Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zátaras v baťovském areálu nahradila závora. A firmy se přou o cesty

  9:25aktualizováno  9:25
Zátarasy, závory a placené vjezdy. Spory mezi dvěma skupinami podnikatelů, které působí v baťovském areálu v centru Zlína, komplikují dopravu po zdejších cestách. Konflikty o volný průjezd skrz areál se v nejbližší době bude zabývat také městská rada.

Závora u 94. budovy v baťovském areálu | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Přišla doba, kdy se rozhoduje o další podobě baťovského areálu v centru Zlína, který je pro rozvoj krajského města klíčový. Vytvořily se v něm dvě skupiny firem, které dávají práci několika tisícům lidí, ale zatím se nemůžou dohodnout na tom, jak by měl vypadat. Situaci pomáhá řešit také město. Úspěch má ale zatím jen částečně.

Mezi mírná pozitiva patří to, že zmizel zátaras z Hlavničkova nábřeží v areálu u 94. budovy, který tam před necelým měsícem umístilo SPBAZ (Sdružení podnikatelů baťovského areálu Zlín, které tvoří jednu stranu sporu).

Místo zátarasu tam ale dalo závoru s bránou, u níž se za průjezd z východní do západní části areálu platí. "Nechtěli jsme už situaci více hrotit," řekl šéf SPBAZ Čestmír Vančura.

Bude areál volně přístupný?

Sdružení se v areálu stará o silnice, které má od města v bezplatné výpůjčce. A provozuje také placené vjezdy. Jeden byl i v západní části areálu, ale na pozemku firmy Cream. Té se placení, stejně jako mnoha dalším firmám nelíbí (tvoří tak spolu druhou stranu sporu).

Proto nechala bránu odstranit, načež SPBAZ umístilo bariéry opodál u 94. budovy, které teď upravilo na placený vjezd. "To je kočkopes. Chceme, aby bylo Hlavničkovo nábřeží průjezdné úplně. Komplikuje to život nám i našim zákazníkům," zlobí se Martin Jarolím z firmy Cream.

Podle více firem by měly brány se závorami zmizet, aby byl areál volně přístupný. Uzavřená by měla zůstat jen jeho centrální část, kde působí firmy Mitas a Viva, ta patří Vančurovi. "Nevím, proč musíme za vjezd do areálu platit. Navíc když jsou to městské cesty," postěžoval si za firmu Svit Pavel Zatloukal.

SPBAZ argumentuje tím, že je v areálu nepřehledný dopravní provoz. Jezdí tam vozíky i kamiony, jsou tam železniční vlečky. "Bylo by to riskantní," řekl Vančura. "Pokud ale odborníci řeknou, že areál můžeme otevřít, uděláme to," připustil s tím, že SPBAZ připravuje koncepci dopravního řešení. Tu má nachystanou už i firma Cream.

A ještě v dubnu by se měla situací zabývat také městská rada. "Je třeba rozumně rozhodnout o další podobě areálu," naznačil náměstek zlínského primátora Aleš Dufek. Podle něho také není možné areál hned otevřít. Připustil však, že město omezí výpůjčku městských pozemků pro SPBAZ.

Firmy chtějí tlačit na město

Mezitím se ale ozval Svit, který chce, aby zmizela závora s bránou u 34. budovy ve východní části areálu. Leží totiž z části na jejím pozemku. "Chceme tak vytvořit nátlak na město, aby se do věci pořádně vložilo," podotkl Zatloukal.

Třenice mezi firmami v areálu se postupem času stupňují. Před pár měsíci nastala podobná situace u nové křižovatky Antonínova, z níž vede silnice do baťovského areálu.

Ještě dříve zase firma, kterou řídí Jarolím, postavila závoru u vjezdu do dosud otevřené zóny Rybníky. Ta je součástí baťovského areálu, ale leží na druhém břehu řeky Dřevnice.

Autor:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Po čelní srážce dvou motocyklů jeden skončil v lese. Řidič nepřežil

Devětadvacetiletý motocyklista nepřežil u Horní Lhoty na Zlínsku čelní střet s...

Devětadvacetiletý motocyklista zemřel při srážce dvou motorek nedaleko Horní Lhoty na Zlínsku. S druhým strojem se...

Další z rubriky

Na Holešovskou Regatu letos dorazí Chinaski, Mirai i David Koller

Kapela Chinaski v nové sestavě

Přes dvacet tisíc lidí láká každoročně rodinný festival Holešovská Regata. Letos mu bude patřit pátek 22. a sobota 23....

Chyba při výběru firmy zpozdí rekonstrukci kolonády v Luhačovicích

Kolonáda v Lázních Luhačovice.

Formální chyba zastavila výběrové řízení na rozsáhlou rekonstrukci kolonády v Luhačovicích. Práce, které mají stát přes...

Zlínský kraj ukázal plán sloučení nemocnic. Žádné rušení, slíbil Čunek

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Zlínský kraj představil podrobnější koncepci řízení nemocnic. Chce je sloučit do jedné. Nejvyšší muž kraje, hejtman...

Najdete na iDNES.cz