V Hradišti učí angličtinu jinak, deváťáci ji umí na úrovni maturantů

  8:58aktualizováno  8:58
Už v deváté třídě dokážou žáci ze Základní školy UNESCO v Uherském Hradišti složit maturitu z angličtiny. Škola, která nedávno rozšířila síť Cambridge English Schools, je totiž připravuje na mezinárodně uznávané jazykové zkoušky. V celé zemi jsou takové školy jen čtyři, ve Zlínském kraji jediná.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nyní se jedná o tom, zda mezinárodně uznávaná zkouška reálně nahradí maturitní zkoušku z angličtiny. „Některé fakulty ji uznávají a studenti už potom nemusejí na předmět chodit. A ceněné jsou i u zaměstnavatelů,“ uvedl ředitel školy Jan Vorba.

Že mají deváťáci k nástupu do zaměstnání ještě hodně daleko, přitom nevadí. „Kdo dosáhne mezinárodní jazykové zkoušky, rozvíjí ty dovednosti dál,“ ujistil Vorba.

Dostat se mezi elitní školy znamenalo tříletou přípravu. Měnily se učebnice, systém výuky i přístup učitelů. Podstatou totiž je, aby žáci uměli mluvit, bezchybná gramatika je v hodnocení méně podstatná.

„To je zásadní rozdíl proti tomu, co ze školy znají rodiče dnešních školáků. Kladl se důraz na gramatická cvičení a mnoho z nás se dodnes těžko zbavuje ostychu promluvit,“ usmál se Vorba.

Angličtina je na rozvrhu hodin už od první třídy, na prvním stupni se děti učí celé věty, otázky a odpovědi na ně. Hrají si s obrázky, malují si, vybarvují. A zejména mluví. „Když udělají chybu, není to až tak podstatné. Hlavní je, když rozumí tomu, co slyší, a když naopak posluchač rozumí jim,“ vysvětlila zástupkyně mezinárodní sítě škol Cambridge English Schools Dita Polcarová.

Ve světě čítá síť stovky škol. „Ty tuzemské si v konkurenci stojí velmi dobře,“ řekla Polcarová. Na druhém stupni už gramatika podstatná je, mluvené slovo ale stále převažuje. Cení se i to, když žák u zkoušky přizná, že nerozumí, a požádá o zopakování věty.

Uherskohradišťská škola má 670 žáků v devíti ročnících, z nich zhruba třetina spěje ke zkouškám. Angličtinu se běžně učí v hodinách, zároveň ale mohou odpoledne chodit do přípravných kurzů.

„Je to náročné, vlastně taková škola po škole,“ řekl ředitel. Těch, kteří by nakonec neuspěli, je ale minimální procento.

V Hradišti vyučují podle učebnic z Cambridge Univerzity Press, což je univerzitní nakladatelství. Jsou volně dostupné na trhu a učí podle nich také řada dalších škol, i když zrovna nenabízí přípravu ke zkouškám.

Pro školu je zařazení do mezinárodní sítě prestižní záležitostí, což se projevuje v tom, že je plná žáků a zájem o ni mají i kantoři. Zatímco obecně platí, že školy mají problém sehnat učitele cizích jazyků, tady mají opačné starosti.

„Neustále se hlásí zájemci, přestože tento způsob výuky pro ně znamená práci navíc. Je ale také profesně lákavý,“ potvrdil Vorba.

Nejde přitom jen o angličtinu. Na jazykovou zkoušku se zde mohou žáci připravovat také ve španělštině, němčině a francouzštině. Veřejnosti ovšem škola stejnou možnost nabídnout nedokáže. Zájem by byl velký, kapacitně by to ale nezvládla.

Nejčtenější

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Je to jen fotbal, uklidňoval věhlasný trenér Mourinho mladíka Kováře

Talentovaný brankář Matěj Kovář v dresu Manchesteru United.

Jsou to pro něho skvělé fotbalové časy. České reprezentaci do devatenácti let pomohl k postupu do další fáze...

Pitva vyloučila týrání psa z Kroměřížska, majitel podal trestní oznámení

Ilustrační snímek

Pes, kterého musel minulý týden v Holešově na Kroměřížsku utratit veterinář, nebyl podle předběžných výsledků pitvy...

Další z rubriky

Zchátralý mlýn půjde k zemi, na lukrativním místě vzniknou obchody a byty

Paláčkův mlýn v Rožnově pod Radhoštěm.

Budovu Paláčkova mlýna v Rožnově pod Radhoštěm, jejíž historie sahá až do 16. století, čeká demolice. Město ji vítá,...

Zlín je evropskou špičkou, říká specialista na signalizaci křižovatek

„Pokud máte naprosto přeplněnou křižovatku, nepomůže, ani kdybyste tam dali...

Společnost Cross Zlín vyváží dopravní technologie do celého světa. Její zakladatel a ředitel Tomáš Juřík pro MF DNES...

Uherské Hradiště počítá se stovkami nových bytů i chytřejší dopravou

OD SRPNA UZAVŘENO? Radnice ještě neznají přesný termín, kdy lávky uzavřou,...

Uherskohradišťská radnice spolu s obyvateli tvoří nový územní plán. Zásadní dokument, který ovlivní budoucnost města,...

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?
Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají i vyprávějí. Jejich motorický vývoj jde stále kupředu a je na rodičích, aby se na něm aktivně podíleli.

Najdete na iDNES.cz