Odvolaný šéf výboru pro investice a životní prostředí Zdeněk Vacek.

Odvolaný šéf výboru pro investice a životní prostředí Zdeněk Vacek. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zastupitelé vyhodili hejtmanova muže z výboru. Doplatil na blokádu dálnice

  • 17
Hydrogeologa Zdeňka Vacka zastupitelé odvolali z vedení krajského výboru, nebude už ani jeho členem. Doplatil na vazby s ekologickým spolkem Egeria, který blokuje stavbu dálnice D49 kvůli výskytu chráněného křečka.

Krátce po začátku pondělního jednání zastupitelů se na Vacka sesypala ostrá kritika kolegů kvůli jeho vazbám na spolek Egeria, který opakovaně blokuje zahájení stavby dálnice z Hulína do Fryštáku a dál na Slovensko. Jeho poslední obstrukce je stará zhruba dva týdny (více jsme psali zde).

„Připadal jsem si jako zajíc na honu. Byla tam hodně nepřátelská atmosféra,“ komentoval Vacek (SPD). Od námitek proti dálnici se distancoval a tvrdí, že s nimi nemá nic společného. Přesto jej vyhodili nejen z vedení, ale i z výboru samotného.

„Věřím, že on osobně námitky nepodával a že nešel proti zájmům kraje. Ta zlost zastupitelů měla jít jiným směrem, k aktivistovi Miroslavu Machovi, ale svezla se po něm,“ řekl o Vackovi hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Právě on hydrogeologa do čela výboru prosadil s odůvodněním, že chce oponenty zapojit co nejvíc do dění. Vacek totiž v minulosti vystupoval i proti stavbám v holešovské průmyslové zóně.

„Jenomže ta teorie, že když uvidí, co obnáší přípravy, změní názor, nevyšla,“ zlobil se zastupitel a starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS). „Ptal jsem se kolegy Vacka, jestli je schopen poslední žalobu od Egerie stáhnout. Řekl, že není,“ doplnil.

Egeria znovu dosáhla svého a přípravy zastavila

Právě Blaha nakonec odvolání Vacka navrhl, zastupitelů připravených to udělat bylo ale víc. „Navrhoval to kdekdo, mrzí mě to, ale když převažuje takový názor, nic s tím neudělám,“ podotkl hejtman.

Smršť se strhla kvůli zatím poslední žalobě Egerie na výjimku, kterou stavbě udělil stát. Stanoví se v ní, že stavba může začít, ačkoliv v její trase žije chráněný živočich, v tomto případě křeček polní. Jakkoliv se to zdálo být definitivním rozhodnutím, Egeria znovu dosáhla svého. Jak dlouhé zdržení to bude znamenat, nikdo neví, může jít o měsíce i roky.

Zastupitelé se proto shodli, že už dál není možné, aby člověk spojený s blokádou stavby dálnice, jež patří mezi celorepublikově nejdůležitější stavby a opakovaně má podporu vlády, měl vliv ve vedení výboru, který je poradním orgánem zastupitelstva.

Navíc se prý Vacek nemohl bránit ani dobře odvedenou prací. „Nikdy v historii neměla jednání výboru tak tragickou úroveň,“ uvedl jeho člen a bývalý krajský radní pro životní prostředí Ivan Mařák (KSČM).

Ze spolku jsem odešel, tvrdí hydrogeolog

Vacek odvolání už jednou unikl jen se štěstím, zastupitelé po něm volali letos v únoru, kdy Egeria napadla rozhodnutí úřadu Zlínského kraje (čtěte zde).

Ten stavbě udělil výjimku, která dovolovala požádat o stavební povolení, zásah ekologů ho ale zasunul zpátky do šuplíku. Tehdy ještě pomohla podpora hejtmana, jíž se Vacek těšil.

Už v té době vysvětloval, že Egeria je jen volným spolkem lidí, z nichž má každý vlastní ekologické zájmy. Ty Vackovy, s ohledem na to, že je hydrogeolog, se týkají ochrany vodních zdrojů. Na začátku června navíc ze spolku odešel úplně.

„Necítil jsem se ve střetu zájmů, protože jsem dálnici vůbec neřešil, ale kolegové to tak viděli a já jsem chtěl obrousit hrany,“ zdůvodnil Vacek.

„Je to, jako by někdo vrátil řidičák a tvrdil, že s tou nehodou, co způsobil, neměl nic společného,“ reagoval zastupitel Ivo Valenta (Soukromníci).

Pod námitkami proti dálnici je podepsaný Miroslav Mach z Otrokovic, který však opakovaně odmítá s MF DNES komunikovat.

Vystupuje za různé spolky, v Egerii je ale momentálně nejviditelnější. Do povědomí veřejnosti se mohl dostat několikrát, námitky proti stavbě dálnice podává opakovaně.