Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zastupitelé odmítli závěrečný účet Zlína, nelíbí se jim slabé investice

  17:52aktualizováno  17:52
Opozice delší dobu tvrdí, že ve Zlíně se málo investuje. Závěrečný účet města za loňský rok, který zastupitelé neschválili, jim dal za pravdu. Z plánovaných 678 milionů korun proinvestovala radnice jen polovinu. Koalice se hájí, že se větší akce protahují.

Jedním z počinů současného vedení Zlína je oprava podchodu, radnice se ale nedohodla na modernizaci s majiteli místních obchodů. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Když zlínští zastupitelé před časem diskutovali o závěrečném účtu města za loňský rok, nemohli se dohodnout. Nakonec se většina z nich odmítla pod hospodaření Zlína podepsat. Bylo to vůbec poprvé v historii města.

I když šlo jen o formální krok, jehož důsledkem utrpí „jen“ pověst města, ukázal na potíže se zdejším rozpočtem.

Problém číslo jedna zní: investice. O tom, jak si vedení města v této oblasti počíná, nejlépe vypovídají čísla. Na začátku loňského roku počítalo v rozpočtu s 678 miliony na investice. Podařilo se mu však utratit jen necelých 370 milionů, tedy něco málo přes polovinu.

„Od začátku volebního období kritizujeme laxní přístup města k investicím a minulý rok se to jen potvrdilo,“ naznačil opoziční zastupitel a člen finanční komise rady Boris Popesko z ČSSD.

„Radní si vždycky jen vyčlení peníze, o kterých si myslí, že je proinvestují. Žádné konkrétní akce ale nikdy nenaplánují. Investice jsou nahodilé, a především nejsou ve městě vidět,“ doplnil.

Koalici, která už v zastupitelstvu nemá většinu, nešetří ani další členové opozice.

„Závěrečný účet ukazuje na neschopnost vedení města efektivně investovat do jeho rozvoje,“ řekl zastupitel a bývalý ekonomický náměstek Miroslav Hladík z ODS.

Stavby trvaly celé volební období

Jeho nástupce a současný náměstek přes finance Bedřich Landsfeld ze Zlínské volby si to však nemyslí. A to navzdory mnohem nižší sumě, kterou radnice oproti původnímu záměru proinvestovala

 „Mnoho akcí, které jsme rozpracovali, jsme loni nedokončili a přecházejí do letošního roku. Z toho vyplývá nízké plnění investic,“ vysvětlil Landsfeld.

Mezi takové akce patří hlavně přestavba podchodu u náměstí Práce za 50 milionů korun a revitalizace parku Komenského za 60 milionů.

Nadále se pracuje i na výstavbě několika cyklostezek, například ze Zlína do Otrokovic či do Lukova. To jsou sumy v řádech desítek milionů.

Na tyto investice ale z větší části přispěla Evropská unie. V případě podchodu a parku jde přitom o balík evropských peněz, které mělo město vyčleněno už za minulého vedení na Kongresové centrum a podařilo se je ušetřit.

S oběma radnice počítá od začátku volebního období (podchod plánovala už minulá garnitura), ale bude ráda, když je stihne do jeho konce.

Bývalý radní Blažek: Nerozhodli o ničem kromě parku

Landsfeld si v této souvislosti postěžoval na složitá výběrová řízení na dodavatele.

„Kdyby byla jednodušší, máme proinvestovaných sto procent,“ nepochybuje. „Ve srovnání s nedokončenými investicemi jsou ty dokončené drobnější. Nejčastěji se týkaly dopravy a školství. Šlo o cyklostezky, opravy chodníků, cest i školních budov,“ dodal.

„Předláždění chodníků považuji za běžnou praxi,“ reagoval zastupitel a bývalý radní za ODS Zdeněk Blažek. „Kromě revitalizace parku jsem nenašel větší investici, která by nebyla rozhodnuta už dříve.“

Minulé vedení proinvestovalo v průměru přes půl miliardy ročně, v tom jeho nástupci zaostávají.

Landsfeld ale přesto tvrdí, že se snaží na rozvoj města použít každou volnou korunu. A to, že zastupitelé neschválili závěrečný účet, ho mrzí. „Utrpí tím pověst města, to je škoda,“ dodal.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Nová zastávka je příliš úzká, stěžují si cestující. Zlín ji opět opraví

Příliš úzká zastávka Školní v centru Zlína.

Nově upravená frekventovaná zastávka Školní v centru Zlína komplikuje obyvatelům cestování, protože neposkytuje dost...

Nevím, zda jsem řídil, řekl mladík obžalovaný za tragickou nehodu

Smrtelná dopravní nehoda u sjezdu z dálnice D1 u Hulína.

Až osmileté vězení hrozí třiadvacetiletému Jakubovi Novákovi z Kroměřížska, který loni podle obžaloby v opilosti boural...

Zlínská nemocnice našla smír s Magellanem, z devíti milionů zaplatí třetinu

(Ilustrační snímek).

Po dvou letech ukončila zlínská Baťova nemocnice soudní jednání, které mělo vyřešit její několikaletý dluh. Společnosti...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz