Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Železniční tunel u Střelné se opravuje, na jaře to bude nejhorší

  8:55aktualizováno  8:55
Téměř 300 metrů dlouhý železniční tunel u obce Střelná na Vsetínsku se začal opravovat. Tunel na dvojkolejné trati z Horní Lidče směrem na Slovensko za čtyřicet let nikdo ze stavebníků nesáhnul a nyní je v havarijním stavu. Hlavní práce začnou na jaře, místní se musejí připravit na výluky dopravy, prach a hluk ze stavby.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Museli jsme opravu zahájit. Samotný tunel už byl hodně poničený. Materiál zvětrává a nefunguje dobře odvodnění," uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty, která stavbu zajistila, Pavel Halla. Její součástí bude také moderní zabezpečovací zařízení a dálkové řízení trati.

Pro každou kolej postaví v tunelu speciální jízdní dráhu, zvětralé nebo poškozené části stěn tunelu stavební společnost opraví a utěsní také prosakující části zdí.

Oprava tunelu

Oprava Střelenského tunelu přijde na necelých 317 milionů korun, hotová má být v květnu 2013.

Trať z Horní Lidče na Slovensko je součástí železničního spojení mezi Hranicemi na Moravě a slovenským Púchovem. Využívají ji i mezinárodní rychlíky.

Železniční tunel ve Střelné byl součástí výstavby železniční trati Horní Lideč Púchov, provoz byl slavnostně zahájen v roce 1937.

Místním lidem stavba přinese větší komfort při cestování. Opraví se i nástupiště, které bude mít bezbariérový přístup. "Součástí stavby je také vybudování nových stylových dřevěných přístřešků pro cestující u každé koleje," přislíbil Halla. Na nástupišti se pak objeví informační panely a nové lavičky a osvětlení.

Přesto obyvatelé zatím ze stavby příliš nadšení nejsou. "Budou odvážet materiál, podloží kolejí, přes místní komunikace v obci. Takže se musíme připravit na prašnost a hluk i o víkendech. Nejhorší budou jarní měsíce příštího roku," upozornil starosta obce Střelná Petr Kráčmar.

Nejhůř bude na jaře

V první části stavby se totiž budou měnit i traťové koleje od Horní Lidče až po státní hranici. Železniční doprava zatím zůstane zachovaná, vlaky budou jezdit minimálně po jedné koleji. "Některé práce určitě vyvolají potřebu přerušit dopravu. Přesné termíny omezení provozu trati zatím nemáme k dispozici," uvedl Kráčmar. Jakmile bude jasné, kdy k výlukám dojde, občany bude radnice informovat obecním rozhlasem a přes internet.

Hlavní práce začnou na jaře, až odezní zima, v současné době se pracuje za provozu. S rozsáhlou stavbou souvisí i protihluková opatření. Ta navrhli odborníci u tří domů v Horní Lidči a u dvou ve Střelné. "Jak budeme protihlukové zábrany přesně řešit, to rozhodneme po dokončení celé stavby a po kontrolních měřeních hluku," vysvětlil Halla.

Od 70. let nebyl tunel zásadním způsobem opravovaný. "Už jsme připravovali opravu v loňském roce, ale po propadu Jablunkovského tunelu se stavba odkládala. Letos bylo možné práce zahájit také díky možnosti čerpání peněz z Evropy," podotkl Halla.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

VIDEO: Čepro ukázalo hořící cisterny, výdej ze skladu obnoví v listopadu

Požár ve skladu pohonných hmot u Loukova.

V listopadu by mohl znovu začít fungovat alespoň náhradní výdej pohonných hmot ve skladu v Loukově na Kroměřížsku,...

Divadlo se inspirovalo Hamletem a láká na komedii o mužích i Saturnina

Sezonu ve Zlíně otevře polská komedie Testosteron, která je coby sonda do...

Sté výročí vzniku Československé republiky je hlavním dramaturgickým pilířem, na němž stojí letošní 73. sezona...

Valašské Meziříčí řeší před volbami dopravu, zónu Lešná či koupaliště

Náměstí ve Valašském Meziříčí.

Jak zlepšit život ve Valašském Meziříčí? Na otázky MF DNES týkající se vybraných problémů města odpovídají zástupci...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz