Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy obviněných Březinů letí do Číny za zakázkami, kraj jim nepřispěl

  14:01aktualizováno  14:01
Podnikatelské mise firem, která za spolupráce kraje a zdejší hospodářské komory v úterý odletěla do Číny, se účastní i zástupce společností spoluvlastněných Tomášem Březinou. Spolu s bratrem Radkem přitom čelí obvinění z půlmiliardového daňového úniku.

Radek Březina je obviněný z obřích daňových úniků. | foto: ČT repro

Dvanáct firem z kraje je na seznamu účastníků týdenní obchodní cesty do Číny. Jejich šéfové tam na jednom z největších veletrhů hledají nové obchodní partnery a možnosti.

Mezi účastníky jsou i dvě firmy rodiny Březinových: Zlínsat a Lázně Kostelec. Jejich spoluvlastníkem je Tomáš Březina, který je od loňského podzimu ve vazbě i s bratrem Radkem, jenž ve společnostech dříve také působil.

Oba čelí obvinění z daňových úniků přes půl miliardy korun, jehož se měli dopustit při obrovských nelegálních obchodech s lihem. Na mnoha místech Moravy i Čech policie našla jejich utajené sklady se stovkami tisíc litrů téměř stoprocentního lihu, zřejmě určeného k výrobě alkoholu.

Organizátor: Posuzujeme jen možné uplatnění firmy

Podnikatelskou misi zorganizovalo Kontaktní centrum pro východní trhy ve spolupráci se Zlínským krajem a Krajskou hospodářskou komorou ve Zlíně.

"Nemůžeme jen tak říct, ty pojedeš a ty nepojedeš. Pokud se firma přihlásí a chce jet na veletrh, tak hlavně posuzujeme, jestli se tam může svým zaměřením uplatnit," reagoval Jiří Kučera ze společnosti JVM-RPIC, jež cestu organizuje a spadá pod Kontaktní centrum pro východní trhy.

Zlínský kraj podnikatelům na takové cesty přispíval částkou 10 tisíc korun. Tentokrát však příspěvek zrušil. I do budoucna. Proč? Právě proto, aby jej nedostala firma rodiny Březinových.

"Vadí nám, že se mise účastní ti, kdo mají problémy se zákonem," prohlásil náměstek hejtmana Jaroslav Drozd. "Chceme podnikatelům pomáhat, ale je třeba nastavit kritéria, aby se tam takové společnosti nedostaly," naznačil Drozd.

Firmy si platí veškeré přímé náklady, tedy letenku, ubytování, vízum, stravu. To, co jim velmi pomáhá, je záštita kraje a oficiální doprovod.

V komunistické Číně mají delegace "socialistického střihu" pořád velký význam. "Firmám to zvyšuje prestiž a má to úplně jinou váhu," přiblížil Kučera.

Usilují o nové klienty, vybavení hotelu i golfového hřiště

Společnost Zlínsat vlastní Lázně Kostelec, její hlavní majitel je Vladimír Březina, otec sourozenců Březinových. S MF DNES opakovaně odmítá komunikovat. "Nebudu se s vámi o ničem bavit," reagoval před časem.

Podle Kučery chtějí kostelecké lázně v Číně hledat nové klienty i vybavení do hotelu, případně pro golfové hřiště, které se rozprostírá v jeho okolí.

Čínský veletrh Canton Fair 2013 je zaměřený na strojírenství, stavební techniku, elektroniku, chemii, motocykly, autodíly a další obory. Vystavovatelů je obrovské množství.

"Ještě jsme takový případ neřešili, je třeba vybírat citlivě," podotkl k účasti firmy Březinových ředitel zlínské hospodářské komory Jiří Zezulák.

Není ovšem rezolutní jako Drozd, nevidí v tom tak velký problém. "Lázně jako takové nemají s lihovou aférou nic společného. Neházel bych je přes palubu, mají význam a perspektivu. Z cesty bych je nevyloučil," vysvětlil Zezulák.

"Každý takový případ řešíme individuálně a respektujeme presumpci neviny," podotkla k tématu mluvčí CzechInvestu Adéla Tomíčková. "U finanční podpory je součástí žádosti o dotaci i čestné prohlášení o bezúhonnosti. Pokud k obvinění dojde v průběhu administrace žádosti, pozastavujeme ji, dokud se případ nedošetří," upřesnila.

Evropské dotace na rehabilitaci

Společnost Zlínsat si už loni zažádala o dotaci 23 milionů korun z Regionálního operačního programu Střední Morava. Zatím o ní nebylo rozhodnuto. Ředitel úřadu regionální rady Ivan Matulík už dříve řekl, že by nebylo správné, kdyby dotaci získal subjekt, ve kterém figuruje obviněná osoba.

Žadatel však splnil všechny zákonné podmínky a úřad jen těžko hledá důvody, jak ji odmítnout. Kvůli získání dotace Zlínsat loni na podzim opustil Radek Březina, stalo se to přesně ve stejný den, kdy o tomto tématu psala MF DNES.

Březinovi chtějí za 46 milionů (s polovičním přispěním Unie) u hotelu Lázně Kostelec postavit dvoupatrové rehabilitační zařízení s bazénem, saunou a whirlpoolem.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

Zlínský kraj letos zažívá babyboom, porodnice hlásí plno

Ilustrační snímek

Vyšší počet porodů než ve stejném období loňského roku hlásí porodnice ve Zlínském kraji. Například ve Zlíně se v první...

Stavba kruhového objezdu v Holešově potrvá kvůli optickému kabelu déle

Kruhový objezd u Turnova bude bezpečnější. (ilustrační snímek)

Stavba kruhového objezdu v centru Holešova se zpožďuje. Důvodem je jednání o vedení optického kabelu přes soukromý...

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Najdete na iDNES.cz