Jmelí, housenky a sucho ničí stromy ve Zlíně.

Jmelí, housenky a sucho ničí stromy ve Zlíně. | foto: Petr Topič, MAFRA

Stromy ve Zlíně schnou, ničí je choroby a škůdci. Nejnověji asijský motýl

  • 0
Housenky, jmelí i dosavadní suché počasí trápí stromy a keře ve Zlíně. Vůbec poprvé tam letos pracovníci městské zeleně musejí řešit problém se zavíječem zimostrázovým. Housenky tohoto asijského motýla rostliny poškozují.

„Ve Zlíně evidujeme několik lokálních napadení. Zejména v soukromých zahradách, kdy se lidé obraceli na odbor městské zeleně s žádostí o poradenství. Ve druhé polovině srpna jsme objevili na sídlišti v Loukách okusem zcela zničené zimostrázy, které již bylo nutné odstranit a zlikvidovat,“ popsala aktuální stav Věra Jašková z odboru městské zeleně.

Škody, jež zavíječ napáchá, se podle ní nedají odhadnout. Město prozatím přistoupilo k náhradní výsadbě, od října pak může začít používat i postřiky.

Problém mají i jírovce, které decimují housenky dalšího motýla, klíněnky jírovcové.

„Loni jsme na vzrostlých dominantních jírovcích v ulici Kvítková vyzkoušeli mikroinjektáž. Spočívá v aplikaci účinné látky do pletiv stromů. S tímto opatřením máme velice pozitivní zkušenosti a budeme s ním pokračovat i na dalších významných jírovcích,“ uvedla Jašková.

Břízy ničí loňské sucho

Město také jedná s odborníky o tom, jak pomoci stromům, na nichž parazituje jmelí. Na dřevinách totiž vyrůstá opakovaně i po ošetření. I v tomto případě chtějí pracovníci městské zeleně likvidovat jmelí postřiky.

I když se letošní jarní sucha především kvůli následným dešťům na stromech ve Zlíně nepodepsala, na mnoha místech si ještě vybírá daň loňský suchý rok.

„Pozorujeme velké množství silně proschlých bříz, které ještě loni byly vitální a v dobrém zdravotním stavu. Jejich chřadnutí a usychání je pravděpodobně důsledek loňského nedostatku vláhy,“ zmínila Jašková.

Těší ji alespoň zlepšený zdravotní stav jilmů, jež loni decimovalo závažné onemocnění grafióza. Nejvíce poškodilo stromy v parku Komenského, na třídě Tomáše Bati či v sadu Svobody.

„Letos jsme vyzkoušeli mikroinjektáž, a i když dva silně napadené stromy odumřely, ostatní odolávají a jsou mnohem vitálnější než loni,“ dodala Jašková.