Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žalobce zastavil stíhání šéfa Likérky Drak za vylití alkoholu do čističky

  16:49aktualizováno  16:59
Za vylití desítek tisíc litrů alkoholu do čističky odpadních vod jednateli Likérky Drak Pavlu Čanigovi soud nehrozí. Kroměřížská státní zástupkyně jeho trestní stíhání podmíněně zastavila. Čaniga i likérka čelili také obvinění z krácení daní, toto stíhání státní zástupce po jejich stížnosti zrušil.

Jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga v kanceláři společnosti | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Jednatel Likérky Drak z Chvalčova na Kroměřížsku Pavel Čaniga byl obviněn z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti.

Podle policie loni na konci září, kdy naplno propukla metanolová aféra, zaplavilo čističku asi 32 tisíc litrů alkoholu vypuštěného z Likérky Drak. Bylo v něm údajně asi 9 500 litrů čistého etanolu. Čaniga podle kriminalistů zaměstnancům přikázal, aby alkohol vylili do kanálu.

V úterý mobilní telefon nebral, ale již loni na podzim přiznal, že se etanol do odpadních vod dostal z Likérky Drak. Údajně nechal zaměstnance vypláchnout nádrže před novou výrobou a on si prý práci ulehčil, za což dostal pokutu. Čaniga ale tvrdil, že v nádržích byly jen zbytky alkoholu, ne přes 30 tisíc litrů.

"Měli jsme dostat nové kolky, a tak jsem nechal zaměstnance vypláchnout před novou výrobou 104 tisícilitrových nádrží. Byla to blbost, zvláště v této době. Hned jsme tady měli hygieniky i kriminálku," prohlásil tehdy Čaniga pro ČTK (více zde).

Přiznal vinu a uhradil škodu

Podle kroměřížské okresní státní zástupkyně Jany Kranzové však vinu doznal a uhradil i na čističce způsobenou škodu 158 tisíc korun. Případ tak mohl být vyřešen podmíněným zastavením stíhání.

"Vzhledem k jeho osobě a k dalším okolnostem bylo toto rozhodnutí shledáno dostačujícím. V rámci rozhodnutí byla stanovena zkušební doba, která je podle zákona šest měsíců až dva roky. V průběhu zkušební doby je obviněný povinen vést řádný život, což je podmínka k tomu, aby bylo následně rozhodnuto, že se osvědčil, a tím by trestní stíhání definitivně skončilo," dodala Kranzová.

Pokud by Čaniga nevedl řádný život, mohl by pro zmíněný skutek skončit u soudu. Hrozil by mu až roční trest nebo zákaz činnosti.

V závažnější kauze se sazbou až osm let za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby však Čanigovi ani likérce trest již nehrozí. Policie věc nyní prověřuje, obviněn nikdo není.

Likérka loni v září podle policie odvedla spotřební daň z lihu zhruba 3,7 milionu korun, Čaniga ale údajně nepřiznal minimálně dalších 2,7 milionu. Policie k těmto závěrům dospěla po vypuštění alkoholu do čističky.

V metanolové kauze šlo o padělky

Likérka Drak byla spojována s metanolovou aférou. Závadné lihoviny s etiketou firmy se našly v Příbrami a později i ve zlínském distribučním skladu firmy Verdana, výhradního distributora Likérky Drak. Potvrzoval to i jednatel Verdany Robert Sedlařík.

Čaniga byl loni zadržen v polovině října, zhruba o měsíc později bylo ale jeho obvinění z šíření jedovatého alkoholu zrušeno.

Podezření Čanigy oslabila výpověď jednatele společnosti Vapa Drink Viktora Koláčka, který policii řekl, že zmíněné lihoviny byly vyrobeny v její provozovně v Žeranovicích na Kroměřížsku a odtud dovezeny do skladu Verdany. Čaniga od začátku tvrdil, že jde o padělky (více zde).

Metanolová aféra začala loni v září, vyžádala si 47 obětí. Co do počtu mrtvých je druhou nejhorší katastrofou v dějinách samostatné České republiky. Více životů si vyžádaly jen povodně v roce 1997.

Autoři: ,Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Zlínská nemocnice našla smír s Magellanem, z devíti milionů zaplatí třetinu

(Ilustrační snímek).

Po dvou letech ukončila zlínská Baťova nemocnice soudní jednání, které mělo vyřešit její několikaletý dluh. Společnosti...

Holešov buduje dopravní terminál za 28 milionů, hotový bude letos

Plánovaná podoba dopravního terminálu v Holešově.

V Holešově začala dlouho plánovaná kompletní přestavba autobusového nádraží na moderní dopravní terminál. Práce zásadně...

Velký Ořechov je novou vinařskou obcí, v Kunkovicích mají smůlu

Petr Stavěl začal ve Velkém Ořechově obnovovat starou vinařskou tradici.

Před dvanácti lety zasadil první hlavy a na jednom a půl hektaru začal obnovovat starou vinařskou tradici. Do Velkého...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz