Zdeněk Skaunic je částečným majitelem zlínských filmových ateliérů. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Dětský filmový festival ve Zlíně změnil majitele, ateliéry čeká oprava

  • 0
Nejstarší dětský filmový festival na světě, který se vždy v červnu koná ve Zlíně, má nového majitele. Zdeněk Skaunic prodal podíl ve společnosti Filmfest, která akci pořádá. Nové vlastníky mají i některé objekty a pozemky v areálu ateliérů.

Ve Zlíně a okolí se na konci září začne natáčet další řada televizního seriálu Znamení koně. Po čtyřech letech se tak vrátí filmové štáby a místní nadšenci si budou moci jako komparzisté zahrát v některých scénách.

"Špičkových herců tam bude ještě víc než v první sérii," slibuje výkonný producent Zdeněk Skaunic (více o první řadě seriálu zde).

Ten se rozhodl prodat svůj podíl ve společnosti Filmfest, která ve Zlíně pořádá nejstarší dětský filmový festival na světě. A jedním z důvodů je právě dlouho plánovaný návrat k filmové výrobě.

"Chtěl jsem se osvobodit od svých nefilmových aktivit," vysvětlil. Dál přitom zůstává výkonným ředitelem festivalu a ujišťuje, že pro dětské diváky, sponzory ani návštěvníky akce se nic nezmění.

"Pro mě je festival něco jako rodinné stříbro," připomněl.

Nový šéf: Jde jen o kosmetickou úpravu

Novým spolumajitelem společnosti je Stanislav Zacha, který deset let řídí ekonomiku festivalu.

"Je to jen kosmetická úprava. Chceme festival zachovat dál ve Zlíně a stále ho zlepšovat," ubezpečil.

Nechystají se žádné personální změny a hlavní tváří zůstává programová ředitelka Markéta Pášmová, která letos nahradila Petra Kolihu.

Změny ale pomalu nastávají i na kopci na Kudlově. Filmové ateliéry, ve kterých začínala Hermína Týrlová a Karel Zeman, Skaunic částečně vlastní a už několik let plánuje jejich rozsáhlou a náročnou revitalizaci. A přiznává, že se kvůli tomu dostal i do finančních problémů.

Pozemky a domy totiž nakupoval sám. Podle něj by jinak velkolepý projekt na oživení ateliérů skončil.

"Je to zajímavá lokalita, zájemců bylo a stále je poměrně hodně. Nechtěl jsem však dopustit, aby si tady někdo postavil například autoservis," vysvětlil. "Mohl bych si sice ušetřit starosti a špatnou pověst, ale to by byly ateliéry znehodnocené, a to nechci připustit," prohlásil Skaunic.

Do rozkvětu ateliérů se zapojí i firma Imos

Ze známého filmového prostředí chce vybudovat jedinečnou lokalitu. Takovou, ve které se budou dobře cítit filmaři i běžní návštěvníci.

Budou mít kde zaparkovat, dobře se najíst, připomenou si slavnou minulost, někteří budou pracovat ve špičkově vybavených studiích, ubytují se, a dokonce si i zasportují. Kdo bude chtít, může si zde najmout byt a fandové filmů tady budou moci studovat.

Všechny vize o znovuzrození filmových ateliérů na Kudlově jsou teď opět o něco reálnější. Do projektu, který bude odhadem stát stovky milionů korun, totiž vstoupili noví investoři. Třeba zlínská firma Imos Invest.

"Postavíme víceúčelový dům, nájemní bydlení i sportoviště," prozradil ředitel Zdeněk Talaš, který Kudlov dobře zná. Postavil si tam dům a má zájem na tom, aby ateliéry zůstaly tím, čím byly.

Vizualizace vzdělávacího pavilonu v areálu zlínských filmových ateliérů.
Vizualizace nového vstupního pavilonu do zlínských filmových ateliérů.
Budoucí podoba zlínských filmových ateliérů.

Možná budoucí podoba zlínských filmových ateliérů.

"Nakupujeme pozemky, máme demoliční výměry na budovy, které je potřeba zbourat," doplnil. Příští rok chce začít stavět.

Na ateliérech už teď funguje i společnost Kinoservis, která se specializuje na filmovou techniku a digitalizaci. Společnost už jeden dům vlastní a podniká v něm.

V dalším objektu se právě otevřela nová soukromá střední škola zaměřená na filmové a počítačové obory, která se prezentuje pod značkou Creative Hill College.