Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie lidem v kraji sebrala desítky zbraní, často kvůli zhoršení zdraví

  13:55aktualizováno  13:55
Zbrojní průkaz má ve Zlínském kraji 16 709 osob, které vlastní 46 241 zbraní. Oproti minulému roku je držitelů méně, zato zbraní mnohem více. Policisté v letošním prvním pololetí odebrali dvanáct zbrojních průkazů a dvaatřicet zbraní.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

I zhoršený zrak nebo sluch může stačit k tomu, aby člověk přišel o zbrojní průkaz. Mezi rizikovými střelci, kterým jej policie ve Zlínském kraji odebrala kvůli zdraví, přitom nejsou jen senioři, ale i mladší ročníky.

Svou roli u nich může hrát duševní onemocnění. Podobně jako byl psychicky nemocný Zdeněk Kovář, který v Uherském Brodě před třemi lety zavraždil v restauraci osm lidí (více čtěte v článku Masový vrah z Brodu trpěl paranoiou, lékaři o tom věděli šestnáct let).

„Odnětí zbrojních průkazů ze zdravotních důvodů jde napříč všemi věkovými skupinami,“ popsala mluvčí krajských policistů Lenka Javorková.

Letos od ledna do června o něj v kraji přišlo dvanáct lidí, což je více než za celý loňský rok. Zabavených zbraní rovněž přibylo – loni jich bylo devět, letos už dvaatřicet.

Praktičtí lékaři si na své pacienty totiž dávají daleko větší pozor. Zkušenost z tragédie v Uherském Brodě je stále živá a zpřísněný zákon také dovoluje držitele zbraní více kontrolovat.

Držitelé zbraní ve Zlínském kraji

Rok 2016
16 636 držitelů
44 154 zbraní

Rok 2017
16 894 držitelů
45 494 zbraní

Rok 2018, I. pololetí
16 709 držitelů
46 241 zbraní

Zdroj: Policie ČR

„Máme přístup do evidence zbraní a psychiatrické léčebny vždy do ordinace posílají zprávu o tom, že se u nich konkrétní pacient léčil. Takže nejsme odkázaní na to, jestli nám člověk léčbu sám nahlásí, nebo ne,“ vysvětlil zlínský lékař Lubomír Nečas.

Neznamená to ale, že všech dvanáct držitelů, kteří o průkaz přišli, má psychické problémy. Při zacházení se zbraní je hodně potřebný i dobrý zrak a sluch nebo prostorová orientace. Lékaři zjišťují také úbytek paměti, který je – stejně jako Parkinsonova nemoc či stařecká demence – při používání zbraní velkým rizikem.

„Starším lidem se některé schopnosti zhoršují postupně a je na lékaři, který by je měl znát, aby při preventivních prohlídkách všechno pohlídal,“ doplnil Nečas.

Mladší pacienty zase lékaři posílají na psychologická vyšetření, protože rizikové chování není tak jednoduché odhalit.

„Nakonec ale posuzují způsobilost pacienta k držení zbrojního průkazu podle jasných kritérií. Vyhláška uvádí konkrétní poruchy a nemoci, které neumožňují oprávnění získat. Není to tedy postaveno na subjektivním zhodnocení lékaře, ale na objektivním splnění daných podmínek,“ sdělil David Karásek, mluvčí Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní.

Senior bez zbrojního průkazu střílel doma na dvorku

Podobně jako roste počet zabavených zbraní na základě doporučení lékaře, zvyšuje se v kraji počet legálně držených zbraní. Za poslední dva roky jich zde přibyly více než dva tisíce, přičemž jen za letošní půlrok je jich o 800 více než loni.

Podle policie ale nejde o to, že by se vyzbrojovalo stále více lidí. Naopak. Podle statistiky počet majitelů v letošním roce klesl. Někteří se odstěhovali do jiného kraje, další už si neprodloužili zbrojní průkaz nebo se ho vzdali ještě v době, kdy byl platný.

Navíc se často stává, že jeden majitel má více zbraní. Hlavně sportovní střelci a myslivci.

„Není výjimkou, že někteří držitelé vlastní i více jak dvacet zbraní,“ upozornila Javorková.

Stále se ovšem vyskytují případy, kdy zbraně mají doma lidé, kteří k tomu nemají žádné oprávnění.

Nedávno například policie odhalila sedmdesátiletého muže z Kroměřížska. Jednu zbraň si koupil, druhou dostal, k jedné přidal podomácku vyrobený tlumič hluku a doma na dvorku z nich občas střílel. Přitom neměl zbrojní průkaz, tudíž ani povolení zbraně pořídit a vlastnit. Policie ho obvinila z nedovoleného ozbrojování.

Kolik nelegálně držených zbraní ještě ve Zlínském kraji koluje, nikdo neví.

„Není to tak jednoduché. Většinou na ně narazíme, když se někdo ozbrojený dopustí protiprávního jednání, nebo zbraně najdeme při šetření jiné trestné činnosti či na základě oznámení,“ konstatovala Javorková.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Hned po volbách by se měla řešit situace s vodou, říká lídr ČSSD

Jedničkou zlínské kandidátky ČSSD je Michael Javora, veterinární lékař a...

MF DNES a iDNES.cz přinášejí před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Další respondentem je Michael...

Obce ve Zlínském kraji žijí na dluh, bez toho by se nemohly rozvíjet

Ilustrační snímek

Více než polovina obcí ve Zlínském kraji žije na dluh, všechny jej ale zvládají řádně splácet. Důvodem zadlužení jsou...

Ve Zlíně se za poslední roky neudělalo téměř nic, říká lídr lidovců

Lídrem kandidátky KDU-ČSL pro komunální volby ve Zlíně je právník Aleš Dufek.

MF DNES a iDNES.cz přinášejí před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Další respondentem je Aleš Dufek,...

Najdete na iDNES.cz