Zlínský lyžařský svah

Zlínský lyžařský svah | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zelení uspěli, obří ráj lyžařů nad Zlínem čekají ostřejší podmínky

  • 25
Krajský úřad nepovolil rozšíření lyžařského svahu ve Zlíně. Podle plánů se z něj má stát jeden z největších městských lyžařských areálů ve střední Evropě. Strana zelených, zlínský magistrát i samotný kraj ovšem proti záměru podaly námitky. Obávají se poškození životního prostředí i památek v okolí.

Může to trvat ještě hodně dlouho. Lyžařský svah v centru Zlína se na obří sportovní centrum určitě nezmění letos a zřejmě se tak nestane ani příští rok.

Plány firmy Sporthouse CZ Corporations totiž narušila Strana zelených, magistrát i krajský úřad. Všichni podali k záměru rozšíření a modernizace svahu námitky.

V dodaných dokumentech totiž firma Sporthouse CZ Corporations neodpověděla na zásadní otázky. Třeba na to, jestli tající sníh nezatopí památkově chráněný Dům umění, jestli nebude areál příliš hlučný nebo jestli svah ani po vykácení části lesa nezačne ujíždět.

Straně zelených vadí i to, že v projektu chybí podstatné informace.

"Investor nezmiňuje další plánované stavby v areálu. Třeba hotel nebo parkovací dům a bez nich je posuzování nepřesné," upozornil například Michal Berg ze Strany zelených.

Kraj nakonec všechny námitky vyslyšel a vydal jasné rozhodnutí.

"Stavba může mít významný vliv na životní prostředí a veřejné zdraví," konstatovali úředníci. To znamená, že rozšíření areálu bude krajský úřad posuzovat mnohem přísněji než jinou stavbu.

Plány investorů navíc čeká náročný a zdlouhavý proces EIA. Firma Sporthouse CZ Corporations chce totiž současný lyžařský svah změnit k nepoznání. A plány má velkorysé.

Smělé plány nad Zlínem

Na kopci nad městem by měla stát nejdelší bobová dráha v republice, nová tubingová dráha, bikepark, nejdelší městská lanovka v Evropě, rozhledna, parkovací dům pro stovky aut nebo nový hotel s mateřskou školou.

Areál by měl fungovat celý rok, nejen v zimě jako dosud. "Chceme nabídnout unikátní volnočasové aktivity a zvýšit atraktivitu Zlína," vysvětlil ředitel firmy Sporthouse CZ Corporations Michal Cepek.

Radnice podobné plány vítá. I proto počítá s rozšířením lyžařského areálu i v územním plánu.

Záměr, který investor předložil ke schválení krajskému úřadu, ale počítá i se stavbami, které radnice v plánu nemá.

"Třeba bobovou dráhu jsme v rámci územního plánu vůbec neschvalovali," upozornila hlavní městská architektka Dagmar Nová.

Radnice ovšem ve svých námitkách upozorňuje i na další potíže. Třeba na problémy s tajícím sněhem. Pod svahem totiž stojí památkově chráněný Dům umění, který by mohla poškodit voda stékající po zimě ze svahu.

"Nebezpečí je reálné. Už jednou byla kotelna v památníku zaplavená vodou, což může být i tím, že se svah zasněžuje," poukázal zlínský radní Bedřich Landsfeld.

Magistrát proto chce, aby investor ověřil, jestli tající sníh zvládne stávající kanalizace. Přitom úředníci upozorňují, že už teď je její kapacita hodně omezená.

Některé námitky kraje investora překvapily

Odborníci ze životního prostředí na radnici zase chtějí vědět, jak se investor postará o stabilitu svahu. Chce totiž vykácet asi tři hektary lesa. Což znamená, že vodu z tajícího sněhu nebo z přívalových dešťů nebude mít kdo z půdy odčerpávat. Pak mohou hrozit eroze nebo sesuv svahu.

Firma má teď neomezený čas na to, aby nové studie doplnila. Kdy dokumenty předloží, je jen na investorovi. Ten přiznává, že některé námitky ho překvapily.

"Studii zpracovávala renomovaná společnost, a pokud by o negativních vlivech na životní prostředí měla pochybnosti, jistě by na to upozornila," konstatoval Cepek.

Nicméně se zpracovatelem studie musí dát dohromady všechny požadované dokumenty. Mělo by jich být osm a týkají se lesa, vody, půdy i památek.

Ale třeba co se týče odvádění tající vody, v tom firma moc jasno zatím nemá. "Variant na řešení se rýsuje více a v této fázi necháváme na odbornících, aby nabídli tu nejoptimálnější," vysvětlil Cepek.

V každém případě je však jisté, že samotný proces schvalování studie EIA potrvá minimálně půl roku. Tedy od doby, kdy bude mít krajský úřad k dispozici všechny požadované informace.

"Pokud jde vše hladce a není potřeba dodávat další dokumenty, trvají nutné lhůty skutečně tak dlouho," potvrdila Miroslava Janáčková z krajského úřadu.

Firma ovšem potřebuje mít studii schválenou co možná nejdříve. Bez ní totiž nedostane stavební povolení na rozšiřování stávajícího areálu.

A stavební povolení je zase nezbytné k tomu, aby dostala dotaci ve výši 35 milionů korun z Evropské unie.

Částku sice zástupci Regionálního operačního programu už schválili, ale jen v první fázi.

"Do té druhé nám žadatelé musí dodat řadu dokumentů. Teprve pak peníze mohou dostat," potvrdila mluvčí ROP Renata Škrobálková.