Policie lidem v kraji sebrala desítky zbraní, často kvůli zhoršení zdraví

  13:55aktualizováno  13:55
Zbrojní průkaz má ve Zlínském kraji 16 709 osob, které vlastní 46 241 zbraní. Oproti minulému roku je držitelů méně, zato zbraní mnohem více. Policisté v letošním prvním pololetí odebrali dvanáct zbrojních průkazů a dvaatřicet zbraní.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

I zhoršený zrak nebo sluch může stačit k tomu, aby člověk přišel o zbrojní průkaz. Mezi rizikovými střelci, kterým jej policie ve Zlínském kraji odebrala kvůli zdraví, přitom nejsou jen senioři, ale i mladší ročníky.

Svou roli u nich může hrát duševní onemocnění. Podobně jako byl psychicky nemocný Zdeněk Kovář, který v Uherském Brodě před třemi lety zavraždil v restauraci osm lidí (více čtěte v článku Masový vrah z Brodu trpěl paranoiou, lékaři o tom věděli šestnáct let).

„Odnětí zbrojních průkazů ze zdravotních důvodů jde napříč všemi věkovými skupinami,“ popsala mluvčí krajských policistů Lenka Javorková.

Letos od ledna do června o něj v kraji přišlo dvanáct lidí, což je více než za celý loňský rok. Zabavených zbraní rovněž přibylo – loni jich bylo devět, letos už dvaatřicet.

Praktičtí lékaři si na své pacienty totiž dávají daleko větší pozor. Zkušenost z tragédie v Uherském Brodě je stále živá a zpřísněný zákon také dovoluje držitele zbraní více kontrolovat.

Držitelé zbraní ve Zlínském kraji

Rok 2016
16 636 držitelů
44 154 zbraní

Rok 2017
16 894 držitelů
45 494 zbraní

Rok 2018, I. pololetí
16 709 držitelů
46 241 zbraní

Zdroj: Policie ČR

„Máme přístup do evidence zbraní a psychiatrické léčebny vždy do ordinace posílají zprávu o tom, že se u nich konkrétní pacient léčil. Takže nejsme odkázaní na to, jestli nám člověk léčbu sám nahlásí, nebo ne,“ vysvětlil zlínský lékař Lubomír Nečas.

Neznamená to ale, že všech dvanáct držitelů, kteří o průkaz přišli, má psychické problémy. Při zacházení se zbraní je hodně potřebný i dobrý zrak a sluch nebo prostorová orientace. Lékaři zjišťují také úbytek paměti, který je – stejně jako Parkinsonova nemoc či stařecká demence – při používání zbraní velkým rizikem.

„Starším lidem se některé schopnosti zhoršují postupně a je na lékaři, který by je měl znát, aby při preventivních prohlídkách všechno pohlídal,“ doplnil Nečas.

Mladší pacienty zase lékaři posílají na psychologická vyšetření, protože rizikové chování není tak jednoduché odhalit.

„Nakonec ale posuzují způsobilost pacienta k držení zbrojního průkazu podle jasných kritérií. Vyhláška uvádí konkrétní poruchy a nemoci, které neumožňují oprávnění získat. Není to tedy postaveno na subjektivním zhodnocení lékaře, ale na objektivním splnění daných podmínek,“ sdělil David Karásek, mluvčí Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní.

Senior bez zbrojního průkazu střílel doma na dvorku

Podobně jako roste počet zabavených zbraní na základě doporučení lékaře, zvyšuje se v kraji počet legálně držených zbraní. Za poslední dva roky jich zde přibyly více než dva tisíce, přičemž jen za letošní půlrok je jich o 800 více než loni.

Podle policie ale nejde o to, že by se vyzbrojovalo stále více lidí. Naopak. Podle statistiky počet majitelů v letošním roce klesl. Někteří se odstěhovali do jiného kraje, další už si neprodloužili zbrojní průkaz nebo se ho vzdali ještě v době, kdy byl platný.

Navíc se často stává, že jeden majitel má více zbraní. Hlavně sportovní střelci a myslivci.

„Není výjimkou, že někteří držitelé vlastní i více jak dvacet zbraní,“ upozornila Javorková.

Stále se ovšem vyskytují případy, kdy zbraně mají doma lidé, kteří k tomu nemají žádné oprávnění.

Nedávno například policie odhalila sedmdesátiletého muže z Kroměřížska. Jednu zbraň si koupil, druhou dostal, k jedné přidal podomácku vyrobený tlumič hluku a doma na dvorku z nich občas střílel. Přitom neměl zbrojní průkaz, tudíž ani povolení zbraně pořídit a vlastnit. Policie ho obvinila z nedovoleného ozbrojování.

Kolik nelegálně držených zbraní ještě ve Zlínském kraji koluje, nikdo neví.

„Není to tak jednoduché. Většinou na ně narazíme, když se někdo ozbrojený dopustí protiprávního jednání, nebo zbraně najdeme při šetření jiné trestné činnosti či na základě oznámení,“ konstatovala Javorková.

Autor:

Nejčtenější

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Slavia - Zlín 3:1, domácí rozhodli ze standardek, dva góly dal Stoch

Slavističtí fotbalisté společně oslavují gól v zápase proti Spartě.

Využili zaváhání Plzně a v polovině základní části ligy vedou tabulku o dva body. Fotbalisté Slavie porazili Zlín na...

Plzeň má náhradu za Krmenčíka, vybrala si Beauguela ze Zlína

Jean-David Beauguel ze Zlína má radost ze vstřeleného gólu.

Fotbalisty Plzně v zimě posílí francouzský útočník Jean-David Beauguel. Druhý nejlepší ligový střelec má na západě Čech...

Obchodní dům ve Zlíně otevřel první část, vypadá zase jako za Bati

Obchodní dům je i díky rekonstrukci jednou z dominant Zlína.

Obchodní dům ve Zlíně, který vznikl za baťovské éry, má za sebou rozsáhlou rekonstrukci. Zatím jsou přístupná první dvě...

Slovácko - Liberec 0:1, druhá výhra v řadě, Nguyen lapil penaltu

Liberečtí fotbalisté oslavují gól Aleše Nešického (uprostřed).

Liberečtí fotbalisté potřetí za sebou v nejvyšší soutěži bodovali, podruhé v řadě navíc zvítězili - Slovácko zdolali...

Další z rubriky

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Ve Zlíně opravují starý kostelík, kde měl svatbu Albrecht z Valdštejna

Původní kostelík se ve zlínské části Štípa nachází poblíž majestátního kostela...

Dnes stojí pozapomenutý stranou majestátního kostela Narození Panny Marie ve zlínské části Štípa, ale jeho historický...

Skládky brzy skončí, plán na spalovnu ve Vsetíně budí emoce

Ilustrační snímek

Města se připravují na zákaz skládkování směsného komunálního odpadu, který začne platit od roku 2024. Nové zařízení k...

Najdete na iDNES.cz