České lázně chtějí do UNESCO, musí však počkat na zahraniční partnery

  19:35aktualizováno  19:35
Plánovaný termín zápisu českých lázní na prestižní seznam UNESCO se posunul o půl roku. Důvodem je nepřipravenost zahraničních lázní, se kterými Luhačovice, Karlovy Vary a Františkovy a Mariánské Lázně společně kandidují.

Jurkovičův dům v Lázních Luhačovice. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Dlouho se zdálo, že už v polovině příštího roku by se listina UNESCO mohla rozrůst o moravské a české lázně.

Dnes už je jasné, že nejdříve se tak stane v lednu 2016. Luhačovice, Karlovy Vary, Františkovy a Mariánské Lázně se o zápis do prestižního seznamu ucházejí společně s městy z dalších čtyř evropských zemí.

"Česká strana je připravena. Zatím se čeká na německé a italské partnery. Ještě nemají jasno, která města by přesně měla kandidovat," uvedl starosta Luhačovic František Hubáček.

To nejlepší z lázeňského města Luhačovice:

Hovoří se o německém Baden-Badenu nebo italských Montecatini Terme.

"Nejde o to, že by tato města nechtěla na seznamu být. Kandidáty navrhují ministerstva příslušných zemí, která tak ještě neučinila," popsal Hubáček.

Zapsání na seznam přiláká turisty, ale zpřísní opravy

Luhačovice, jež jsou čtvrté největší lázně v Česku, ve svém úsilí o krok postoupily a sestavily takzvaný management plán.

To je nezbytná podmínka, aby mohl proces, který má vyvrcholit zapsáním na seznam UNESCO, dále pokračovat.

"Specializovaná firma v lednu podrobně hodnotila jednotlivé památky. Rozebírá, v jakém stavu se nacházejí, jaké jsou nutné investice. Už ale neurčuje, kdo bude opravy platit," upřesnil Hubáček.

Radnice by ráda na seznamu UNESCO viděla dvacetihektarový areál, který zahrnuje centrum města, park, kolonádu, náměstí a šestnáct kulturních památek, které jsou převážně v majetku společnosti Lázně Luhačovice.

Jedná se například o Jurkovičův dům, Dům Bedřicha Smetany nebo Společenský dům.

"Zapsání památek na seznam UNESCO má svá pozitiva, do města se nalákají turisté, ale i svá negativa, například přísnější legislativu a určitá omezení při opravě památek. S tím musíme počítat," uvedl výkonný ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek.

Lázně - salony Evropy

Lázeňská města z pěti evropských zemí, kromě Česka, Německa a Itálie se jedná ještě o Belgii a Anglii, mají v plánu ucházet se o zápis společně pod názvem Lázně - salony Evropy.

"Chceme tím vyjádřit, že do lázní se cestuje nejen za zdravím, ale i za kulturním a společenským děním," objasnila luhačovická místostarostka Marie Semelová.

Společná nominace Luhačovic s městy západočeského lázeňského trojúhelníku a také s dalšími evropskými lázněmi byla původně jen jednou z možností, jak se o zápis do UNESCO ucházet.

Nezávisle na této variantě odborníci uvažovali o tom zahrnout do návrhu také další stavby Dušana Jurkoviče, které se nacházejí v Česku a na Slovensku. Ministerstvo kultury ale nakonec rozhodlo o společné nominaci lázeňských měst.

Hlavní český vyjednavač? Karlovy Vary

Zástupci kandidujících měst se pravidelně scházejí a domlouvají společný postup. Minulý měsíc se na ministerstvu kultury dohodli na podání speciálního formuláře, který poputuje nejpozději koncem května do centrály světového kulturního dědictví v Paříži.

"Jedná se o základní přihlášku, kterou musejí připomínkovat a schválit všechny zúčastněné státy," uvedl karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Právě Karlovy Vary jsou hlavním vyjednavačem za českou stranu.

Odpočinek, zábava i adrenalin. To jsou lázně Karlovy Vary:

V lednu 2015 by města měla společně zaslat do Paříže nominační žádost a rok poté by Luhačovice mohly být dalším klenotem ze Zlínského kraje na prestižním světovém seznamu. Region tam zatím zastupují kroměřížské zahrady s Arcibiskupským zámkem a dvě slovácké tradice: tanec verbuňk a Jízda králů.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu 2018 ve Zlínském kraji vyhrál v obvodu 80 - Zlín: Patrik Kunčar, v obvodu 77 - Vsetín už v prvním kole obhájil mandát Jiří Čunek.Nejčtenější

Jak vyzrát na mlsného a drzého medvěda, lámou si hlavu na Valašsku

Ilustrační snímek

Odborníci z moravských Beskyd chystají opatření, která použijí v případě, že by se medvěd vyskytující se na Valašsku a...

ANO chtělo ve Zlíně vládu s králem hazardu Valentou, šéf divadla ji zhatil

Dva nově zvolení zlínští zastupitelé Ivo Valenta (Soukromníci) a Petr Michálek...

Vítězné ANO musí ve Zlíně dál hledat partnery do koalice. Ve čtvrtek sice oznámilo dohodu na společném vládnutí s...Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Soud snížil trest guru Járovi, část kauzy „odháčkování“ žen vrátil

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára a Barbora Plášková v detenčním zařízení na...

Za znásilnění studentek esoterické školy Poetrie vrchní soud opět snížil trest Jaroslavu Dobešovi, takzvanému guru...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...

Další z rubriky

Zemědělci zažívají zeleninovou krizi, kvůli suchu půjdou ceny nahoru

Sběr brambor je pro Vysočinu v průběhu září typický. Nejinak tomu bylo i v...

Mimořádně špatný rok prožívají farmáři zaměřující se na pěstování zeleniny. Kvůli extrémnímu suchu během léta jim část...

V Hradišti učí angličtinu jinak, deváťáci ji umí na úrovni maturantů

Ilustrační snímek

Už v deváté třídě dokážou žáci ze Základní školy UNESCO v Uherském Hradišti složit maturitu z angličtiny. Škola, která...

Povolební jednání ve Zlíně se vyostřuje a koalici schází hlas

Zlínský primátor Miroslav Adámek se svými spolustraníky sleduje výsledky...

Čtvrteční rozkol v hnutí STAN, jehož kandidát Petr Michálek, odmítl podpořit koalici s uskupením Rozhýbejme Zlín, za...

Najdete na iDNES.cz