Martina Chvátalová se mistrovství Zlínské oblasti v military zúčastníla s koněm...

Martina Chvátalová se mistrovství Zlínské oblasti v military zúčastníla s koněm Archieta of Laramie. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Není to jen projížďka na koni, jezdci při military zažívají i strach

  • 0
Drezura, parkúr a oblíbený cross. Při soutěži všestranné způsobilosti zvané military musejí kůň i jezdec předvést nejen vytrvalost, ale i rychlost. Jak takové závody vypadají, ukazuje reportáž z Těšánek u Zdounek na Kroměřížsku.

Mistrovství Zlínské oblasti v jezdecké všestrannosti se v areálu Gruntu Galatík zúčastnilo přes padesát jezdeckých dvojic. Většinu tvořily dívky.

O náročnosti závodu vypovídá i skutečnost, že v nejvyšší úrovni CNC 1* dokončily všechny tři disciplíny jen dvě jezdkyně. A také to, že vítězkou se stala Rakušanka Margit Appeltová, která startovala na olympiádě.

Soutěž na dva dny

Zatímco v sobotu se soutěžilo v drezuře a parkúru, neděle patřila divácky asi nejatraktivnější disciplíně - takzvanému crossu neboli skákání přes terénní překážky. V nejlehčí kategorii Hobby ZK museli koně zdolat 1 600 metrů, v té nejtěžší pak museli zvládnout 2,5 kilometru.

Čím vyšší soutěž je, tím více překážek a vyšší obtížnost má.

"Adrenalin," neváhá sedmadvacetiletá Veronika Heinová za stáje JK Němčičky u Brna s odpovědí na otázku, proč na závody přijela už podruhé.

Military

  • Původ military aneb všestrannosti je vojenský. Jde o nejnáročnější jezdeckou disciplínu. Vojenští poslové na koních museli překonávat dlouhé vzdálenosti, ale i řadu obtížných terénních překážek a nerovností.
  • Ze zkoušek vytrvalosti, rychlosti, obratnosti a poslušnosti koní se vyvinula jezdecká disciplína - soutěž všestranné způsobilosti. Angličané ji nazývají Three day event a Francouzi Concours complet, což znamená úplnou zkoušku.

"Ráda překonávám sama sebe a každý start v crossu je pro mě o překonání vlastního strachu," říká v teplém slunci babího léta ze sedla čtrnáctileté černé kobylky Glorie.

Po prvních dvou soutěžích měla sice jezdkyně "chuť se zahrabat do země a kobylku prodat", po závodu v crossu už ale jen celá zářila.

"Tak to máme za sebou. Strašně mile mě překvapila, snad si v celkovém výsledku o něco polepšíme," prohlásila s úsměvem Veronika. Uřícená Glorie po těch slovech jen rozšafně vycenila zuby a zařehtala.

Přestože běžely v té nejlehčí kategorii mimo oficiální soutěž pro jezdce bez licence základního výcviku, bylo vidět, že toho mají obě dost. Závod ve všestrannosti je obtížný hlavně tím, že jezdec i kůň musejí dokončit každou disciplínu, ale přitom vypadnout mohou jak v té první, tak i poslední.

To se také o víkendu stalo i těm nejlepším, takže v nejvyšší kategorii závody dokončily jen Jana Neklová na koni Heros 1 a vítězná Rakušanka, olympionička z Athén z roku 2004 Margit Appeltová na koni Space Jet.

Z ruin je koňský ráj

Grunt Galatík je rodinný projekt podnikatele Petra Galatíka. Ten jej za dvanáct let pozvedl z ruiny bývalého JZD na rozsáhlý areál, kolem kterého vybudoval 158 kilometrů dlouhou síť hipostezek, sady na bio ovoce a rozhlednu.

Po loňské premiéře se mistrovství Zlínské oblasti ve všestrannosti konalo v Těšánkách podruhé.

"Chtěli bychom pro sebe získat pořadatelství kvalifikačního kola seriálu nejvyšších závodů ve všestrannosti zvaného Zlatá podkova," naznačuje další plány dcera Petra Galatíka, třiadvacetiletá Ivana.

Ta spolu se svou o dva roky starší sestrou Zuzanou jezdí na koních už šestnáct let.

"Když se narodily, chtěly odmalička s koňmi. Takže tatínek plnil jejich přání," vzpomíná podnikatel Galatík, jak ke své firmě G3 vyrábějící lepicí pásky, reflexní materiály a smirkové papíry přibral ještě koně a agroturistiku.

V jeho dcerách se tak nakonec probudila rodová krev.

"Jsem sice původním povoláním letecký inženýr, pocházím ale ze zemědělské rodiny, pradědeček i dědeček dělali s koňmi," prozrazuje Galatík, odkud vzaly jména jím nedávno zbudované rybníky František a Jan.