Nejvíce by si zasloužila zachránit tvrz Kurovice, domnívají se čtenáři

  • 6
Z ohrožených památek ve Zlínském kraji, pod jejichž stav se značně podepsal čas, by si nejvíce pozornosti zasloužila tvrz Kurovice. Myslí si to alespoň čtenáři iDNES.cz, kteří právě tvrzi dali v konkurenci dalších pěti ohrožených staveb nejvíce hlasů, a tím ji poslali do celostátního finále.

Pro Kurovice hlasovalo celkem 697 čtenářů. Tvrz tak v konečném součtu s náskokem předstihla někdejší pivovar Brumov, venkovskou usedlost v Rusavě i zámek Zdislavice, které na 2. až 4. příčce naopak dělily jen minimální odstupy. Celkem čtenáři mezi památky rozdělili 2 744 hlasů.

Vyberte z 13 finalistů památku, která stojí za záchranu

Stavby, které jsou nejvíce ohrožené, eviduje na speciálním seznamu Národní památkový ústav (NPÚ). Právě z něj server iDNES.cz uchazeče vybíral. O hlasy čtenářů se tak ucházela následující šestice.

Tvrz Kurovice

Kurovice patří z architektonického hlediska k nejvýznamnějším sídlům nižší šlechty na Moravě. Jde o pozdně gotickou stavbu opevněnou okružním příkopem. Do současné podoby byla přestavěná kolem roku 1630.

Tvrz Kurovice

Unikátní je mimo jiné tím, že se v ní dochovalo středověké zdivo a cenná kamenická výzdoba v interiérech. Tvrz má za sebou podle památkářů některé nevhodné stavební úpravy.

"Objekt vykazoval nadále statické poruchy, jsou narušené stropní konstrukce, vnitřní i vnější omítky. Na objektu probíhají od roku 2007 zajišťovací práce, jejichž součástí je i provedení definitivního statického zajištění," uvádějí v hodnocení památkáři.

Kompletní výsledky hlasování najdete zde

Současně také oceňují aktivity současného majitele, díky němuž se stav památky v posledních letech zlepšil natolik, že existuje šance, že kategorii "nejohroženějších" časem opustí.

Zámek Zdislavice

Zámek na okraji Zdislavic obklopený rozlehlou zahradou vznikl na místě předchozí tvrze v 17. století. Dnešní dispozice stavby je dílem Antonína Valentina Kaschnitze z Weinbergu, který zámek přebudoval v roce 1790. Další úpravy pak provedli Dubští z Třebomyslic po roce 1830.

Zámek Zdislavice

Na historickému významu zchátralé památce přidává skutečnost, že zámek je rodištěm slavné rakouské spisovatelky Marie von Ebner-Eschenbach (1830 - 1916), která patří k nejúspěšnějším německy píšícím novelistům 19. století.

Spisovatelka označovaná také jako rakouská Božena Němcová, které již během jejího života udělil císař František Josef I. vyznamenání za umění a vědu, má ve Zdislavicích i pomník. Zdislavský zámek proto i přes zdevastovaný stav přitahuje pozornost mnoha turistických výprav především z Rakouska.

"Celý areál včetně přilehlého parku s cennými zahradními stavbami, například čínským pavilonem, chátrá. Od navrácení původnímu majiteli je objekt bez pravidelné údržby a bez využití," podotýkají památkáři. Nyní je zámek dokonce v nabídce realitní kanceláře za 23 milionů korun.

Zámek Cetechovice

Barokní zámek vybudoval na místě někdejší tvrze Josef Antonín Mayer z Mayerswaldu, který Cetechovice vlastnil v letech 1731-38, a jehož erbovní desky s aliančním znakem jsou v něm zachovány.

Zámek Cetechovice

Do dnešní podoby zámek přebudoval s pomocí neznámého architekta Amand Antonín Petřvaldský z Petřvaldu. Vesnické panské sídlo má čtyři křída s nádvořím uprostřed.

"Ohrožení vyplývá z nedostatečně prováděné údržby v minulých desetiletích. Tím došlo k zanedbání technického stavu objektu," hodnotí chátrající zámek památkáři.

Pivovar Brumov

Historie pivovaru sahá až do 16. století, ale současný areál tvoří převážně stavby z konce 19. století.

Pivovar Brumov

Pivo se v Brumově vařilo až do devadesátých let minulého století. "Areál je nyní dlouhodobě nevyužívaný a neudržovaný. Dochází k dílčím poruchám staveb vlivem zatékání. Likvidaci opuštěné stavby urychlují také vandalové," hodnotí stav památky odborníci z Národního památkového ústavu.

Venkovská usedlost v Rusavě

Původní venkovské stavení - dvoutraktová chalupa se zděnými chlévy v zadní části a samostatnou stodolou - stojí v Rusavě u hlavní silnice. Objekt představuje typickou ukázku dřevěných staveb charakteristických pro oblast Zlínska a Valašska.

Usedlost se dochovala z konce 18. století. "Nyní je z původního souboru dochována chalupa, která je výrazně staticky narušena. Další části usedlosti byly v minulosti zbořeny," podotýkají odborníci.

Na rozdíl od kamenných staveb jako jsou hrady, zámky či tvrze, je chátrání původních dřevěných objektů mnohonásobně rychlejší.

Venkovská usedlost v Rusavě

"Zatímco hrady přetrvávají staletí, byť mnohdy jen jako zříceniny, u těchto dřevěných staveb často stačí pouhé desetiletí bez řádné údržby a objektům hrozí úplné zničení," podotkla Klára Hodaňová, náměstkyně pro výkon památkové péče pobočky Národního památkového ústavu v Kroměříži, který se o památky ve Zlínském kraji stará.

Zámek Loučka

Půvabný zámeček, který od roku 1928 patřil Tomáši Baťovi, stojí v centru obce Loučka, na místě původní renesanční tvrze.

Zámek Loučka

Postavil ho v 60. letech 17. století Michal Paris Kaltschmied z Eisenberku a po roce 1769 jej přebudoval hrabě Leopold z Lamberka.

Zámek tvoří areál společně s přilehlým parkem a kostelem. "Vlivem dlouholetého nevyužívání jsou některé partie zámku v havarijním stavu a objekt nadále chátrá," shrnují památkáři. V novější budově v komplexu sídlí Ředitelství Lesů Tomáše Bati.