Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ze slavné Slovácké búdy zbyly před deseti lety jen ohořelé ruiny

  11:52aktualizováno  11:52
Postavili ji v roce 1906 jako předposlední stavbu v Luhačovicích, kterou navrhl architekt Dušan Jurkovič. V roce 2002 ale Slovácká búda nenávratně zmizela v plamenech. Dodnes ji připomínají jen ohořelé ruiny obehnané plotem. Búda je součástí projektu redakce MF DNES a iDNES.cz, v němž mohou čtenáři vybírat, které již neexistující objekty podle nich regionu nejvíce scházejí.

Slovácká búda v Luhačovicích na snímku z roku 1930 | foto: Archiv MF DNES

Jurkovič se na vzhledu Luhačovic podepsal několika zásadními stavbami, jeho plány ale zastavila kritika veřejnosti a tak už nedošlo ani na rozšíření Slovácké búdy, které navrhl v roce 1910.

Stavět se začala na zakázku Skalického obchodního družstva. To prodávalo víno ze Skalice a potřebovalo vinný sklep, kde by své zboží nabízelo. V jeho čele stál lázeňský lékař Pavol Blaho.

"Přes sezonu se o provoz staraly sestry Dušana Jurkoviče," připomněla historička Muzea luhačovického Zálesí Blanka Petráková. Lidé tehdy chodili do Slovácké búdy nejen na víno, ale i na slovenské speciality.

ANKETA: Vyberte, které zmizelé stavby je nejvíc škoda

V původním stavu vydržela stavba zhruba do roku 1911, kdy se jí Skalické obchodní družstvo vzdalo. Pak se nájemci střídali, búdu přistavovali a měnili. Část prací se držela Jurkovičových plánů, ale třeba slavná tančírna už měla jiného autora.

Za druhé světové války byly Luhačovice obsazené německou armádou. Vojáci se sem jezdili léčit nebo pobyt dostávali za zásluhy a búda tak sloužila svému účelu. To ostatně platilo až do doby, kdy vyhořela.

Po roce 1948 ji převzal do správy státní podnik Restaurace a jídelny, který ji provozoval až do roku 1990. Podle pamětníků byla Slovácká búda ještě před revolucí v roce 1989 nesmírně populární. I když z ní dávno vyprchala předválečná atmosféra vlastenectví a nadšení, lidé se tam rádi chodili bavit, hrála živá hudba, tančilo se.

Později skončila v soukromých rukou. Majitel ji pojistil na vysokou částku a když v roce 2002 vyhořela, spekulovalo se o pojistném podvodu. Příčiny požáru nebyly nikdy přesně vyjasněny.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Kvůli pseudomoru na Zlínsku není důvod k panice, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Kvůli pseudomoru, který minulý týden napadl slepice malochovatele v Šanově na Zlínsku, by mohly některé země mimo EU...

Tipy jsem zlodějům nedával, neumím ani poslat e-mail, hájí se expolicista

Bývalý kriminalista Stanislav Moric u krajského soudu ve Zlíně

Bývalý policista Stanislav Moric čelí u soudu obžalobě z toho, že coby člen kriminálky v Kroměříži dával gangu zlodějů...

Chyba při výběru firmy zpozdí rekonstrukci kolonády v Luhačovicích

Kolonáda v Lázních Luhačovice.

Formální chyba zastavila výběrové řízení na rozsáhlou rekonstrukci kolonády v Luhačovicích. Práce, které mají stát přes...

Najdete na iDNES.cz