“ připustil Kruliš.

SPO má v kraji kolem pouhých 150 členů. A nové a výrazné tváře mu schází, byť by je nutně potřebovalo. „Schopné lidi, kteří v životě něco dokázali, je těžké do politiky dostat,“ krčí rameny Mynář, který po prohraných volbách nabídl rezignaci v čele krajské SPO, ale vedení buňky to odmítlo.

Personální situace Zemanovců je tak kritická, že pokud se SPO s nikým nespojí, čelo její kandidátky pro volby do Sněmovny bude za rok zřejmě hodně podobné sestavě pro letošní krajské volby. Byť byla neúspěšná.

Podle politologa Pavla Šaradína z Univerzity Palackého v Olomouci mají Mynář a spol. bez spojení s někým jiným jen malou šanci na úspěch. „Platí pro ně totéž, co pro Piráty a Zelené: budou si muset najít strategického partnera či partnery. Sami o sobě v parlamentních volbách uspět nemohou,“ myslí si Šaradín.