Vinař Jaroslav Vaďura z Polešovic.

Vinař Jaroslav Vaďura z Polešovic. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Po loňské mizérii čekají vinaři dobrou úrodu, uvítali by víc kyselin

  • 0
Ve vinicích začala sklizeň prvních hroznů. Přestože jsou kvůli dlouhotrvajícím letním suchům bobule menší než obvykle, kvalitního vína má být dostatek. Dobrou zprávou také je, že nezdraží.

Na víkendových Slováckých slavnostech vína teklo proudem bílé, červené i tolik oblíbený burčák. Podstatná část vinařů z regionu už navíc začala s letošní sklizní raných odrůd pro víno.

O úrodě přitom hovoří optimisticky. Po loňské mizerné sezoně způsobené dlouhotrvajícími dešti má být letos kvalitního vína dostatek. Rodinné vinařství Vaďura v Polešovicích začalo se sběrem bobulí už kolem 20. srpna.

„Začali jsme speciálně vyšlechtěnou odrůdou Kotrč, po ní následoval Irsai Oliver a v posledních dnech také Muškát moravský. Hrozny ale ještě nemají potřebnou cukernatost, proto šly do burčáku,“ popsal spolumajitel vinařství Zbyněk Vaďura.

Je to přitom právě cukernatost, která chuť a kvalitu vín ovlivňuje nejvíc.

V hroznech je jí prozatím kolem 17 až 18 stupňů, což stačí pouze na jakostní vína.

Pro ta přívlastková je zapotřebí o pár stupňů více. Také proto stále ještě zůstává velká část hroznů ve vinicích a pěstitelé čekají, až jejich cukernatost v nejbližších týdnech stoupne.

„Nynější noční chladné počasí a slunce přes den je ke zrání ideální,“ sdělil pro ČTK výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček.

Hroznům chybí kyseliny

Hroznům nakonec zásadněji neublížilo ani dlouhotrvající letní sucho doprovázené tropickými teplotami. Kořeny vinné révy mohou být až osm metrů hluboko a potřebnou vláhu si tedy umí najít i v extrémních podmínkách.

„Některé odrůdy, například Rulandské šedé, mají sice kvůli nedostatku vody drobnější bobule, ale přesto očekáváme docela dobrý rok,“ poznamenal Josef Kadlčík z Hluku, jehož produkty nesou název Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž.

Mírné starosti způsobuje aktuálně vinařům nižší obsah kyselin, které dotvářejí celkový charakter a chuťové vlastnosti vína.

„Naštěstí máme od Evropské unie povoleno přikyselovat kyselinou vinnou,“ poznamenal Libor Zlomek z vinařství Zlomek a Vávra z Boršic u Blatnice, které patří do Slovácké vinařské podoblasti.

Loňská sezona byla nejhorší, co vinaři pamatují

Očekávané dobré sklizni neublížily ani místy silné dešťové přeháňky z posledních týdnů.

Déšť totiž vinaři ocení spíše ve chvíli, kdy hrozny začínají růst. Při jejich dozrávání naopak mohou bobulím spíše ublížit.

„Naštěstí přišly srážky v nižších dávkách. Pokud by pršelo intenzivněji, mohly hrozny začít praskat a hnít,“ vysvětlil Zlomek.

Podobné zkušenosti mají pěstitelé z loňska. Kvůli vydatným a dlouhotrvajícím dešťům bobule nasákly vodou, popraskala jejich slupka a následně se přidala hniloba a plísně. „Co se týče kvality hroznů, šlo o historicky nejhorší sezonu, co pamatujeme,“ připustil Vaďura.

Dobrou zprávou pro všechny milovníky vína je, že by i pro příští rok měla jeho cena zůstat zhruba stejná jako letos. Zisky ale očekávají pěstitelé vyšší.

„I když byla loňská úroda katastrofální, většina vinařů se ke zdražení neodhodlala. Díky letošní slušné úrodě bychom se tak mohli alespoň trochu zahojit,“ dodal Zlomek.