Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zámek v Napajedlích je na prodej za 80 milionů. Město chce jen park

  17:30aktualizováno  17:30
Když v roce 2008 podnikatelka Eva Gajdošík koupila od firmy Fatra napajedelský zámek, zdůrazňovala, že k němu má vztah a chce jej oživit, rozhodně ne prodávat. Po sedmi letech se vše změnilo a státem chráněná barokní památka je i s přilehlým osmihektarovým parkem k mání za 80 milionů korun.

Zámek Napajedla. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Proč zámek prodává, nechce majitelka komentovat. „K dané záležitosti se nebudeme vyjadřovat,“ uvedla její dcera a manažerka zámku Petra Psotková. Gajdošík o zamýšleném prodeji informovala dopisem místní radnici a budovu i s parkem jí nabídla za uvedenou cenu. Zastupitelstvo koupi odmítlo.

Fotogalerie

„Rozhodnutí jsme nijak nezdůvodňovali. Město by ale pro budovu nemělo žádné využití a i cena je vysoká,“ řekla starostka města Irena Brabcová.

V dopise podnikatelka uvedla, že společnost Zámek Napajedla, která památku vlastní a jíž je jednatelkou, kontaktovalo několik zájemců o koupi areálu.

„Uvědomujeme si důležitost zámku... Je to důležitost historická, je to důležitost genia loci tohoto místa pro město a jeho obyvatele, v neposlední řadě také důležitost ,srdcová‘ pro většinu Napajedlanů,“ napsala radnici majitelka.

Město ale jednání s podnikatelkou ještě úplně neuzavřelo. Zájem by mělo o park. „Pověřili jsme dvě zastupitelky, které s majitelkou budou jednat o prodeji parku, o ten máme zájem,“ potvrdila starostka. Právě o průchod parkem se město s podnikatelkou dokonce soudilo. Přely se o to, jestli cesta přes park je průchozí, či nikoliv.

Pokud město získá park, otevře ho veřejnosti

Gajdošík totiž nechala park v roce 2013 uzavřít a lidé jím nemohli projít. Důvodem bylo, že v něm vandalové opakovaně dělali nepořádek. Zneprůchodnění parku se ale obyvatelům ani radnici nelíbilo a město proto na majitelku podalo žalobu.

Soud dal loni za pravdu podnikatelce a pro místní to znamená, že přes zámecký areál, který spojuje okraj města s centrem, už neprojdou.

„Věcné břemeno je zřízeno tak, abychom měli přístup k městským objektům uvnitř parku,“ uvedla Brabcová. „Pokud bychom teď park koupili, samozřejmě bychom ho nechali volně otevřený obyvatelům města. Neuvažujeme ani o tom, že by v něm vznikl nějaký nový areál typu golfového hřiště,“ dodala starostka.

Zámek, který nechal vystavět v roce 1764 šlechtický rod Rottalů a vlastnil jej mimo jiné i J. A. Baťa, patřil dlouhá desetiletí firmě Fatra, jež jej v červenci 2008 prodala Evě Gajdošík.

Plastikářský podnik o něj zájem nyní nemá. „O koupi vůbec neuvažujeme. Pro zámek bychom neměli žádné využití,“ řekl generální ředitel firmy Fatra Pavel Čechmánek.

Při koupi zámku Gajdošík zdůrazňovala, že jej chce oživit. Zavedla prohlídky pro veřejnost, pořádá v něm gastronomické akce a nabízí ubytování pro turisty.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Anonym urážel Židy a divadlo kvůli čtení hry o prostějovském hřbitově

Ovčáček čtveráček má u diváků velký úspěch (na snímku vpravo ředitel divadla...

Policie řeší anonymní dopis plný protižidovských nadávek a urážek ředitele Petra Michálka, který dorazil do zlínského...

Buchlov láká na barokní kamna, zámek ve Vizovicích získal vzácné obrazy

Zámek v Buchlovicích se návštěvníkům letos poprvé otevřel už o uplynulém...

Některé památky ve Zlínském kraji se už o uplynulém víkendu otevřely návštěvníkům, aby otestovaly jejich zájem. V...

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

Najdete na iDNES.cz