Kontaminovaná zemina (Ilustrační snímek)

Kontaminovaná zemina (Ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Zadlužená Kroměříž musí dát miliony za vyčištění zamořené zahrady

  • 7
Bezmála desetiletý spor o zamořený pozemek ve Skašticích na Kroměřížsku zřejmě končí. Soudy rozhodly, že vytěžení a odvoz znečištěné půdy ze soukromé zahrady zaplatí radnice v Kroměříži. Odhadované náklady 2,5 milionu korun ovšem prohloubí finanční potíže zadluženého města.

Kroměřížskou městskou kasu tíží dluh ve výši téměř dvě stě milionů korun a radní už musí hledat dalších nejméně 2,5 milionu, aby zaplatili odvoz zamořené půdy od jednoho ze skaštických domů.

"Dostáváme se tak do finančních problémů," přiznává starostka Kroměříže Daniela Hebnarová. "Minimálně musíme o rok odložit vznik Městského informačního centra. Sanace toho pozemku je pro nás ze zákona priorita."

Problém vznikl zhruba před deseti lety. Majitelé pozemku, manželé Pavlínkovi, obviňují společnost Fe Market z kontaminace půdy na své zahrádce. Firma totiž na sousedním pozemku provozovala sběrnu kovového šrotu. "Začali podnikat na holé zemi, neměli ani patřičná povolení, sháněli je až dodatečně," zlobí se Pavlínková.

Část odpadu podle ní pálili a tím se do půdy na její zahradě dostaly rakovinotvorné polyaromatické uhlovodíky. "Byla jsem soukromě hospodařící zemědělec a pěstovala zeleninu. Zlikvidovali mi živnost, protože podle posudků je i samotný pobyt na zahradě zdraví nebezpečný," stýská si žena.

Sběrna šrotu a traktorové depo

Šéf společnosti Fe Market Josef Pavlíček oponuje, že nikdo nikdy neprokázal, že kontaminaci způsobila jejich firma. "Před námi na tom pozemku bylo depo traktorů. Ani to, ani náš kovový odpad ale nemohl způsobit zamoření polyaromatickými uhlovodíky," brání se Pavlíček.

Podle odborníků nemá tak docela pravdu. Kov sice polyaromatické uhlovodíky neobsahuje, barvy nebo třeba maziva do strojů už ano.

Pavlíček navíc zpochybňuje i znalecký posudek, který rodina má. "Chtěli jsem si udělat vlastní, paní nás ale nepustila na zahradu," řekl Pavlíček.

Úřady se do sporu vložily v roce 2009 a dávají za pravdu manželům Pavlínkovým. Už loni v únoru nařídila kroměřížská radnice, aby Fe Market odstranil ze zahrady u rodinného domu kontaminovanou půdu. Firma se odvolala.

Následovalo rozhodnutí krajského úřadu a nakonec i soudu. Do sporu se zapojila také kancelář ombudsmana. "Bez nich bychom ničeho nedosáhli," tvrdí Pavlínková.

Provozovna už tři roky nefunguje. "To je výsledek sousedského sporu. 15 lidí bez práce," komentoval Pavlíček. A dodal, že se proti rozhodnutí soudu odvolal a neví, proč radnice shání peníze na dekontaminaci zahrady.

"Máme v ruce pravomocné rozhodnutí soudu. Proto jsem začali jednat," říká kroměřížská starostka Hebnarová.

Soudy rozhodly, že vytěžení a odvoz znečištěné půdy ze soukromé zahrady ve Skašticích zaplatí radnice v Kroměříži

Soudy rozhodly, že vytěžení a odvoz znečištěné půdy ze soukromé zahrady ve Skašticích zaplatí radnice v Kroměříži