Instalace elektrických ohradníků kvůli africkému moru prasat na okraji Zlína (2017) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Kvůli prasečímu moru zakázal Čunek vstup do lesů v zamořené části Zlínska

  • 27
Úplný zákaz vstupu lidí do lesů v zóně severovýchodně od Zlína, která je zasažená africkým morem prasat, vyhlásil hejtman Jiří Čunek. Opatření má zamezit plašení a následnému rozprchnutí nakažených divočáků, platit bude od středy.

Zamořená lokalita o asi 40 kilometrech čtverečních je ohraničená obcemi a městy Lípa, Slušovice, Březová, Lukov, Fryšták a zlínskou částí Vršava. Dosud do zdejších lesů, na pole a polní cesty nesměli chodit pouze lidé se psy a dalšími zvířaty, například na koních.

„Nyní zde bude platit úplný zákaz vstupu a lovu všem osobám kromě těch, které k tomu budou mít povolení. Tedy těch, kteří v zóně bydlí, myslivců, lesních hospodářů a případně zemědělců,“ uvedl hejtman Jiří Čunek.

Udržet divočáky uvnitř zamořeného území mají už rozmístěné pachové a elektrické ohradníky.

Zóna zasažená africkým morem prasat. Nově platí zákaz vstupu do zdejších lesů.

Tam, kde dosud bylo asi 360 cedulí zakazujících vstup se psy, se nyní objeví cedule s úplným zákazem vstupu. Na jeho dodržování má hned od středy dohlížet republiková i městská a obecní policie, pokuty za porušení zákazu budou podle Čunka „dost vysoké“.

„Koncem srpna jsou divočáci zvyklí se zvednout a migrovat do jiných oblastí, za jinou potravou. My uděláme vše pro to, abychom je tam přirozeně udrželi tím, že je začneme vydatně zakrmovat, budeme je odchytávat. Věříme, že bude mezi nimi postupovat mor coby přirozený úhyn. I tak by se ale mohlo stát, že skupiny lidí vstupující do porostů by je mohly plašit. Proto jsme v zamořeném území také zakázali lov. Chceme zkrátka vytvořit prostředí, v němž se zvířata budou cítit naprosto bezpečně,“ prohlásil zlínský hejtman.

Od migrování jinam má divočáky odradit také intenzivní vnější odlov, který by měl začít u hranic nakaženého území.

4. srpna 2017

Zlínský kraj také začne ve středu pro myslivecká sdružení nakupovat celkem 67 chladících boxů na ulovené divočáky dohromady za 6 až 7 milionů korun.

„Veterina zabezpečí, aby laboratoře testování zvládly do 24 hodin. Pokud se u uloveného divočáka ukáže, že nakažený nebyl, bude možné jeho maso uvolnit myslivcům ke spotřebě. U tohoto opatření ale ještě Státní veterinární správa ověří, jestli nejde proti některému našemu či evropskému zákonu,“ poznamenal Čunek.

Od středy rovněž začne hejtmanství nakupovat klece pro lov divočáků, které myslivci rozmístí nejprve do zamořené zóny a později i mimo ni. V první fázi jich má být zhruba dvacet.

Všechno kolem afrického moru prasat si musíme platit, stěžují si myslivci

„Vzhledem k tomu, že potřebujeme zvýšit odlov divočáků, přineslo velmi dobrou zprávu ministerstvo zemědělství. V okrese Zlín se totiž zvýší zástřelné za divočáka na 2000 korun. Myslivci zde kvůli nutnosti dodržovat různá opatření související s nákazou měli zvýšené výdaje. Věříme, že po rozmístění chladících boxů a umožnění prase spotřebovat se zde odlov dostane do řádu stovek kusů za den,“ uvedl hejtman.

Zákaz vstupu lidí do lesů v zamořené zóně má platit zatím do konce srpna, tedy stejně dlouho jako stav nebezpečí, který kvůli africkému moru 31. července Čunek na území Zlínského kraje na měsíc vyhlásil (více zde).

31. července 2017

,