Míst ve zlínských školkách zřejmě bude dost, lokalitu si ale nevyberete

  12:13aktualizováno  12:13
Víc než stovka dětí, které chtěli rodiče ve Zlíně na podzim poslat do školky, nebude mít po skončení zápisů místo. Radnice uklidňuje, že se místa najdou v průběhu roku. Novela školského zákona, kterou ve středu schválili senátoři, počítá se zřízením spádových oblastí pro školky.

Mateřská škola ve Zlíně v lokalitě Nad Ovčírnou funguje od roku 2014. | foto: Zdeněk Němec

Letos už mělo být míst ve zlínských školkách dost na to, aby pojaly všechny přihlášené děti.

Týden po ukončení přijímacího řízení je ale téměř jisté, že to nevyjde a rodiče čekají týdny a měsíce nejistoty. V tuto chvíli je neumístěných dětí 219.

„Protože ale rodiče podávali přihlášky do více školek a dítě nakonec nastoupí jen do jedné, budou se počty měnit,“ řekla zlínská radní odpovědná za školství Kateřina Francová.

Ze statistiky vyplývá, že rodiče dětí, které jsou přijaté ve více školkách, zatím blokují 107 míst. Kdy je uvolní, záleží na jejich soudnosti.

Zákon žádnou lhůtu nenastavil, a radnice tak rodiče nemůže než slušně požádat, aby školkám dali vědět, jak se rozhodli.

Největší přetlak je na Jižních Svazích a v centru

Tři pětileté, jedno čtyřleté a 94 tříletých dětí, které dosud místo nemají, ho však nakonec dostanou. Tradičně je potíž s nejmladšími, tedy s těmi, které v září ještě nebudou mít tři roky.

Mezi 745 přihlášenými dětmi jich bylo 191, pouze 68 už dnes místo má. V některých školkách, především na okraji města, je přijmout mohli. Na exponovaných místech, tedy na sídlišti Jižní Svahy a v centru města, naopak téměř neměly šanci.

„V průběhu roku se to ale může změnit, pokud se rodiče potřebují vrátit do zaměstnání, místo pro dítě najdou, dost možná i u nás,“ uvedla ředitelka mateřinky v ulici Česká Zdena Smažinková.

Školka sídlí právě na Jižních Svazích, kde žije mnoho mladých rodin s dětmi, a zdejší školky proto evidují největší převis žádostí.

Část nepřijatých dětí letos vůbec nenastoupí, třeba proto, že jsou ještě příliš malé. Vůbec nejmladší přihlášené dítě bude mít v září teprve dva roky a jeden měsíc.

„Pokud ho rodiče potřebují někam umístit, jsou vhodnější jesle, kde se místo najít dá,“ upozornila Francová.

Volno je hlavně na okrajích města

Jde ale spíše o výjimky. Co tedy mají dělat rodiče, jejichž dítě bude mít třetí narozeniny až v průběhu školního roku?

„Mohou se ptát přímo ve školkách nebo se obrátit na odbor školství a my jim zjistíme, kde jsou volná místa,“ poradila Francová.

Musejí ale počítat s tím, že budou vybírat z omezeného počtu školek, což je druhý zásadní problém. Rodiče totiž potřebují školku tam, kde pracují, volná místa ale většinou nabízejí školky na okraji města.

Rodiče jsou rovněž limitováni pracovní dobou, nestíhají děti vyzvednout. Většina školek totiž funguje od 6 do 16 či 16.30 hodin.

Zákon zavede spádovost školek, chybí už jen Zemanův podpis

Letos si rodiče vybírat mohli, v budoucnu se má situace zkomplikovat ještě víc. V platnost má vstoupit novela školského zákona, která počítá se zřízením spádových oblastí pro školky.

Pro rodiče to má znamenat, že budou mít místo jisté, a v roce 2020 dokonce i pro dvouleté děti. Jenomže to nakonec výhoda být nemusí.

„Bydlíme na okraji města a garantované místo ve školce blízko domu by mi nepomohlo. Nestihla bych se sem odpoledne po práci vrátit včas, abych dítě vyzvedla,“ vysvětlila jedna z maminek Martina Machová.

Stejný názor měli i členové senátního školského výboru. „Navrhli jsme zákon schválit, ale vyškrtnout z něj spádovost školek,“ uvedl jeho člen a vsetínský starosta Jiří Čunek.

Nakonec ale ve středu senátoři návrh kolegů z výboru přehlasovali a zákon schválili. Zastavit už ho může jedině prezident.

Nejčtenější

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Slavia - Zlín 3:1, domácí rozhodli ze standardek, dva góly dal Stoch

Slavističtí fotbalisté společně oslavují gól v zápase proti Spartě.

Využili zaváhání Plzně a v polovině základní části ligy vedou tabulku o dva body. Fotbalisté Slavie porazili Zlín na...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Psa na Kroměřížsku musel veterinář utratit, policie prověřuje možné týrání

Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe předtím, než jej veterinář musel utratit, má...

Policisté zjišťují, zda majitel týral psa v areálu firmy v Holešově na Kroměřížsku. Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe...

Další z rubriky

Kraj se v boji o D49 zastal silničářů. Děti Země mluví o politickém tlaku

Ilustrační snímek

Krajský úřad zamítl odvolání proti drobnějším stavbám, které jsou nutností pro stavbu úseku D49 z Hulína do Fryštáku....

Na Velehradě budou k ochutnání mešní a košer vína z celého světa

Víno z Velkých Žernosek u Litoměřic, ilustrační foto

Slovanský sál Stojanova gymnázia na Velehradě na Uherskohradišťsku bude v sobotu hostit košt mešních a košer vín. K...

Zlín chce investovat přes tři sta milionů, o pěti rozhodne veřejnost

Jiří Korec z hnutí ANO po zvolení primátorem Zlína.

První jednání má za sebou nově složená zlínská městská rada. Na programu měla přes padesát bodů, většinou spojených s...

Najdete na iDNES.cz