Jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga v kanceláři společnosti

Jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga v kanceláři společnosti | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Žalobce zastavil stíhání šéfa Likérky Drak za vylití alkoholu do čističky

  • 4
Za vylití desítek tisíc litrů alkoholu do čističky odpadních vod jednateli Likérky Drak Pavlu Čanigovi soud nehrozí. Kroměřížská státní zástupkyně jeho trestní stíhání podmíněně zastavila. Čaniga i likérka čelili také obvinění z krácení daní, toto stíhání státní zástupce po jejich stížnosti zrušil.

Jednatel Likérky Drak z Chvalčova na Kroměřížsku Pavel Čaniga byl obviněn z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti.

Podle policie loni na konci září, kdy naplno propukla metanolová aféra, zaplavilo čističku asi 32 tisíc litrů alkoholu vypuštěného z Likérky Drak. Bylo v něm údajně asi 9 500 litrů čistého etanolu. Čaniga podle kriminalistů zaměstnancům přikázal, aby alkohol vylili do kanálu.

V úterý mobilní telefon nebral, ale již loni na podzim přiznal, že se etanol do odpadních vod dostal z Likérky Drak. Údajně nechal zaměstnance vypláchnout nádrže před novou výrobou a on si prý práci ulehčil, za což dostal pokutu. Čaniga ale tvrdil, že v nádržích byly jen zbytky alkoholu, ne přes 30 tisíc litrů.

"Měli jsme dostat nové kolky, a tak jsem nechal zaměstnance vypláchnout před novou výrobou 104 tisícilitrových nádrží. Byla to blbost, zvláště v této době. Hned jsme tady měli hygieniky i kriminálku," prohlásil tehdy Čaniga pro ČTK (více zde).

Přiznal vinu a uhradil škodu

Podle kroměřížské okresní státní zástupkyně Jany Kranzové však vinu doznal a uhradil i na čističce způsobenou škodu 158 tisíc korun. Případ tak mohl být vyřešen podmíněným zastavením stíhání.

"Vzhledem k jeho osobě a k dalším okolnostem bylo toto rozhodnutí shledáno dostačujícím. V rámci rozhodnutí byla stanovena zkušební doba, která je podle zákona šest měsíců až dva roky. V průběhu zkušební doby je obviněný povinen vést řádný život, což je podmínka k tomu, aby bylo následně rozhodnuto, že se osvědčil, a tím by trestní stíhání definitivně skončilo," dodala Kranzová.

Pokud by Čaniga nevedl řádný život, mohl by pro zmíněný skutek skončit u soudu. Hrozil by mu až roční trest nebo zákaz činnosti.

V závažnější kauze se sazbou až osm let za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby však Čanigovi ani likérce trest již nehrozí. Policie věc nyní prověřuje, obviněn nikdo není.

Likérka loni v září podle policie odvedla spotřební daň z lihu zhruba 3,7 milionu korun, Čaniga ale údajně nepřiznal minimálně dalších 2,7 milionu. Policie k těmto závěrům dospěla po vypuštění alkoholu do čističky.

V metanolové kauze šlo o padělky

Likérka Drak byla spojována s metanolovou aférou. Závadné lihoviny s etiketou firmy se našly v Příbrami a později i ve zlínském distribučním skladu firmy Verdana, výhradního distributora Likérky Drak. Potvrzoval to i jednatel Verdany Robert Sedlařík.

Čaniga byl loni zadržen v polovině října, zhruba o měsíc později bylo ale jeho obvinění z šíření jedovatého alkoholu zrušeno.

Podezření Čanigy oslabila výpověď jednatele společnosti Vapa Drink Viktora Koláčka, který policii řekl, že zmíněné lihoviny byly vyrobeny v její provozovně v Žeranovicích na Kroměřížsku a odtud dovezeny do skladu Verdany. Čaniga od začátku tvrdil, že jde o padělky (více zde).

Metanolová aféra začala loni v září, vyžádala si 47 obětí. Co do počtu mrtvých je druhou nejhorší katastrofou v dějinách samostatné České republiky. Více životů si vyžádaly jen povodně v roce 1997.

,