Majitel firmy Excalibur Army Jaroslav Strnad (vlevo), který v případu vypovídá jako svědek, a obžalovaný Petr Kratochvíl. | foto: Dalibor Glück, ČTK

Nedovezli jsme nic zakázaného, řekl u soudu vlivný zbrojař Strnad

  • 1
Zlínský soud řeší případ podle žaloby zakázaných min, které policie objevila před rokem a půl v muničním skladu ve Vrběticích. V případu vypovídal také majitel obžalované firmy Excalibur Army a jeden z nejvlivnějších českých zbrojařů Jaroslav Strnad.

Řídí firmy, jejichž obrat překračuje dvanáct miliard korun a pod sebou má tisíce zaměstnanců. Přesto si majitel společnosti Excalibur Army Jaroslav Strnad u soudu vybavil starostu Bohuslavic nad Vláří Františka Machuču, který pro něj ve Vlachovicích pracoval a je jedním z obžalovaných.

„Je to pracovitý chlap, svoji práci dělal dobře,“ prohlásil.

Zlínský senát se totiž vrátil ke kauze spojené s dovozem 500 kusů protipěchotních min z Maďarska. Policie je našla v jednom z muničních skladů ve Vlachovicích, když areál začala kvůli výbuchům vyskladňovat.

„Šlo o plně funkční miny, které jsou zkonstruované tak, že mohou způsobit usmrcení osob,“ oznámil státní zástupce Leo Foltýn, podle kterého tyto typy min zakazuje mezinárodní Ottawská úmluva.

Za hlavní viníky označil společnost Excalibur Army a Real Trade, které miny přivezly a také pět osob, které jsou s nimi spojené.

Firma předložila i dokument Oxfordské univerzity

Strnad u soudu ve středu vypovídal téměř hodinu. Vysvětloval, že v Maďarsku před osmi lety museli od armády koupit celou zakázku o objemu tisíců tun vojenského materiálu, ve které sporné miny MON 100 a MON 200 znamenaly zanedbatelnou položku. A že je odborníci jako podezřelý materiál nijak nezkoumali.

„Vůbec nás nenapadlo, že od maďarské vlády a ministerstva obrany by byl prodávaný problémový materiál. Znovu jsme to zkoumali po zásahu policie a v Maďarsku nás ujistili, že nám prodali miny, které zakázané nejsou a nespadají do žádné úmluvy. Nemám důvod jim nevěřit,“ konstatoval Strnad.

Jeho slova potvrzuje i nový dokument, který obhájci k soudu přinesli. Jde o komentář oxfordské univerzity týkající se právě mezinárodně zakázaných zbraní.

„Podle tohoto uznávaného dokumentu do Ottawské úmluvy nespadají směrově řízené miny, které jsou dálkově řízené, ale jen ty, které explodují kontaktem nebo blízkostí osoby,“ vysvětlil mluvčí Excalibur Army Andrej Čírtek.

Strnad vlastní i firmy Tatra a Avia

Obžalovaná firma miny přivezla do Vlachovic bez iniciačního mechanismu. Nákup i dovoz zároveň schválila maďarská, slovenská i česká policie a byl i pod dohledem dalších státních úřadů.

„Obchod s vojenským materiálem je složitá věc, pořád se zpřísňuje a vyjadřuje se k němu policie, služby ministerstva obrany i státní úřady,“ zdůraznil Strnad.

Se zbraněmi obchoduje už několik let. Nedávno přejmenoval svůj holding na Czechoslovak Group. Zaměřuje se na nákup a prodej vojenské techniky, na Slovensku vlastní výrobu munice a ručních palných zbraní a do jeho skupiny patří také kopřivnická Tatra nebo automobilka Avia.

12. května 2016

Soudní líčení, které se chýlí ke konci, pokračuje ve čtvrtek.