Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Základním školám ve Zlínském kraji chybí třídy i místa v družinách

  14:41aktualizováno  14:41
Pro 49 tisíc žáků základních škol ve Zlínském kraji začal nový školní rok. Víc než šest tisíc z nich sedělo v lavicích vůbec poprvé. Některým školám už přestává stačit kapacita, míří do nich silné ročníky.

Do první třídy v Mikulůvce nastoupilo letos sedm školáků. Tato malotřídka v obci se 700 obyvateli má míst pro žáky dost, některé školy ve městech už jsou ale plné. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Úderem osmé hodiny bylo všech sedm prvňáčků z Mikulůvky na Vsetínsku na svých místech. Jejich třída připomíná kosmickou raketu, společně s učitelkou se budou vydávat na vzdálené planety jménem matematika, čtení nebo třeba prvouka.

„Zatím všechny děti tvrdí, že se do školy těší,“ usmála se ředitelka zdejší mateřské a základní školy Dagmar Heraltová.

Školy v kraji

Ve Zlínském kraji zřizují města a obce celkem 227 základních škol, do nichž chodí 49 tisíc žáků. Prvňáků nastoupilo v tomto školním roce 6 170.

Malotřídka v obci se 700 obyvateli má míst pro žáky dost, některé školy ve městech už jsou ale plné.

Ačkoliv v tomto školním roce nastoupilo o dvě stovky méně prvňáků než loni, školy už jsou naplněné a beze změn se neobejdou. Dětí na druhém stupni, které budou postupně odcházet, je totiž méně než těch mladších. A školy mají před sebou ještě další dva silné ročníky.

Například zlínská základní škola Křiby na sídlišti Jižní Svahy plánuje přestavět na třídy jeden ze školnických bytů.

„Máme dva a jeden je nevyužitý, z něj by třídy mohly být. Další možnost je vybudovat běžnou třídu z odborné učebny,“ uvažoval zástupce ředitele Pavel Růžička.

„Hledat místo pro děti proto, že je jich hodně, jsou ale pro školu příjemné starosti,“ dodal.

Rostoucí počet žáků řešili v Malenovicích i ve Štípě

Ve zlínských Malenovicích museli další třídy chystat už před prázdninami. Aby se do školy vešly všechny děti, které rodiče letos přivedli k zápisu, museli omezit prostory, jež využívala základní umělecká škola (více zde).

A ve Štípě školu dokonce dostavují. „Hotová bude během září, v nové části pak budou dvě kmenové třídy, jedna odborná a také školní družina,“ potvrdil ředitel školy Lubomír Klátil.

Že by za pár let, až nápor pomine, třídy znovu osiřely, ve Štípě nehrozí.

V okolí rostou nové domy a přibývá mladých rodin, které mají víc než dvě děti.

Zájem o štípskou školu je i mezi rodiči ve Zlíně, je totiž jednou z mála ve Zlínském kraji, které se pyšní titulem ekoškola. Její vedení se tak do stavby pouštělo s tím, že nejméně další desetiletí nouze o žáky nebude.

Problém s místem pro narůstající počet školáků se v současnosti týká především Zlína, ostatní větší města v regionu zatím mohou otvírat další třídy.

Třeba v Kroměříži mají vůbec největší základní školu ve Zlínském kraji Oskol, která pojme 1 100 žáků. Nyní jich tam chodí 950. Nárůst malých školáků ale cítí i tady. Nemají totiž místo v družinách.

„To musíme řešit. Od příštího září budeme zvětšovat družinu na Základní škole Komenského v centru města, ta bude první,“ potvrdil starosta Kroměříže Jaroslav Němec.

Ve Zlíně bude elektronický zápis

Kvůli přehledu, kolik dětí nastoupí do prvních tříd za rok, spustí ve Zlíně nový elektronický systém zápisu. Vyzkoušeli ho už ve školkách, pro školy má fungovat podobně – rodiče zaregistrují dítě a uvedou, do které školy s ním chtějí k zápisu jít.

„Díky tomu budeme mít alespoň předběžný přehled, kolik dětí čekat a kde chystat další třídy,“ řekla zlínská radní odpovědná za školství Kateřina Francová.

Pro starší žáky, zhruba od sedmé třídy, je letos na mnoha školách ve Zlínském kraji připravená technická výuka. Novinka se několik posledních let testovala, letos už děti mohou s nabídkou počítat.

Některé základní školy dovybaví vlastní dílny, například ve Zlíně na Křibech. Jiné spolupracují se školami středními.

Třeba v otrokovické Střední průmyslové škole mohou využít takzvané Experimentárium, kde si osahají a vyzkoušejí obory, jako jsou strojírenství, chemie, mechanika, ale i moderní technologie.

Ve Vsetíně zase mají k dispozici dílny Střední odborné školy Josefa Sousedíka i s učiteli technických předmětů. Jezdí tam 11 základních škol z okolí.

Základní školu v příhraniční obci Březová na Uherskobrodsku zachránili před zrušením žáci z ciziny (více zde):Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Další z rubriky

Hubený jedlík vytvořil český rekord, spořádal 202 švestkových knedlíků

Subtilní Dvořáček spořádal  přes dvě stovky knedlíků

Tisíce diváků sledovalo při letošním ročníku Trnkobraní, jak subtilní Radim Dvořáček z Ostravy vytvořil český rekord v...

Okupanti ho zastřelili hned 21. srpna, jeho pohřeb se stal protestem

Národní výbor vypravil Jaroslavu Novákovi státní pohřeb a jeho rakev zahalili...

Byl jednou z prvních obětí vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 a jeho pohřeb se stal...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz