Tomáš Březina v rozhovoru se svým obhájcem.

Tomáš Březina v rozhovoru se svým obhájcem. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Rozsudek pro Březinovu lihovou mafii chce soudce vynést do Vánoc

  • 0
Závěrečné řeči v případu miliardových daňových podvodů lihové mafie Radka Březiny ze Zlína-Kostelce zřejmě v tomto týdnu u olomouckého soudu nedozní, verdikt proto nepadne. Soudce Eduard Ondrášek chce rozsudek vynést do Vánoc.

U olomouckého soudu už své závěrečné řeči přednesli obhájci všech obžalovaných. Také závěreční tři advokáti, kteří přišli na řadu ve čtvrtek dopoledne, se snažili soudce přesvědčit, aby tresty byly nižší, než navrhuje státní zástupce.

Obhájce Pavel Fryšák, který zastupuje bratra šéfa lihové mafie Tomáše Březinu, navrhl pro svého klienta tři roky vězení, což je o rok méně, než žádá žalobce.

„Tato trestní věc u tohoto soudu je vrcholkem ledovce, pod ním se skrývá hora, která je předmětem vyšetřování. Můj klient je v postavení korunního svědka, bez nějž by nebylo možné tuto trestnou činnost objasnit a prokázat. Figuruje v 30 až 40 souběžných trestních řízení, ve kterých jsou prověřovány, vyšetřovány či stíhány osoby, které na tuto věc navazují,“ uvedl obhájce Fryšák, který upozornil, že největším trestem pro Tomáše Březinu bude doživotní ohrožení.

Návrhy trestů v případu lihové mafie

Radek Březina

  • žalobce: 13,4 roky a propadnutí majetku
  • obhájce: 11 až 12 let

Tomáš Březina

  • žalobce: 4 roky a propadnutí majetku
  • obhajoba: 3 roky

Lubomír Kaláč

  • žalobce: 6 let a propadnutí majetku
  • obhájce: 4 roky když bude uznán spolupracujícím obviněným, nebo 5 let, když ne

Radek Menšík

  • žalobce: 12 let
  • obhájce: 10 let až 10,5 let

Ivan Kovářík

  • žalobce: 9,2 let
  • obhájce: zproštění obžaloby

Václav Hanulík

  • žalobce: 9,2 let
  • obhájce: trest pod spodní hranicí trestní sazby, která je 9,2 let

Václav David

  • žalobce: 9,2 let
  • obhájce: zproštění obžaloby, v případně uznání viny 6 let

Tomáš Pantlík

  • žalobce: 4 roky
  • obhájce: zproštění obžaloby

Obhájce Vlastimil Němec žádá pro Lubomíra Kaláče, kterého zastupuje, čtyřletý trest. Státní zástupce mu navrhl šest let, status spolupracujícího mu na rozdíl od Tomáše Březiny nepřisoudil, v jeho výpovědích totiž podle žalobce existují rozpory.

„Můj klient začal spolupracovat s policií jako první. Bylo to ještě v době, kdy i podle státního zástupce panovala atmosféra strachu z Radka Březiny. A s policií nadále spolupracuje i v souvislosti s desítkami dalších vyšetřovaných případů,“ Kaláčův obhájce.

Obhájce posledního obžalovaného Tomáše Pantlíka, který se zodpovídá jen ze skrytého úložiště lihu v Olomouci, navrhuje úplné zproštění obžaloby. O existenci Březinovy organizované skupiny prý Pantlík nevěděl a ničemu nepomáhal. Žalobce by souhlasil jen úpravou právní kvalifikace na přečin nadržování a trest na tři až čtyři roky.

Vynesení rozsudku zřejmě potrvá několik dní

U soudu odpoledne začne jako první znít závěrečná řeč Radka Březiny ze Zlína-Kostelce. Spolu s dalšími sedmi muži ze Zlínska se zpovídá z daňových úniků ve výši téměř sedmi miliard korun, vyšetřovatelé jej považují za hlavu lihové mafie v Česku.

Březina avizoval, že jeho závěrečná řeč zabere tři až čtyři hodiny, zřejmě se tak protáhne i do pátečního pokračování soudu, kdy se nejspíš ke slovu ještě nedostanou všichni obžalovaní.

Do konce tohoto týdne se tak obžalovaní rozhodnutí olomouckého soudu nedozvědí.

„Pokud do pátku nestihneme všechny závěrečné řeči, odročím jednání zřejmě na přelom listopadu a prosince. Vynesení rozsudku určitě bude do Vánoc a samotné nejspíš potrvá několik dní,“ konstatoval soudce Eduard Ondrášek.

Míru provinění nerozporoval jen obhájce Radka Březiny

Poté, co Ondrášek skončil dokazování, se v pondělí a v úterý v závěrečných řečech vystřídal žalobce a pět obhájců.

Většina upozorňovala na to, že téměř sedmimiliardová škoda nebyla dostatečně prokázána a že role a postavení obžalovaných nebyly tak zásadní, jak konstatoval státní zástupce Miroslav Stoklásek.

Také například tvrdili, že čištění syntetického lihu v letech 1998 až 2001 v Ostravě by měl soud řešit jako samostatný případ, protože pozdější denaturace v Hrobicích u Slušovic na to nenavazovala. Pro své klienty navrhovali zproštění obžaloby, případně nižší tresty než státní zástupce.

Výjimkou byl obhájce Filip Opatřil, který konstatoval, že jeho klient Radek Březina byl skutečnou hlavou nelegálních obchodů. Vzhledem k tomu, že se ke všemu přiznal a s policií spolupracoval, navrhl pro něj mírnější trest než žalobce, tedy mezi jedenácti a dvanácti lety (více zde).

,