Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cesta na Slovensko se mění v peklo, rozkopané jsou dva tahy najednou

  12:30aktualizováno  12:30
Výstavba kruhového objezdu v Horní Lidči a rozšiřování průtahu Rožnovem pod Radhoštěm omezují dopravu na hlavních tazích I/49 a I/57 ze Zlínského kraje na Slovensko. Šoféři musí počítat s kolonami. „Letošní rok bude pro řidiče na Valašsku skutečně náročný,“ říká šéf zlínské pobočky ŘSD Karel Chudárek.

Provoz na dvou spojnicích se Slovenskem komplikují opravy. (Ilustrační snímek) | foto: Libor TeichmannMF DNES

V Horní Lidčí platí omezení už několik dnů, v pondělí se přidá také léta plánované rozšiřování hlavního průtahu Rožnovem.

Osobní auta sice oběma úseky s opatrností projedou, kamiony však mohou pouze přes Rožnov. Do Lidče se ze směru od Vsetína po silnici I/57 a naopak vůbec nedostanou. Značky je odklánějí na objízdnou trasu přes Valašskou Polanku, Vizovice, Zádveřice, Horní Lhotu, Petrůvku, Slavičín a Valašské Klobouky.

Přímo v Horní Lidči už nyní řidiči v kolonách aut před semafory, které usměrňují dopravu, stráví podle starosty Josefa Tkadlece dobrou čtvrthodinu. „Stále nám sem ale vjíždějí i neukáznění šoféři kamionů, kteří nerespektují značky navádějící je na objízdnou trasu,“ postěžoval si.

Policisté z místního obvodního oddělení už je proto začali postihovat. „Jen v noci ze čtvrtka na pátek rozdali šest pokut, dalších pět pak v pátek dopoledne. Jejich výše se na místě může vyšplhat až na dva tisíce korun,“ sdělila mluvčí vsetínské policie Lenka Javorková.

Na respektování dopravních značek se hlídky zaměří i v dalších týdnech. „Rozhodně situaci nadále sledujeme,“ potvrdila.

Zahraniční kamiony budou možná bloudit

Autodopravcům se situace, kdy se na Slovensko přes Horní Lideč nedostanou vůbec a v Rožnově je čekají dlouhé kolony, pranic nelíbí.

„Pokud bychom tam měli stát třeba půlhodinu, raději to objedeme přes Velké Karlovice,“ tvrdí Libor Výmola, jednatel valašskomeziříčské společnosti LV Trans. Ta k východním sousedům vypravuje kolem dvaceti nákladních aut měsíčně. „Jako místní si poradíme. Ale řidiči ze Slovenska nebo Ukrajiny, kteří to tu tolik neznají, můžou začít bloudit a na silnicích vytvářet další špunty,“ míní Výmola.

Silnice mezi Ústím u Vsetína a hraničním přechodem ve Velkých Karlovicích je nyní jednou z mála možností, jak se na Slovensko bez potíží dostat. Další přechody, ať už ve Starém Hrozenkově, nebo v Mostech u Jablunkova, jsou poměrně daleko.

„Pokud kamiony začnou jezdit přes nás, zřejmě s tím nic nenaděláme. Od Vsetína až do Karlovic je to ale samá dědina, takže neustále musejí zpomalovat. Snad je to od využívání této silnice odradí,“ věří Stanislava Špruncová, starostka Nového Hrozenkova, který na inkriminované trase leží.

Autobusy projedou, musíte ale počítat se zpožděním

Průjezdné naopak zůstávají rekonstruované úseky pro autobusy. „Obsloužíme všechny dosavadní zastávky,“ potvrdil ředitel ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.

Pochopitelně se však u jednotlivých spojů, které dotčenými úseky jezdí, dají očekávat zpoždění. Současné opravy se navíc týkají i rožnovského autobusového nádraží, kde budou fungovat provizorní nástupiště. Přesto se prý bude dopravce snažit vyjít cestujícím maximálně vstříc.

To se týká zejména situací, kdy na sebe spoje vzájemně navazují. Například autobus mířící z Rožnova směrem na Horní Bečvu vyčká na lidi ze zpožděného spoje přijíždějícího na nádraží od Valašského Meziříčí.

„O konkrétním zpoždění a nutnosti vyčkat s případným odjezdem bude naše řidiče informovat dispečink prostřednictvím SMS,“ popsal Holubář.

Ne vždy je ale takový postup podle něj možný. Pokud by byla zpoždění přípojů příliš velká, mohl by se problém dále řetězit na dalších trasách, na které vytížené vozy dále přes den míří.

Výstavba kruhového objezdu v Horní Lidči skončí koncem letních prázdnin. Kamiony by mohly místem znovu začít projíždět už za dva měsíce. Opravy v Rožnově pak potrvají až do konce příštího roku.

„Při průjezdu staveništěm bude platit omezená rychlost 30 kilometrů v hodině. Po většinu dobu stavby zůstane zachován průjezd dvěma pruhy,“ doplnil Chudárek.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Další z rubriky

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

S referendem o zlínských vodárnách už souhlasí přes pět tisíc lidí

Ilustrační snímek

Více než pět tisíc podpisů už sesbírali iniciátoři referenda, v němž by se mohli obyvatelé Zlína vyjádřit k tomu,...

Cyklista sjel ze stezky a srazil se s autem, nadýchal přes tři promile

Na autě je podle policistů škoda za 300 tisíc korun.

Více než tři promile alkoholu nadýchal cyklista, který způsobil nehodu na Valašsku. Když sjel z vyvýšené cyklostezky na...

Najdete na iDNES.cz