Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Změna po protestech lidí, obce se brání chystané těžbě štěrku v Chropyni

  • 0
Nad plánovanou těžbou v Chropyni na Kroměřížsku se objevily otazníky. Zastupitelé dvou obcí vyslyšeli protesty obyvatel a postavili se proti.

Ještě před pár dny to vypadalo na jasné rozhodnutí. Minulou středu se ale ukázalo, že plánovaná těžba štěrkopísku v Chropyni není stoprocentní. Většina zastupitelů se nečekaně postavila proti ní a stejný názor zazněl poprvé i od sousední obci Záříčí.

„Byla to vášnivá debata, na kterou přišla asi padesátka lidí, což se běžně nestává,“ přiznala starostka Záříčí Marcela Jiklíková.

Těžba štěrku u Uherského Ostrohu

Před pár dny povolilo ministerstvo životního prostředí těžbu štěrku mezi slováckým Uherským Ostrohem a Veselím nad Moravou, petice tisíců lidí tam nepomohla.

Lidé se bojí náklaďáků Všichni místní zastupitelé nakonec jednomyslně chtějí, aby starostka prezentovala na veřejnosti nesouhlas s těžbou. A to hlavně proto, že se místní i vedení obce obávají příliš velkého zatížení těžkou dopravou.

„Nákladní auta by nám jezdila přes samotné centrum obce, což se nám nelíbí. Navíc naše cesty nejsou na takovou dopravu vůbec vhodné,“ vysvětlila starostka.

Faktem ale je, že Záříčí není součástí vyjednávání, protože těžba do jejího katastru nezasahuje. Místní ale chtějí, aby starostka o dalším postupu věděla a informace pak sdělila obyvatelům.

První razantnější protest v Chropyni

Podobný požadavek mají i lidé z Chropyně, kterých se případná těžba v místní lokalitě Hejtman dotkne mnohem víc. Upozorňují na to, že na místě těžby jsou kriticky ohrožené druhy živočichů, že v její těsné blízkosti se rozhoduje o chráněné oblasti, která by brzy měla být vyhlášená jako evropsky významná lokalita Chropyňský luh, a také na to, že těžká auta zásadně zvýší dopravu ve městě.

Na středeční jednání zastupitelů dorazilo přes 170 lidí a protestovali proti těžbě.

„Je to poprvé, kdy se obyvatelé takto razantněji ozvali. Zastupitelé to asi nečekali, a možná i proto po dvouhodinové diskusi částečně ustoupili,“ konstatoval Michal Pospíšil, jeden z iniciátorů protestů.

Výsledkem je, že město nechá vypracovat odbornou právní analýzu, která řekne, co by se stalo, kdyby změnili územní plán.

Právě ten je totiž v případné těžbě důležitý. Ten, který platí teď, s těžbou na necelých deseti hektarech počítá. Zastupitelé ho s tímto vědomím schválili už před lety.

Starostka mluví i o výhodách

Přerovská firma EKO Agrostav chce z Chropyně každý rok odvézt 150 tisíc tun štěrkopísku, a to po dobu patnácti let. Má na to vypracovanou studii i schválené posouzení vlivu těžby na životní prostředí. Podle ní krajině žádnou újmu nezpůsobí.

Firma už radnici požádala o územní povolení, po kterém by mělo následovat stavební povolení. Po protestech obyvatel někteří zastupitelé názor na těžbu zřejmě změnili.

Potřebují ale vědět, jestli teď mohou nezbytný územní plán změnit tak, aby se přípravy na akci zastavily. Právníci by jim také měli říct, jestli by město poté muselo platit těžební firmě za zmařenou investici.

Podle starostky Chropyně Věry Sigmundové by ale těžba štěrkopísku mohla městu přinést i výhody. Například v podobě cyklostezky, kterou slíbila přerovská firma, nebo peněz za vytěžený kubík, jež by šly do městské pokladny.

„Přínosná bude i vodní plocha, která po těžbě zůstane. Pro naše lužní lesy a živočichy by to bylo výborné,“ poznamenala Sigmundová.